جدید: سمینار کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک: بررسی و محاسبه انتقال حرارت تابشی

دانلود پایان نامه

با عنوان : مطالعه و محاسبه انتقال حرارت تابشی در مواد فیبری

در ادامه مطلب می توانید صفحات ابتدایی این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی مکانیک – تبدیل انرژی

عنوان:

مطالعه و محاسبه انتقال حرارت تابشی در مواد فیبری (MEMS)

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

برای دانلود فایل ورد متن کامل اینجا کلیک کنید

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده

با در نظر داشتن اهمیت پدیده انتقال حرارت در سیستم های میکرو الکترومکانیکی (MEMS) که نتیجه مفید یا مضر جریان الکتریکی و دیگر عوامل محیطی در آنها می باشد در این پژوهش به مطالعه فیزیک حاکم بر انتقال حرارت و توزیع دمای داخل جسم تحت اثر شار حرارتی خارجی سیستم های میکرونی در مقایسه با سیستم های ماکرو پرداخته شده می باشد. جهت انجام این پژوهش از روش المان محدود (FEM) بهره گیری می گردد. با در نظر داشتن اهمیت انتقال حرارت در تجهیزات میکرونی و با ایده گرفتن از خاصیت کاهش لختی اجسام با کاهش ابعاد، که در مکانیک جامدات کاربرد دارد، تاثیر کاهش ابعاد در میزان لختی حرارتی اجسام در اثر برخورد انرژی تابشی، در مقیاس میکرو، مورد مطالعه قرار گرفته می باشد. از تحلیل های المان محدود انجام شده نتیجه گرفته شده می باشد که توزیع دما در ابعاد میکرو داخل جسم تقریبا به گونه یکنواخت اتفاق می افتد، یعنی گرادیان دما داخل جسم بسیار کم می باشد و جسم 3 بعدی به صورت یک جسم lumped اقدام می نماید. علیرغم اینکه جنس مورد بهره گیری در ابعاد ماکرو رفتار عایق گونه دارد اما همان جسم در ابعاد میکرو خاصیت عایق بودن خود را از دست داده می باشد. علاوه بر آنکه تمام نقاط جسم با هم تغییر دما می دهند، سرعت این تغییر دما نیز بسیار بالاتر و در حدود 1000 برابر سریع تر می باشد.

مقدمه

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

امروزه مواد فیبری، به دلیل خواص کاربردی و مفید آنها در بسیاری از زمینه های مهندسی بهره گیری می شوند. مواد فیبری در برگیرنده خواص مکانیکی خوبی مانند انعطاف پذیری در شرایط خاص طراحی، سبکی وزن، مقاومت بالا پیش روی خستگی و خوردگی، چگالی کم، مقاومت در برابر دما و صدا و خواص الکتریکی آنها، می باشند.

پژوهش در مورد انتقال حرارت در محیط های فیبری، به دلیل کاربردهای صنعتی فراوان آن و بخصوص به عنوان عایق حرارتی در زمینه های ساختمانی، صنعتی و هوا و فضا، موضوع قابل توجهی جهت بسیاری از تحقیقات می باشد و همچنین با در نظر داشتن گسترش تکنولوژی انتقال حرارت، این موضوع در نظر مهندسانی که در زمینه های کنترل حرارت فعالیت می کنند، بسیار مهم و مورد توجه می باشند. مطالعه انتقال حرارت در درون عایق های فیبری موضوع بحث بسیاری از محققان در چهل سال گذشته بوده می باشد، اما هرکدام از آنها تنها از جنبه خاصی از این موضوع را مورد مطالعه قرار داده اند. شکل (I-1) نشان دهنده تقسیم بندی انواع جنس عایق های مورد بهره گیری در دماهای مختلف می باشد.

در میان مواد مقاوم در برابر حرارت، اکسیدهای با دمای ذوب بالا بسیار مهم می باشند. این ترکیبات، با مشخصه دمای ذوب بالا (1700 – 2800 درجه سانتی گراد) و مقاومت در برابر اکسیداسیون، بر بسیاری از مواد مقاوم در برابر حرارت برتری دارند. ضریب هدایتی آنها بسیار پایین تر از فلزات می باشد. اینگونه اکسیدها به آسانی در دسترس بوده و در بسیاری موارد قیمت چندان بالایی ندارند. مواد اولیه برای تهیه فیبرها، اکسیدهای آلومینیوم، زیرکونیوم، سیلیکون، تیتانیوم و سایر مواد مشابه و یا ترکیبی از آنها می باشد. اثبات گردیده که آلومینیوم و زیرکونیوم، و در میان اکسیدهای غیر فلزی، اکسیدهای سیلیکون و بورون از امکانات بهتری برخوردار می باشند.

مواد فیبری سبک به گونه گسترده ای در کاربردهای با دمای بالا، به عنوان عایق حرارتی در کوره ها و مبدل های حرارتی و سیستم های چند منظوره حفاظت حرارتی در سفینه های فضایی، در هنگام ورود به لایه متراکم اتمسفر در ترمزهای آیرو دینامیکی، مورد بهره گیری قرار می گیرند. کاربرد آنها در صنایع الکتریکی و الکترونیکی نیز در خور اهمیت می باشد، زیرا باعث افزایش ضریب اطیمنان ماشین های الکتریکی، و توسعه صنایع میکرو الکترونیک و ساخت IC ها شده می باشد. به عنوان مثالی برای کاربردهای در دماهای بالا، مواد فیبری می توانند به عنوان محافظی در برابر حرارت برای کاهش دمای دیواره ها، نرخ انتقال حرارت و گرادیان دما مورد بهره گیری قرار گیرند. در بعضی موارد پوشش هایی نیز به جهت جلوگیری از اثرات محیطی لازم می باشد.

تعداد صفحه : 189

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :       

———-          [email protected]

این نوشته در رشته مکانیک ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید