نقش و تأثیر اکراه در جرائم مستلزم حد و قصاص

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر و تأثیر اکراه در جرائم مستلزم حد و قصاص

تکه ای از متن پایان نامه :

فتاواي حضرت امام قدس در تحريرالوسيله[1] و نظر صاحب جواهر اطلاق مادة 187 قانون ديات، جاني بايست ارش بكارت را پرداخت نمايد و در صورتي كه بدون عنف و اكراه باشد و با ميل و رضايت دختر تحقق گرفته باشد نيز ارش بكارت بايد پرداخت گردد.

در يكي از طرفين محقق مي گردد ولي دليل منطقي براي عدم شمول حكم تحقق اكراه زاني و زانيه با هم وجود ندارد. در مواردي كه شخص ثالثي آن دو را (زاني و زانيه) وادار به اكراه زنا نمايد آيا در صورت اخير اكراه محقق نمي گردد. اما در خصوص شخص ثالثي كه زاني و زانيه را اكراه به زنا نمايد چه مجازاتي را مي توان بر وي تعيين كرد؟ آن چیز که در ماده‌ي 82 ق.م.ا. بيان شده می باشد يعني مجازات (قتل) فقط در مورد اكراه از سوي زاني مي باشد بنابراين بهره گیری از ماده‌ي 54 ق.م.ا. در مورد شخص ثالث اولاً به دليل نص صريح ماده كه آنرا فقط در جرائم تعزيري و بازدارنده لازم الاجرا دانسته و ثانياً با در نظر داشتن بند ماده‌ي 82 ناممكن و غيرقانوني به نظر مي رسد. در مورد پاسخ به اين سؤال مي توان سه نظريه بيان كرد:

1. حمل اقدام مكره ثالث به قوادي با اين استدلال كه قواد همان طور كه در تعريف فقها آمده می باشد جامع بين مردان و زنان می باشد براي زنا…[2] و در اينجا مكره زن و مرد را براي زنا جمع نموده می باشد ولي اين استدلال صحيح نمي باشد[1]. خميني (امام)، روح الله، تحريرالوسيله، قم ، نشر اعتماد، 1403هـ.ق، مسأله 5، ص 584

[2] . الاصفهاني، محمدبن حسن (فاضل هندي)، جلد 2، كشف اللثام، تهران، چاپ حيدري، 1384 هـ.ق، 238 ص.

تأثیر و تأثیر اکراه در جرائم مستلزم حد و قصاص

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.