منبع پایان نامه : شناسایی مسئولیت مدنی ناشی از سقط جنین-پايان نامه ارشد حقوق

دانلود پایان نامه

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 مسئولیت مدنی ناشی از سقط جنین 

قسمتی از متن پایان نامه :

 

مفهوم سقط جنین

جنین بروزن فعیل (اسم مفعول)، به هر چیز پوشیده و مستور باشد، (عمید، 1367،ص473) اطلاق مي‌گردد. به همین اعتبار به باغ پردرخت از آن جهت که درختان انبوه روی زمین را مي‌پوشانند و به گور و مرده ی در آن که پوشیده از چشم دیگران می باشد به ترتیب جنّه و جنین گفته مي‌گردد، (خلیل جر، 1376،ص772) هنچنین «قلب» را که میان بدن پوشیده شده ، «جّنان» (احمدمصطفی، 1989،ص141) و دیوانه را که عقل او پوشیده شده می باشد، «جنّه» نامیده اند. (خلیل جر، 1376،ص772)  «جنّه » نیز به پرده، سپر و هر سلاحی که بشر را پوشانده و نگهداری کند، اطلاق شده می باشد. (خلیل جر، 1376،ص772)  بالاخره محصول حاملگی (احمدمصطفی، 1989،ص772) را که مبدأ آن ابتدای آبستنی و انتهای آن لحظه ی ماقبل ولادت می باشد، (جعفری لنگرودی، 1346،ص1579) بعضی مفهوم جنین را به دلیل اینکه به وسیله ی زهدان مادر پوشیده شده می باشد، می دانند (ابن مقصود، 1408،ص385) «جنین» نامیده اند. در قرآن مجید نیز در مورد این پوشش آیاتی وارد شده می باشد: «لخلقکم فی بطون امهاتکم» (زمر، 6) شما را در شکم‌هاي مادارنتان آفریدیم و «اذا انتم اجنه فی بطون امهاتکم» (نجم، 32) آنگاه که شما در شکم‌هاي مادرانتان جنین بودید.  معادل کلمه ی جنین در زبان انگلیسی واژه ی    FietusیاFetus   می باشد. (آریانپور، 1372،ص1749)

پس واژه ی جنین که جمع آن «اجنّه» و «أجنن» می باشد، (خلیل جر، 1376،ص773)  به گونه کلی به بچه تا زمانی که در شکم مادر می باشد و زاییده نشده (عمید، 1376،ص473) و هر چیز پوشیده اطلاق مي‌گردد. (سیاح، 1378،ص286)

در کتابهای فقهی به ندرت «جنین» را تعریف کرده‌اند و بیشتر در ورود به بحث دیه ی جنین به ذکر مراحل مختلف جنین یا حمل و میزان مجازات دیه ی هر یک از آن مراحل اکتفا کرده اند. شهید ثانی که مانند فقهایی می باشد که به تعریف واژه ی جنین پرداخته، مي‌فرماید: «جنین در بطن مادرش می باشد که به خاطر استتار آن در شکم مادر به این نام خوانده شده می باشد. این واژه از ریشه ی اجتنان به معنای پوشش و به معنی مفعول بهره گیری مي‌گردد.» (مکی العاملی، 1390ق،ص288) در توضیح تبصره ی علامه نیز به همین معنی به کار رفته می باشد. (مکی العاملی، 1329 ق،همان)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سئوالات پژوهش

1.مبنای مسئولیت مدنی در سقط جنین چیست؟

2.خسارات وارد درسقط جنین شامل چه مواردی مي‌گردد؟

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

3.مسولیت مدنی ناشی از سقط جنین بر عهده چه کسانی می باشد؟

اهداف پژوهش

مطالعه ارکان اصلی مسئولیت مدنی سقط جنین در حقوق ایران .

مطالعه وتبیین مسئولیت مدنی سقط جنین درفقه اسلامی وقانون مدنی ایران .

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه مسئولیت مدنی ناشی از سقط جنین

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت PDF):

پایان نامه مسئولیت مدنی ناشی از سقط جنین

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

از لینک پایین صفحه ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.