پژوهش: سمینار ارشد مهندسی نساجی علوم الیاف: معطر کردن پارچه پنبه ای به وسیله رزین ضد چروک

دانلود پایان نامه

با عنوان : معطر کردن پارچه پنبه ای به وسیله رزین ضد چروک

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.Sc” پایان نامه براي دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی شیمی نساجی و علوم الیاف

عنوان:

معطر کردن پارچه پنبه اي به وسیله رزین ضد چروك

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

چکیده:

امروزه منسوجات معطر کاربردهاي متعددي در صنعت نساجی دارد. بهترین انتخاب براي معطر کردن کالاي نساجی روغن هاي گیاهی هستند زیرا علاوه بر معطر کردن کالا خصوصیات درمانی خاص خود را نیز دارند. از طرفی یکی از معضلات اصلی مواد معطر این می باشد که ترکیبات فراري هستند و آماده سازي منسوجات، معطر با زمان نگهداري طولانی تر کار دشواري می باشد. روش میکروکپسوله کردن به وسیله سایکلودکسترین ها بهترین و مطمئن ترین راه براي بدن بشر می باشد به دلیل اینکه پوست را تحریک نکرده و بدون حساسیت براي پوست به کار گرفته می گردد.

در پروژه به برررسی تأثیر و اثر بتاسایکلودکسترین در تکمیل معطر پارچه پنبه اي به وسیله رزین ضد چروك پرداخته گردید.

رزین ضد چروك به عنوان چسب براي اتصال میکروکپسول به سطح منسوج بهره گیری گردید. با ایجاد کمپلکس بتاسایکلودکسترین و ماده معطر زمان رهایش عطر افزایش پیدا نمود. با بهره گیری از دستگاه اسپکتروفوتومتر جذبی مقدار غلظت ها و منحنی کالیبراسیون بدست آمد و مقدار بتاسایکلودکسترین موجود از روش فنول فتالئین محاسبه گردید.

از آنجایی که مهمان در میان فضاي هیدروفوبیک مخروطی شکل قرار می گیرد و در نتیجه قرارگیري آن، خواص فیزیکی – شیمیایی ترکیبات تغییر می کند. به عنوان مثال، فشار بخار مواد فرار کاهش می یابد و در نتیجه ثبات پیش روی نور و هوا افزایش پیدا می کند. نتایج بدست آمده نشان داد که نمونه هایی که با بتاسایکلودکسترین آماده سازي شده، مواد معطر را در زمان طولانی تر در خود نگهداري می کند.

مقدمه:

ترکیبات معطر مواد فراري هستند که مشکل اصلی در بهره گیری از آنها، آماده سازي منسوجات معطر با زمان نگهداري طولانی تر عطرها می باشد. روش میکروکپسوله کردن یک تکنیک مهم براي حل این مشکل می باشد. راه هاي زیادي براي میکروکپسوله کردن به مقصود افزایش رهایش عطر هست، سیکلودکسترین ها بهترین و مطمئن ترین راه براي بدن بشر می باشد به دلیل اینکه پوست را تحریک نکرده و بدون حساسیت براي پوست به کار گرفته خواهد گردید.

ساختار ویژه سایکلودکسترین و وجود حفره در ساختار آنها سبب شده تا این ترکیبات توانایی قراردادن مولکولهاي مختلف در داخل حفره داخلی خود را داشته باشد. سه محصول اصلی از سایکلودکسترین که از 6 تا 8 واحد D- گلوکز تشکیل شده که با نامهاي آلفا، بتا، گاما، سایکلودکسترین نامیده شده اند. در آلفا سایکلودکسترین 18 گروه هیدروکسیل و در بتاسایکلودکسترین 21 گروه هیدروکسیل و در گاما سایکلودکسترین 24 گروه هیدروکسیل وجود داشته که گروه هاي مختلفی می توانند جای گزین آنها گردند. در سایکلودکسترین ها گروه هاي هیدروکسیل با عملکرد متفاوت وجود داشته که فعالیت متفاوتی از قبیل چربی دوستی و آبدوستی از خود نشان می دهند. از هزاران مشتق سایکلودکسترین که در صدها مقاله علمی یاد شده می باشد، تنها تعداد کمی از آنها در مطالعه معیار صنعتی به کار گرفته می شوند. به دلیل مشکلاتی زیرا گران بودن، سمی بودن، آلودگی محیط زیست تنها در حدود 12 مشتق سایکلودکسترین معمولا در آزمایشات مورد مطالعه قرار می گیرند.

سایکلودکسترین توانایی تشکیل کمپلکش مهمان – میزبان را دارا می باشد و مولکول را داخل حفره میزبان که سایکلودکسترین می باشد نگه دارد. این موضوع باعث کاربرد بیشتر سایکلودکسترین در صنایع گردیده و همچنین جهت برطرف کردن سطح فعال ها از منسوجات شسته شده می تواند جانشین سطح فعال گردد و در تکمیل منسوجات در فرآیندهاي آنتی باکتریال و دفع حشرات و فرآیندهاي معطرسازي و در تهیه منسوجات پزشکی قابل بهره گیری می باشد.

وجود سایکلودکسترین در تکمیل مقاوم در برابر چروك نشان می دهد که فرمالدئید زیادي که در طی پروسه ضد چروك کردن کالا توسط ماده DMDHEU آزاد می گردد، می تواند کاهش یابد. طیف IR نشان می دهد که بین CD و DMDHEU کراسلینک اتفاق می افتد و شکل گیري ماده رزینی بین ماده و لیف کاهش می یابد که در نهایت سبب کاهش در خاصیت ضد چروك شدن را سبب می گردد و نیز مولکولهاي فرمالدئید در پروسه کاهش می یابد.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

تعداد صفحه : 98

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

این نوشته در مهندسی نساجی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید