دانلود فایل تحقیق : سمینار ارشد مهندسی نساجی: کاربرد منسوجات هوشمند در پزشکی و نمایش علایم حیاتی

دانلود پایان نامه

با عنوان : کاربرد منسوجات هوشمند در پزشکی و نمایش علایم حیاتی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی نساجی – شیمی نساجی

عنوان:

کاربرد منسوجات هوشمند در پزشکی و نمایش علایم حیاتی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده

منسوجات هوشمند ترکیبی از تکنولوژی های مختلف در حوزه های گوناگون می باشند که اساسا ترکیبی از صنعت نساجی سنتی و پژوهش به صورت تکنولوژی در مواد هوشمند پیشرفته می باشد. تلفیق این تکنولوژی ها در نساجی فرصت های جدید را برای منسوجات هوشمند در زمینه نمایش علائم حیاتی، پزشکی و دارویی گشوده می باشد. در میان کاربردهای ممکن منسوجات هوشمند، سیستم های قابل پوشیدن و هوش مصنوعی دو تا از پراهمیت ترین کاربردها می باشد. سیستم های قابل پوشیدن اطلاعات را جمع آوری کرده و امکان ارتباط و انتقال تکنولوژیکی آن را در لباس فراهم می نماید. یکی از اهداف اصلی جمع آوری اطلاعات و انتقال آن در درون لباس می باشد. منسوج هوشمند (محیط هوشمند یا هوش فراگیر) یکی از راه های ایجاد ارتباط (سطح اشتراک) بین بشر و کامپیوترهای ناپیدا می باشد. ابزار منسوجات هوشمند (آلات محیط هوشمند) که در آن یا کامپیوترهای عیان هستند یا مخفی گردآوری و فشرده سازی یک سطح اشتراک در البسه یکی از آخرین اهداف و تمایلات در این سری از تحقیقات می باشد به عنوان یک مثال از این توسعه توسط Tu Berlin از تکنولوژی فرو کردن صفحات فعال (چیپ ها) در لایه درونی منسوجات می باشد. بدن بشر که قادر به دفاع پیش روی بیماری می باشد دارای علائم حیاتی خاص می باشد و گردآوری ارسال مجدد علایم حیاتی به صورت دسته بندی شده در زمان حقیقی، مثال هایی هستند از توانایی های این تکنولوژی ها در کاربردها پرشکی. در هوش مصنوعی، منسوجات هوشمند می توانند به صورت یک سطح اشتراک انتقال دهنده تلفیق شده در البسه در نظر گرفته شوند یا به عنوان حسگرها برای ضبط فعالیت های مشخص بکار طریقه. هردوی این روش ها برای کاربردهای پزشکی و مانیتورینگ بسیار مناسب می باشند.

در فصل اول این پروژه، کاربردهای منسوجات هوشمند توضیح داده شده می باشد. در فصل دوم، نمایش بکارگیری کاربرد و علائم حیاتی منسوجات در خصوص شناسایی موضوعات تشخیص و درمان پرداخته شده می باشد. بعلاوه به موضوع پیشگیری و درمان و معالجه نیز پرداخته شده می باشد. همچنین تکنولوژی منسوجات هوشمند موجود بکار رفته، برای بازبینی (معاینه) و معالجه پزشکی توضیح داده شده می باشد. در فصل سوم کاربرد عمومی منسوجات هوشمند توضیح داده شده می باشد. در نهایت، در فصل چهارم نتایج به دست آمده و کاربردهای آتی و پیشنهادات مطالعه شده می باشد.

مقدمه

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

حفظ بهداشت و سلامت یک بازار کلیدی برای صنعت نساجی می باشد. در سال 2000 بیش از 1/5 میلیون تن مواد منسوج بهداشتی و پزشکی، با رقمی حدود 4/5 بیلیون دلار در سراسر جهان مصرف شده می باشد. می توان تخمین زد که با رشد سالیانه 4/5 درصد در سال 2010 این میزان به 2/4 میلیون تن با ارزشی حدود 8/2 بیلیون دلار خواهد رسید. از این رو بخش پزشکی و بهداشت، فرصت های زیادی را برای توسعه بیشتر محصولات نساجی با در نظر داشتن کاربرد آنها ایجاد می کنند و یکی از بخش های بسیار مهم برای رشد این صنعت می باشد. در صنعت نساجی، رقابت روبه رشدی در کارخانجات سراسر جهان برای دستیابی به پیشرفت در بازار تولیدات خاص هست که مستلزم تغییر روش های تولید سنتی به روش های تکنولوژی های پیشرفته می باشد. این مسئله بخصوص در کشورهایی که هزینه کارگر در آنجا بالاست، از قبیل کشورهای غربی بسیار مهم می باشد. تلفیق حسگرها و وجه اشتراک ها درون پوشاک، یک موضوع بسیار جالب برای کاربردهای پزشکی و نمایش علائم حیاتی می باشند به طوری که حس کردن فعالیت ها به صورت خودکار را به راحتی امکان پذیر می سازند. اگر سنسورها در پوشاک به کار طریقه، پوشیدن لباس ها در برابر معاینه شدن و تحت مراقبت علائم حیاتی می باشند. این روش برتر از روش های دیگر دستیابی به e-Health (سلامت الکترونیک) می باشد. همچنین بهره گیری از صفحات و حسگرهای پزشکی قابل پوشیدن، اغلب توسط مصرف کنندگان به جهت آسیب ها و معضلات پزشکی ناشی از وجود قسمت های برجسته و مشخصه صفحات و حسگرهای فوق مورد بهره گیری قرار نمی گیرند. اگر حسگرها (صفحات) درون لباس تلفیق شوند این مشکل برطرف می گردد. مزیت اصلی منسوجات هوشمند برای کاربردهای پزشکی به همین دو دلیل عمده می باشد: آنها در تماس و ارتباط با پوست بشر می باشند و از تمام حرکات بشر تبعیت می کنند. پس، امکان حس پارامترهای فیزیولوژیکی و بیومکانیکی هست. اگرچه در اینجا دو اشکال هست که با موارد زیر سرکار دارد: مقاومت ظاهری بالا در تماس با پوست برای ضبط سیگنال های فیزیولوژیکی و حرکت افتادگی در پوشاک، که بدین معنی می باشد که این حرکات مفید نمی باشند (علائم غیر لازم و مزاحم). لذا لازم می باشد تکنولوژی های جدید برای واکاوی و تجزیه سیگنال های بدست آمده توسط منسوجات هوشمند به کار گرفته شوند. لذا لازم می باشد یافته ها و روش های جدید تکنولوژیکی به جای الگوریتم های ثابت و عملگرها بکار طریقه. این یافته ها در بخش سلامت ما را به سمت راه کارهای جدید در زمینه سلامتی هدایت می نماید با بهبود کیفیت زندگی بیماران و کاهش هزینه های اجتماعی، به سمت تغییر مدل، از سیستمی که در آن شهروندان برای دریافت خدمات پزشکی به مراکز درمانی شهر می طریقه (سیستم های سلامت بخش بیمارستانی متمرکز) به سیستمی که در آن مطالعه ها و درمان به صورت مجزا و در هر کجائی امکان پذیر باشد سوق داده می گردد.

تعداد صفحه : 85

قیمت : 14700 تومان

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

این نوشته در مهندسی نساجی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید