جدید: سمینار ارشد نساجی: تاثیرات کاربرد نانوذرات اکسید روی و نرم کن های سیلیکونی بر خصوصیات فیزیکی چرم

دانلود پایان نامه
شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

با عنوان : تاثیرات کاربرد نانوذرات اکسید روی، نرم کن های سیلیکونی بر روی خصوصیات فیزیکی چرم

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی نساجی – شیمی نساجی و علوم الیاف

عنوان:

تأثیرات کاربرد نانوذرات اکسید روی، نرم کن های سیلیکونی بر روی خصوصیات فیزیکی چرم

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده:

چرم سازی عملیاتی می باشد که طی آن پوست فسادپذیر تبدیل به کالای (چرم) فسادناپذیر می گردد. این عملیات طی دو مرحله اساسی و مهم انجام می گیرد اولین مرحله عملیات ترکاری و دومین مرحله عملیات تکمیل چرم می باشد.

در عملیات تکمیل چرم، چرم نیمه ساخته (کراست) به یک ماده تجاری خوب و مناسب می گردد.

نانو پوشش ها:

پوشش های دارای ساختار نانو نسبت به پوشش های رایج خواص بهتری دارند، چسبندگی بالا و خواص سطحی بسیار ویژه از این جمله اند.

نانو پوشش ها خواصی نطیر مقاومت در برابر خوردگی مکانیکی (سایش) و خوردگی شیمیایی (زنگ زدگی) – مقاومت حرارتی – درخشندگی و خود تمیز شوندگی می دهند.

در این پروژه با بهره گیری از نانو ذرات اکسید روی و نرمکن سیلیکونی که در لایه های باتم کوت، پیگمنت کوت و تاپ کوت (لاک) بهره گیری گردیده با انجام تست ها و آزمایشات مورد قبول موسسه استاندارد به خواص قابل توجهی مانند ایجاد فیلم فینیش با استحکام بالا پیش روی ترک خوردگی به میزان 42/5% و استحکام کششی بالا در نمونه ای که نانو ذرات در لاک بهره گیری گردید به میزان 64/5% و میزان دفع آب بالا در نمونه هایی که از نرم کن سیلیکونی بهره گیری گردید و میزان انعطاف پذیری قابل قبول و میزان ثبات سایشی بالا در حالت تر و خشک ایجاد گردید.

مقدمه:

فریدون چو بشنید نیاسود دیر                            کمندی بیاراست از چرم شیر

ز دینار و یاقوت و مشک و عبیر                           ز دیبای زربفت و خز و حریر

شاهنامه فردوسی

پوست اولین پوششی می باشد که از ابتدای پیدایش بشر بر روی کره خاکی همواره با او بوده می باشد. در قرآن کریم و کتب دیگر ادیان مانند انجیل و تورات آیاتی در مورد بهره گیری از پوست به عنوان پوشش آمده می باشد.

بشر از این کالای اولیه برای حفاظت در برابر سرما و گرما و هم استتار در هنگام شکار حیوانات دیگر بهره گیری می کرده می باشد. در کشورهای باستانی مانند ایران و مصر و روم از پوست مانند پول برای داد و ستد بهره گیری می شده، مشکل عمده در آن وقت برای بهره گیری بیشتر از پوست نحوه نگهداری آن بوده می باشد که بعد از خارج شدن رطوبت پوست خشک و غیرقابل انعطاف شده و با مرطوب کردن دوباره پوست فاسد می گردید.

در همان دوران بشر با روش های جالبی به برطرف کردن این نقیصه پرداخت که مانند آن دود دادن پوست خام و یا مالیدن خاکستر چوب و یا مالیدن روغن های حیوانات به سطح پوست به زبان امروزی موفق به دباغی پوست گردید.

با گذشت زمان و آشنایی بشر با مواد جدیدی برای دباغی دیگر پوست تنها به عنوان پوشش بهره گیری نشد بلکه در تهیه وسایل خانگی مانند فرش و یا به عنوان وسایل ارتباطی مانند طبل ها و یا در ساخت مشک های آب و وسایل نگهدارنده غذا مانند خیک پنیر و در انتها به عنوان لباس رزم و بهره گیری از خصوصیات چرم در مبارزه بر ارزش و اهمیت تولید چرم سازی افزود.

ارزش و اهمیت پوست و چرم در زندگی بشر های قدیم کمتر از ارزش نفت در زندگی بشر های امروزی نبوده می باشد حرفه چرم سازی در روزگار قدیم جزء حرفه هایی عجیب و مرموز بوده می باشد اما با گذشت زمان و حضور شیمیدان ها در این حرفه دیگر تنها به عنوان یک پیشه کاروری از آن یاد نشد بلکه به عنوان یک صنعت در هر کشور پا به صحنه تولید گذاشت.

در اصل چرم سازی یک صنعت تبدیلی و ایجاد ارزش افزوده در یک صنعت می باشد. به واسطه چرم سازی ضایعات دریافتی از کشتارگاه ها به کالای با ارزش چرم تبدیل می گردد.

در تمامی کشورهای دنیا لازمه بقاء و پیشرفت در نظر داشتن کشاورزی و دامپروری در آن کشورها می باشد پس بایستی پوست های موجود در صنعت دامپروری را به چرخه تولید و مصرف بازگرداند.

از این رو در تمام کشورهای دنیا چرم سازی هست اما میزان بهره وری از این صنعت بزرگ در اقتصاد کشورها به مدیریت کلان آن کشورها بستگی دارد.

در کشورمان ایران در سال 1344 از طریق سازمان FAO (مرکز بهبود پوست و چرم ایران) در تهران تاسیس گردید که از سال 1358 وزارت کار مدیریت این مرکز را به عهده گرفت. در دهه 60 خدمات آموزشی بسیار مطلوبی به صاحبان صنایع مربوطه و دیگر علاقمندان ارائه نمود اما در اوایل دهه 70 این مرکز تعطیل گردید و تنها مرکز آموزشی موجود در صنعت چرم ایران از بین رفت. امروزه در زمینه چرم سبک در ایران تنها به تولید سالامبور و صادرات آن قناعت می کنیم در حالی که صنعت چرم کشورهای اطراف ایران مانند ترکیه در حال رقابت با کشورهایی مانند ایتالیا می باشد. و یکی از راه های موفقیت این کشورها بالا بردن تکنولوژی چرم سازی و پشتیبانی علمی دانشگاه ها از این صنعت می باشد. در حال حاضر صنعت چرم سازی در ایران با کمتری رونق به کار خود ادامه می دهد. و طی تحقیقات انجام شده در 10 سال اخیر میزان شاغلین و صاحبان صنعت چرم سازی 50% کاهش و کارخانجات با کمترین میزان تولید خود کار می کنند.

اما با وجود این مسائل اقداماتی از طرف دلسوزان این صنعت صورت گرفته که مانند آن ساخت ماشین آلات مورد نیاز و ساخت مواد شیمیایی قابل مصرف از پوست خام تا چرم و گسترش صادرات چرم می باشد.

متاسفانه در ایران آموزش چرم سازی متولی خاصی ندارد و بعضی از مراکز و واحدهای آموزشی کشور اقدام به راه اندازی رشته هایی مثل پشم و پوست و چرم نموده اند و این مراکز از نظر امکانات آزمایشگاهی و نیروی انسانی متخصص برای تربیت دانشجو در مضیقه هستند و امید به این می باشد با توجه بیشتر مسئولین مربوطه به این صنعت فراموش شده و افزایش واحدهای تولیدی در آن و اختصاص آزمایشگاه های تخصصی در کنار بهره گیری از علم روز دانشگاه ها بتوان جزء کشورهای مطرح در صنعت چرم سازی قرار گیریم.

تعداد صفحه : 86

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

این نوشته در مهندسی نساجی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید