سمینار کارشناسی ارشد مهندسی برق قدرت: کنترل نیروگاه گازی با استفاده از DCS

دانلود پایان نامه

با عنوان : کنترل نیروگاه گازی با بهره گیری از DCS

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصيلات تكميلي

“M.Sc” سمينار براي دريافت درجه كارشناسي ارشد

مهندسي برق – قدرت

عنوان:

كنترل نيروگاه گازي با بهره گیری از DCS

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده:

در فصل اول پس از آشنايي با نيروگاه هاي توربين گازي به صورت نوعي توربين گازي SGT-800 ساخته شركت زيمنس، مورد بررسي قرار ميگيرد و قسمتها و پارامترهاي قابل اندازه گيري اين توربين ها بررسي ميشوند. در فصل دوم تعاريفي همچون شبكه، پروتكل مطرح ميشود و همچنين استانداردهاي لايه بندي سيستمهاي كنترلي به گونه اختصار مورد بررسي و در فصل سوم سيستم كنترل DCS مطالعه می شوند.

در فصل چهارم سيستم كنترلي توربين هاي گازي SGT-800 بررسي و به معرفي نرم افزار WinCC تشريح ميشود و در فصل پنجم به تشريح سيستمهاي كنترلي PDCS ميپردازيم در اين فصل به بررسي دو تكنيك از تكني كهاي مديريت بار كه در سيستم هاي PDCS بهره گیری مي گردد تصریح مي گردد اين دو تكنيك شامل بارزدايي (load shedding) و تقسيم بار (load sharing) بين ژنراتورها ميشود.

در پايان انواع PLC هاي بهره گیری شده در سيستمهاي كنترلي SGT-800 و PDCS تصریح می گردد.

فصل اول:

توربین های گازی

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

1-1) مقدمه

گاز طبيعي يكي از منابع طبيعي می باشد كه موارد بهره گیری فراواني در مصارف خانگي و صنعتي دارد. توليد انرژي برق نيز يكي از مصارف مهم گاز طبيعي می باشد. از آنجا كه كشور عزيزمان ايران نيز از اين گنجينه ارزشمند بي بهره نيست، از اين رو بستر بهره گیری از اين نعمت براي توليد انرژي برق فراهم آمده می باشد. توربين هاي گازي، ابزاري براي رسيدن به اين مهم هستند از اين رو شركتهاي مهم دنيا، براي به انحصار در آوردن اين صنعت شروع به رقابت كردند. شركت زيمنس يكي از شركتهاي موفق، در اين زمينه مي باشد، از اين رو توربينهاي گازي مختلفي كه با تنوع در ميزان مصرف و توليد براي انجام كار خاصي طراحي و ساخته ميشوند.

SGT-800، يكي از محصولات اين شركت ميباشد، و به علت اينكه قسمت زيادي از سوخت اين توربين گاز طبيعي ميباشد، از اين رو مطالعه و بررسي عملكرد و كنترل آن نيز از اهميت خاصي برخوردار می باشد. از اين رو، در اين فصل، آغاز به مقدمهاي راجع به توربين هاي گازي و اجزاي تشكيل دهنده آن پرداخته و سپس به مطالعه و معرفي SGT-800 ميپردازيم و پارامترهاي مختلف آن را كه ميبايست كنترل شوند، مطالعه می کنیم.

2-1) هدف اصلی نیروگاه

نيروگاه بايد در هر لحظه مقدار بار مورد نياز مصرفكننده را تامين كند، بعبارت ديگر هدف اصلي از كنترل نيروگاه، متناسب کردن انرژي توليد شده و انرژي مصرفي ميباشد. در ضمن انرژي توليد شده بايد كيفيت مطلوب را داشته باشد، يعني خروجي ژنراتور بايد داراي ولتاژ و فركانس مطلوب باشد. هر گونه تغيير در مصرف انرژي الكتريكي، باعث تغيير در ولتاژ و فركانس ميگردد. كنترل نيروگاه گازي با بهره گیری از عناصر كنترلي، براي ايجاد توازن بين توليد و مصرف، به وسيله كنترل ولتاژ و فركانس مناسب انجام ميشود.

3-1) مقدمه ای بر توربین گاز

توربين گازي، هوا را به عنوان سيال، بكار ميبرد و توسط يك كمپرسور آن را متراكم مينمايد. سوخت در محفظه احتراق به هواي داغ افزوده و سپس محترق ميگردد. هر يك از محفظه ها شامل مشعل هايي، به مقصود اضافه كردن حرارت به هواي ورودي توربين ميباشد. گاز داغ در طي چندين رديف توربين، منبسط شده و با فشار اتمسفر به محيط تخليه ميگردد. گاز خروجي، توربين را از طريق پخشگر خروجي ترك نموده و به دودكش ميرسد. توان خروجي مفيد به كمپرسور و نهايتاً به ژنراتور، منتقل مي گردد.

تعداد صفحه : 114

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :       

———-          [email protected]

این نوشته در مهندسی برق ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید