فایل پژوهش: سمینار ارشد مهندسی نساجی علوم الیاف: پوشش فیلترهای پنبه ای با نانو لایه Tio2

دانلود پایان نامه

با عنوان : پوشش فیلترهای پنبه ای با نانو لایه Tio2 جهت عاری زدایی هوا از میکروب های مضر

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

مهندسی نساجی – شیمی نساجی و علوم الیاف

عنوان:

پوشش فیلترهای پنبه ای با نانو لایه Tio2 جهت عاری زدایی هوا از میکروب های مضر

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده

یکی از مهمترین راه های انتقال بیماری ها، هوا می باشد. عوامل بیماری زا مانند میکروب ها، باکتری ها و ویروس ها از طریق تنفس وارد بدن بشر شده و باعث ایجاد بیماری می شوند. در این پژوهش در سه مرحله، فیلتر پنبه ای با پوشش نانو لایه TiO2 تهیه گردید تا بتوان به کمک آن از انتقال این عوامل بیماری زا جلوگیری نمود. در مرحله اول، پوشش دهی فیلتر به کمک دو منبع دی اکسید تیتانیوم، یکی Degussa (P25 (که با کالای سلولزی به کمک ساکسینیک اسید واکنش شیمیایی می دهد) و دیگری نانو ذرات دی اکسید تیتانیوم به صورت دیسپرس شده با ابعاد ذرات 6 – 4 نانومتر با بهره گیری از روش غوطه وری (Dipping Method) انجام گردید. در اثر پوشش دهی فیلتر، روی سطح کالا لایه نازکی از نانوذرات دی اکسید تیتانیوم ایجاد می گردد که این نانو ذرات در اثر تابش پرتوهای uV فعال شده و باعث از بین رفتن عوامل بیماری زا می گردند. در مرحله دوم ساخت دستگاهی می باشد که بتوان به کمک آن آزمایش های میکروبی را انجام داد که این دستگاه شامل لامپ UV بوده و به صورتی طراحی شده که پرتوهای UV به صورت عمودی به سطح فیلتر بتابد و در همان حال به سطح فیلترهای ضد میکروبی استاندارد (هپا) که نمونه های نهایی تست می باشند برخورد نکند و باعث از بین رفتن باکتری های روی سطح فیلتر هپا نشود؛ در دستگاه دو فشارسنج طراحی گردید که فشار هوای قبل و بعد از فیلتر تهیه شده را به ما اعلام می دارد. در مرحله سوم تست های میکروبی به کمک باکتری اشرشیاکلی (AATCC 25922) انجام گردید؛ همچنین نتایج حاصل از تست های X-Ray و FTIR و SEM تماما گویای ایجاد نانو لایه دی اکسید تیتانیوم در سطح فیلتر تهیه شده می باشد. همچنین نتایج حاصل از کشت میکروب اشرشیاکلی بر سطح فیلتر پنبه ای مورد آزمایش نشان می دهد که ذرات دی اکسید تیتانیوم در محیط UV قادر به باکتری کشی بوده به طوری که فیلتر دارای نانو ذرات دی اکسید تیتانیوم دیسپرس شده فاقد هرگونه رشد باکتری بوده و این نشان دهنده موفقیت این پژوهش در ساخت فیلتر پنبه ای عاری از میکروب های مضر می باشد.

مقدمه

ضرورت انجام تکمیل های ضد باکتری

رشد میکروارگانیزم ها روی منسوجات می تواند روی عملکرد، بهداشت و ظاهر آنها تأثیر بگذارد. بیشترین مشکل ناشی از این میکروارگانیسم ها، قارچ ها و باکتری ها هستند. قارچ ها باعث ایجاد مشکلاتی زیرا رنگ پریدگی، لکه های رنگی و خسارت به کالای نساجی می شوند. باکتری ها مثل قارچ ها به الیاف صدمه نمی زنند اما می توانند بعضی خسارت ها به الیاف، بوهای ناخوشایند و احساس لیزی لجن مانندی را در سطح منسوج ایجاد کنند.

اغلب اوقات قارچ و باکتری یک ارتباط همزیستی روی پارچه تشکیل می دهند. مواد اضافه شده به الیاف مثل روغن های روان کننده، آنتی استاتیک ها، مواد تعاونی پایه طبیعی (مواد آهاری، غلظت دهنده ها و بهبود دهنده های زیردست) یک منبع غذایی را برای میکروارگانیزم ها آماده می کنند.

تکمیل های ضد میکروبی برای پارچه های صنعتی که در معرض هوا قرار دارند، بسیار مهم می باشد. پارچه های مورد بهره گیری برای سایبان ها، پرده ها، خیمه ها، روکش های برزنتی، طناب و مشابه این ها به محافظت در برابر فاسد شدن و کپک زدن نیاز دارند. لوازم و اثاثیه خانگی مثل فرش، پرده حمام، پارچه های تشکی بارها تکمیل های ضد میکروبی را دریافت می کنند. پارچه ها و لباس های حفاظتی که در مکان هایی که احتمال خطر عفونت و آلودگی از عوامل بیماری زا در آنجا هست (بیمارستان ها، پرورشگاه ها، مدارس و هتل ها) می توانند از تکمیل های ضدمیکروبی بهره مند شوند.

بهره گیری از تکمیل های ضد میکروبی برای جلوگیری از بوهای نامطبوع روی لباس های زیر، جوراب و لباس های ورزشی یکی از نیازهای مهم بازار فروش می باشد. بو، به وسیله تجزیه عرق بدن توسط باکتری ها تولید می گردد و کنترل رشد باکتری ها با تکمیل های بهداشتی، مشکل را کاهش و یا باعث برطرف شدن آن می گردد.

خصوصیات تأثیر تکمیل های ضد میکروبی

سرعت رشد میکروب ها می تواند به صورت مبهوت کننده ای سریع باشد. برای مثال جمعیت باکتری ها تحت شرایط ایده آل (PH=5-9, 36-40 درجه سانتی گراد) هر 20 تا 30 دقیقه دو برابر خواهد گردید. در این سرعت، یک سلول باکتری می تواند به 1048576 سلول، فقط در مدت 7 ساعت افزایش پیدا کند. پس تکمیل های ضدمیکروبی بایستی واکنش سریعی برای اثرگذاری داشته باشند. افزایش شروع سریع واکنش، یکی از معیارهای مهم برای تکمیل ضدمیکروبی می باشد.

مواد ضدمیکروبی بایستی میکروب ها را بکشد یا باعث توقف رشد آنها گردد و این خاصیت را در چندین مرحله شست و شو یا در معرض محیط قرار گرفتن حفظ نماید. همچنین بایستی برای بهره گیری تولید کننده و پوشیدن مصرف کننده بی خطر بوده و پایین ترین اثرات محیط زیستی را دارا باشد.

تکمیل های ضدمیکروبی بایستی دارای بهره گیری آسان در ماشین های نساجی و سازگاری با بقیه مواد تکمیلی مورد بهره گیری باشد و اگر اثری ناسازگار با خصوصیات پارچه مثل راحتی پارچه دارد، این اثر کوچک باشد و همچنین بایستی قیمتش پایین باشد.

تعداد صفحه : 83

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

این نوشته در مهندسی نساجی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید