سمینار ارشد مهندسی نساجی تکنولوژی: اثر مواد اولیه بر نپ و گوریدگی در سطح نخ پنبه ای

دانلود پایان نامه

با عنوان : اثر مواد اولیه بر نپ و گوریدگی در سطح نخ پنبه ای

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پايان نامه براي دريافت درجه كارشناسي ارشد “M.Sc.”

مهندسي نساجي – تكنولوژي

عنوان:

اثر مواد اوليه بر نپ و گوريدگي در سطح نخ پنبه اي

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکيده

يكي از عوامل هم و موثر در كيفيت نخ و پارچه پنبه اي نپ مي باشد كه ممكن می باشد بواسطه نارس بودن الياف مصرفي يا فرآيند ريسندگي ايجاد گردد و اصولا در ماشين كاردينگ نپ موجود در الياف به مقدار قابل ملاحظه اي كاهش مي يابد ولي به هر حال نپ موجود در الياف بواسطه نارس بودن يا فرآ ي ند ريسندگي، يكي از مشكلات نخ مي باشد كه ممكن می باشد در پارچه باقيمانده يا بتدريج هنگام فرآيند بافندگي يا پس از آن از پارچه جدا گردد كه نامطلوب مي باشد.

تحقيق حاضر يك مطالعه موردي براي نپ مخلوط پنبه ايران و ازبك (ازبكستان) مي باشد در اين تحقيق از مخلوط 10% پنبه درجه 1 و 2 سفيد بجنورد و 90% دو نوع پنبه ازبك بهره گیری شده می باشد نخ رينگ متراكم نمرات 10، 20 و 30 انگليسي با تاب هاي 400، 620 و 815 تاب در متر و همچنين نخ با نمره 10 با تابهاي 500 و 600 تاب در متر تهيه گردید تا اثر نمره و تاب در جدا شدن نپ از نخ بواسطه سايش مطالعه گردد. رسيدگي الياف در مواد اوليه و نپ جدا شده از نخ بواسطه عمليات مكانيكي توسط ميكروسكوپ پروژكتينا بررسي گردید. همچنين استحكام، ازدياد طول و تاب و پرز نخ نيز اندازه گيري گرديد.

نتايج آزمايشات نشان داد كه نپ ريزش شده از نخ توسط عمليات مكانيكي (سايش) بيشتر از نوع براق بوده و با افزايش نمره نخ مقدار نپ براق افزايش مي يابد و با افزايش تاب نخ تعداد نپ براق كاهش يافته و الياف نارس تشكيل دهنده اين نپ ها در الياف ازبك بيشتر از الياف ايران بود، نپ هاي جدا شده از نخ با سايش آن از نظر الياف نارس و نيم رس به الياف ازبك نزديكتر بود. لذا در انتخاب نوع مواد اوليه بايد دقت بيشتري نمود.

فصل اول

1- مقدمه و تحقيقات انجام شده قبلی

1-1- مقدمه

نپ گره کوچکی از الیاف می باشد که از بهم پیچیدگی یک یا چند لیف به دور خود و یا اطراف یک هسته خارجی (مانند تکه ای از پوست پنبه دانه) به وجود می آید. هنگام مطالعه ساختمان سست شده یک نپ فاستونی (یعنی هنگامی که گره الیاف بهم پیچیده شده را سست کنیم) از لحاظ طرز قرارگیری، نپ پنبه در مقایسه با نپ فاستونی فرم جمع و جورتری را دارد. Hebert گزارش نموده می باشد که در اکثر موارد نپ های لیفی حداقل 5 لیف و به گونه متوسط 16 لیف یا بیشتر را شامل می شوند. علاوه بر آن 96% از نپ های لیفی مطالعه شده دارای الیاف نارش بودند در حالی که تنها 50% تمام نپ ها دارای 100% لیف نارس بودند. نپ لیف پنبه که هنوز وارد خط ریسندگی نشده یک ساختمان Core Structure با دانسیته نسبی بیشتر الیاف در مرکز نپ دارا می باشد. قطر این ساختمان به 0/3 تا 3mm می رسد. طرز قرارگیری الیاف در نپ به صورتی می باشد که طول آن بین 5 تا 10mm و گهگاهی تا 25mm می باشد. نپ در نخ دارای خصوصیات زیر می باشد یک نپ کوچک نخ طولی حدود 1mm و جرمی به اندازه دو برابر میانگین جرم نخ دارد. یک نپ بزرگ نخ می تواند حداکثر طولی به اندازه 2mm و جرمی به اندازه 200% دانسیته خطی متوسط نخ داشته باشد. حساسیت تنظیمات برای تشخیص نپ در نخ رینگ (کارد شده یا شانه شده) 200% دانسیته خطی متوسط نخ می باشد و برای نخ های چرخانه این حساسیت تا 280% می رسد. کاهش حساسیت برای تشخیص نپ در نخ های چرخانه به این دلیل می باشد که در این سیستم ریسندگی نپ ها به مغز نخ فرستاده می شوند پس در تولید نهایی کمتر قابل دید می باشند.

افراد مختلف بر روی نپ مطالعه کرده و نپ ها را دسته بندی کرده اند، در سال 1993 Pearson پانزده گونه از انواع نپ را توضیح داده می باشد که این گونه ها براساس نوع لیف و مواد خارجی موجود در آن شناسایی گردیده اند. در حالی که Lord 5 نوع نپ را تشریح می کند به گونه عمومی پذیرفته شده می باشد که نپ ها به دو گروه اساسی دسته بندی می شوند.

1) در پنبه پاک نشده (پنبه از پنبه دانه جدا نشده) مواد خارجی طبیعی مانند پنبه دانه، برگ، شن و سنگ ریزه به الیاف متصل شده اند هنگامی که پنبه پاک می گردد الیاف پنبه تکه هایی از پوست پنبه دانه را در بر می گیرند که باعث به وجود آمدن نپ از نوع طبیعی (neps biological) می شوند که معمولا وابسته به پنبه دانه تغییر شکل داده شده، تخمدان های بارور نشده و دانه های مرده می باشند.

2) نپ هایی که در اثر انجام اعمال مکانیکی بر روی لیف پنبه در حین فرآیند تشکیل نخ به وجود می آیند و جایگاه اصلی خود را در راستای فرآیند حفظ می کنند.

تعداد صفحه : 94

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

این نوشته در مهندسی نساجی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید