سمینار ارشد نساجی: مقایسه اثر دترجنت های مصنوعی و صابون های طبیعی در شستشوی پس از چاپ با رنگ راکتیو

دانلود پایان نامه

با عنوان : مقایسه اثر دترجنت های مصنوعی و صابون های طبیعی در شستشوی پس از چاپ با رنگ راکتیو

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی نساجی – شیمی نساجی و علوم الیاف

عنوان:

مقایسه اثر دترجنت های مصنوعی و صابون های طبیعی در شستشوی پس از چاپ با رنگ راکتیو

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده

شستشوی بعد از چاپ معمولا برای تمام کالاهای چاپ شده به غیر از رنگدانه ها انجام می شود. هدف عمده از شستشوی بعد از چاپ زدودن رنگ های تثبیت نشده روی کالا و خارج ساختن مواد کمکی می باشد، به همین ترتیب شستشوی بعد از چاپ برای کالای چاپ شده با رنگ راکتیو نیز برای خارج کردن رنگ های هیدرولیز شده انجام می گردد.

در این پژوهش، چاپ با رنگ راکتیو بر روی پارچه پنبه ای انجام گردید و سپس شستشوی بعد از چاپ با انواع صابون های مصنوعی (صابون کاتیونیک، صابون نانیونیک، صابون آنیونیک – نانیونیک، صابون آنیونیک) و صابون طبیعی (بر پایه روغن زیتون) با غلظت های متفاوت (g/L 2 و g/L 1/5 و g/L 1 و 0/5 g/L)  انجام شده می باشد، که برای مقایسه بین کلیه نمونه های شستشو داده شده، از دستگاه اسپکتروفوتومتر انعکاسی به جهت مقایسه تغییرات رنگ (اندازه گیری میزان انعکاس و *L و *a و *b و *E^ و همچنین K/S) بهره گیری گردید و سپس ثبات نوری و شستشویی هریک از نمونه ها به دست آمده و مورد مقایسه قرار گرفت.

در نهایت نتیجه گرفته گردید که افزایش غلظت صابون در شستشوی بعد از چاپ با رنگ های راکتیو، باعث خروج بهتر رنگهای اضافه خواهد گردید و پس شستشوی بهتر و موثرتری را به دنبال خواهد داشت، همچنین افزایش غلظت صابون موجب افزایش میزان روشنایی و همچنین افزایش مقدار کمی در ثبات شستشویی می گردد، اما این افزایش غلظت صابون موجب کاهش ثبات نوری خواهد گردید.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

در مقایسه میان انواع صابون ها در شستشوی بعد از چاپ، این نتیجه گرفته گردید که صابون کاتیونیک بهترین نتایج را از لحاظ برداشت رنگهای اضافی و همچنین ثبات شستشویی ارائه می دهد، و شستشوی بسیار موثری را ارائه می دهد، اما ثبات نوری را کاهش می دهد. بعد از صابون کاتیونیک، بهترین شستشو متعلق به صابون نانیونیک می باشد، که نتیجه مطلوبی را از لحاظ خارج ساختن رنگ های اضافی و همچنین ثبات شستشویی ارائه می دهد. صابون بعدی، صابون آنیونیک نانیونیک بوده و سپس صابون آنیونیک، که مقدار کمی رنگ اضافه را از نمونه ها خارج کرده اند، و شستشوی مطلوبی نداشته اند. بدترین نتیجه از لحاظ شستشو متعلق به صابون طبیعی می باشد، که نتیجه مطلوبی از لحاظ برداشت رنگ اضافه نمی دهد و فقط مقدار محدودی از رنگ اضافی را خارج می سازد، اما نمونه های شستشو داده شده با این صابون ثبات نوری بالایی دارند. غلظت صابون و انواع صابون ها، در شستشوی بعد از چاپ باعث تغییراتی در میزان روشنایی می گردد، و در خارج شدن رنگ اضافی تاثیر دارد، همچنین باعث تغییر در ثبات نوری می شوند، اما تاثیر چندانی در ثبات شستشویی ندارند.

مقدمه:

انجام رنگرزی موضعی روی سطح پارچه یا برداشت رنگ از روی سطح پارچه یا از بین بردن موضعی رنگ از روی پارچه چاپ گویند که چاپ انواع مختلفی دارد که عبارتست از چاپ مستقیم و چاپ برداشت و همچنین چاپ مقاوم.

که در این آزمایش چاپ پارچه پنبه ای با رنگ راکتیو انجام شده می باشد که رنگینه های راکتیو به مقدار زیادی در چاپ مستقیم پارچه های سلولزی به کار گرفته می گردد رنگهای راکتیو به دلیل واکنش شیمیایی کوالانسی بین خود و سلولز دارای مقاومت شستشویی بالایی می باشد و رنگهای هیدرولیز شده آنها از میل جذبی بالایی برخوردار نبوده و در هنگام شستشو می تواند به راحتی از روی کالا خارج گردد.

شستشوی بعد از چاپ از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد و هدف عمده از شستشوی بعد از چاپ زدودن رنگ های تثبیت نشده روی کالا و خارج ساختن مواد کمکی می باشد که در این پژوهش شستشوی بعد از چاپ با انواع صابون های مصنوعی (صابون کاتیونیک و صابون نانیونیک و صابون آنیونیک – نانیونیک و صابون آنیونیک) و همچنین صابون طبیعی (بر پایه روغن زیتون) با غلظت های مختلف می باشد.

که مقصود از صابون های فوق الذکر به ترتیب زیر می باشد:

صابون نانیونیک: دترجنت های آنیونی ترکیباتی مانند R-SO3H هستند که پس از یونیزه شدن تولید یک آنیون سنگین را می نماید. از آنجا که بخش سازگار در این ترکیب ها R-SO3 و دارای بار منفی می باشد از این رو آنها را آنیونی می نامند.

صابون کاتیونیک: به سبب فعالیت سنگین کاتیونی ها در برابر آنیونی ها این نام برایشان انتخاب گردید زیرا هنگام یونیزاسیون تولید یک کاتیون سنگین را می نماید.

صابون نانیونیک: این ها در آب محلولند اما یونیزه نمی شوند انحلال آنها در آب به سبب وجود عوامل هیدروکربنه (OH) یا (CH2-CH2-O) متصل به یک رشته زنجیر هیدروکربنه می باشد.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

در این پژوهش، چاپ با رنگ راکتیو بر روی پارچه پنبه ای انجام گردید و سپس شستشوی بعد از چاپ با انواع صابون های مصنوعی (صابون کاتیونیک، صابون نانیونیک، صابون آنیونیک – نانیونیک، صابون آنیونیک) و صابون طبیعی (بر پایه روغن زیتون) با غلظت های متفاوت (g/L 2 و g/L 1/5 و g/L 1 و 0/5 g/L) انجام شده می باشد، که برای مقایسه بین کلیه نمونه های شستشو داده شده، از دستگاه اسپکترو فوتومتر انعکاسی به جهت مقایسه تغییرات رنگ (اندازه گیری میزان انعکاس و *L و *a و *b و *E^ و همچنین K/S) بهره گیری گردید و سپس ثبات نوری و شستشویی هریک از نمونه ها به دست آمده و مورد مقایسه قرار گرفت.

تعداد صفحه : 177

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

این نوشته در مهندسی نساجی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید