نقش و ارزیابی مرزهای شرقی بر توسعه و امنیت ملی ایران

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر و ارزیابی مرزهای شرقی بر توسعه و امنیت ملی ایران 

تکه ای از متن پایان نامه :

ایده این نظریه این می باشد که زیرا انتقال تهدید می باشد در فواصل کوتاه به مراتب راحت‌تر از انتقال آن در فواصل طولانی‌تر می باشد.

بازدارندگی پدیده خاص این دوران بود. در واقع تاکید روی سربازان و تسلیحات نظامی به عنوان پایه اصلی امنیت در دوران جنگ سرد کاملا مشهود بود.

اما بعد از سال 1989، تغییرات فراگیری در صحنه بین‌الملل رخ داد. در خلال این مدت، جهان شاهد پایان جنگ سرد، انحلال حالت دو قطبی، سقوط کمونیسم و تغییر بازیگران اصلی روابط بین‌الملل بوده می باشد. در حقیقت دگرگونی عظیمی در این دوران به وقوع پیوست. از دیدگاه مفهومی به نظر می‌رسد که این دگرگونی سه مرحله داشته می باشد:

* کاهش حاکمیت ملی
*افزایش وابستگی متقابل جهانی
* بالا گرفتن کشمکش‌های پراکنده و بدون نظم (عزتی، 1386، 78).

2-6- تاثیر تغییر سیستمی بر امنیت ملی

جهان متشکل از ملت‌های مستقل، جهان متشکل از بلوک‌های منطقه‌ای، جهان بدون مرزبرداشت فردی زیادی از مفهوم امنیت، برداشت فردی متوسط از مفهوم امنیت، برداشت فردی از مفهوم امنیت، کارایی اندک اقتصادی در سطح جهان، کارایی متوسط اقتصاد در سطح جهان، کارایی بالای اقتصادی در جهان تحرک اندک سرمایه، افراد منابع عقاید و فن‌آوری  تحرک متوسط سرمایه، افراد و منابع عقاید و فن‌آوری تحرک بالای سرمایه، افراد منابع عقاید و فن آوری قلت گروه‌های فراملی و فروملی ظهور متوسط، گروه‌های فروملی کثرت، گروه‌های فروملی و فراملی وابستگی متقابل اندک، وابستگی شدید منطقه‌ای، وابستگی جهانی، چند بعدی تاکید بر ملاحظات امنیتی بر یک ملت،  تاکید بر ملاحظات امنیتی در یک منطقه، تاکید و تمرکز بر ملاحظات امنیتی بین‌المللی( عزتی،1386: 79).

اما آن چه که در این سه مرحله حائز اهمیت می باشد این می باشد که: تغییرات جدید در نواحی گوناگون با شدت و ضعف متفاوتی بروز نموده‌اند و وقایع مزبور در همه جای دنیا به یک اندازه توزیع نشده‌اند. زمانی که درمورد راه‌حل سه گانه دگرگونی یعنی: کاهش حاکمیت ملی، افزایش وابستگی متقابل جهانی و بالا گرفتن کشمکش‌های بی‌نظم و هرج و مرج گونه در مفهوم امنیت صحبت می‌گردد ذکر این سوال اجتناب

تأثیر و ارزیابی مرزهای شرقی بر توسعه و امنیت ملی ایران

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.