متن کامل: سمینار ارشد مهندسی نساجی تکنولوژی نساجی: بهینه سازی فرآیند بافندگی حلقوی پودی

دانلود پایان نامه

با عنوان : بهینه سازی فرآیند بافندگی حلقوی پودی از طریق به کارگیری روش های آماری

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاداسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

” M.sc ” پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی نساجی – تکنولوژی نساجی

عنوان:

بهینه سازی فرآیند بافندگی حلقوی پودی از طریق به کارگیری روشهای آماری

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده

کیفیت و هزینه نهایی یک محصول تولیدی تا حد زیادی تو سط طراحی مهندسی محصول و فرآیند ساخت آن از طریق سه فعالیت طراحی سامانه، طراحی پارامتری و طراحی رواداری که به روشهای کنترل کیفیت قبل از ساخت معروف هستند تعیین میشوند. در کشورهای غیر صنعتی، فعالیت های کنترل کیفیت قبل از ساخت، طراحی محصول و طراحی فرآیند ساخت اگر نتوان گفت وجود ندارد، میتوان گفت که قابل اغماض می باشد و اصلا نهادینه نیست. پس آن چیز که که به عنوان فعالیت های کتترل کیفیت در این کشورها میتواند مطرح باشد به فعالیت های طراحی پارامتری فرآیند ساخت و کنترل کیفیت حین ساخت محدود میشود.

طراحی پارامتری که در طراحی فرآیند ساخت به طرح استوار نیز معروف می باشد سطوح عملیاتی تولید را طوری مشخص می کند که تغییر پذیری های ت ولیدی در پارامترهای محصول که ناشی از اغتشاشات می باشد مینیمم گردد. از این روش در سیستم بافندگی حلقوی پودی (یکرو سیلندر گردباف) در شرکت بافت ران به کار گرفته گردید تا توانمندی این روش در بهینه سازی زاویه پیچ خوردگی پارچه یکرو سیلندر، تمایل به لول شدگی پارچه، آ برفتگی پارچه و گرم بر متر مربع پارچه که بدون هیچ گونه هزینه اضافه ای صورت گرفت عیان گردد.

این پژوهش شامل چهار فصل که در فصل اول به مطالعه پیشینه پژوهش و در فصل دوم به مطالعه مباحث نطری مربوط به فرآیند پارچه های یکرو سیلندر حلقوی پرداخته ایم و در فصل سوم طرح ریزی، اجرا و تحلیل دادها انجام شده می باشد و در فصل چهارم به بحث و نتیجه گیری در مورد نتایج آزمایشات پرداخته ایم.

فصل اول

پیشینه پژوهش

1-1- مقدمه

تنها راه افزایش کیفیت محصولات و خدمات، بهره گیری از تکنولوژی برتر، مواد اولیه مرغوب تر و گرانتر و نیروی انسانی با تخصص بالا نیست.

در این راستا، یک روش موثر و کارا برای از عهده برآمدن این مهم (کیفیت)، روش جدید طراحی بهینه برای عملکرد، کیفیت و هزینه می باشد. این روش، طرح استوار نامیده میشود که شامل ویژگی های زیر می باشد:

1) غیر حساس کردن عملکرد محصول به تغییر پذیری مواد اولیه، که نتیجۀ آن، بکارگیری مواد و قطعات با مرغوبیت پایین تر و هزینه کمتر، در اغلب موارد می باشد.

2) استوار کردن طراحی ها پیش روی تغییر پذیری ساخت (تولید) که نتیجۀ آن، کاهش هزینۀ نیروی انسانی و کاهش دوباره کاری و ضایعات می باشد.

3) بکارگیری طرح هایی با حداقل حساسیت پیش روی تغییری پذیری محیط، که نتیجه آن، کاهش هزینه های عملیاتی (بکارگیری) میباشد.

4) بکارگیری یک فرآیند توسعه یافتۀ جدید، بگونه ای که از فعالیت های مهندسی، بصورت موثرتری بهره گیری میشود.

روش طرح استوار یک متدلوژی مهندسی برای بهبود کارآیی در فاز پژوهش و توسعه میباشد. بطوریکه محصولات با کیفیت بالا و هزینۀ پایین می توان تولید نمود. بهره گیری از این روش میتواند در سطح بالایی، توانایی سازمانها را در جهت راهیابی به بازارهای جهانی و پایین نگه داشتن هزینه های تولید و توسعه و تحویل محصولات با کیفیت بالاتر را، بهبود ببخشد.

مبتکر طرح استوار پروفسور تاگوچی می باشد که از دو منظر فلسفی و روش شناسی به موضوع نگریسته می باشد. اساس فلسفه او بر این استوار می باشد که هر گونه بهبود در کیفیت محصولات و فرایندهای ساخت بایستی با تحلیلی از طراحی های مربوطه آغاز گردد.

روش شناسی او برای بهینه کردن پارامترهای طراحی محصولات وفرایندهای ساخت که در ارتباط با مشخصه های اصلی طراحی صورت میگیرد به سه مرحله جداگانه به نام های:

الف) طراحی سامانه

ب) طراحی پارامتری

ج) طراحی رواداری (تولرانس)

تفکیک میگردد.

در طراحی سامانه، کاربرد دانش علمی و مهندسی به مقصود تولید یک طرح اولیه ای از محصول یا فرایند ساخت که بتواند نیازهای اساسی را در ارتباط با عملکرد را براورد سازد می باشد. در ضمن مشخصات فنی ای که برای این طرح اولیه تعریف میشود نقاط شروع بهبود مشخصه های طراحی به حساب می آید.

اصل اساسی طراحی اثر زدا (طرح استوار) عبارتست از: بهبود کیفیت یک محصول با حداقل کردن اثر علت های تغییر بدون حذف علت ها. این کار به معنی بهینه کردن طراحی فرآیند و محصول برای حداقل کردن حساسیت عملکرد پیش روی علل مختلف تغییرات می باشد این روش طراحی پارامتری نامیده میشود.

طراحی رواداری به روشی می پردازد که در آن از طریق تعدیل در هزینه و کیفیت، حدود تغییر پذیری مقادیر بهینه ای که در طراحی پارامتری مشخص شده اند تعیین می شوند.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

اغلب شرکت های موفق و مطرح در کشور ها ی صنعتی، کار صحیح کاهش تغییر پذیری عملکرد محصول را نسبت به منابع اغتشاش برای فن آوری مورد نظر، از طریق بکارگیری روش طرح استوار (طراحی پارامتری) انجام می دهند که نتیجه آن ساخت محصولاتی با کیفیت بالا و هزینه های پایین می باشد اما شرکت هایی که از روش طرح استوار بی اطلاع هستند در مراحل طراحی به گونه چشم گیری به طراحی رواداری و طراحی سامانه متکی هستند. اتکا به طراحی رواداری، محصولات را برای ساخت، گرانتر می سازد و اتکا به طراحی سامانه مستلزم بدست آوردن فناوری و ابتکارات در فن آوری می باشد که برنامه ریزی آن بسیار مشکل بوده و منجر به یک سرمایه گذاری بالا و زمان توسعه طولانی تر می گردد.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

تعداد صفحه : 129

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

این نوشته در مهندسی نساجی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید