نقش و کارکرد حجت های الهی در زندگی انسان از منظر قرآن کریم

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  تأثیر و کارکرد حجت های الهی در زندگی بشر از منظر قرآن کریم

تکه ای از متن پایان نامه :

همانند کسي خواهد بود که مهماني را به مهمانسرايي دعوت کند ولي محل ‏مهمانسرايش و راه رسيدن به آن را به او نشان ندهد و بديهي می باشد که چنين رفتاري خلاف  حکمت ‏و موجب نقض غرض می باشد.‏[1]

‏ با در نظر داشتن اين مقدمات، به اين نتيجه مي رسيم که مقتضاي حکمت الهي اين می باشد که راه ‏ديگري وراي حس وعقل براي شناختن مسير تکامل همه جانبه،دراختيار بشر، قرار دهد تا انسانها ‏بتوانند مستقيما يا با وساطت فرد يا افراد ديگري از آن،بهره مند شوند و آن همان راه وحي می باشد که در ‏اختيار انبياء عليهم السلام قرار داده شده و ايشان بطور مستقيم، و ديگران بوسيله ايشان، از آن بهره مند ‏مي شوند و آن چیز که را براي رسيدن به سعادت و کمال نهائي ، لازم می باشد فرا مي گيرند.

قرآن کريم در زمينه ارسال رسل و انزال کتب، بياناتي دارد که مي توان گفت همين برهان از آنها ‏استنباط مي گردد، مانند:‏

« رُّسُلًا مُّبَشرِّينَ وَ مُنذِرِينَ لِئَلَّا يَكُونَ لِلنَّاسِ عَلىَ اللَّهِ حُجَّةُ  بَعْدَ الرُّسُل[2]»؛ پيامبرانى كه بشارت‏دهنده و بيم‏دهنده بودند، تا بعد از اين پيامبران، حجتى براى مردم بر خدا باقى نماند، (و بر همه اتمام حجت گردد) ‏

مانند دستگيري هاي ديگر؛در داستان حضرت موسي و خضر در آيه هفتاد و چهارم کهف بيان شده و مي فرمايد :

« فَانطَلَقَا حَتىَّ إِذَا لَقِيَا غُلَامًا فَقَتَلَهُ قَالَ أَ قَتَلْتَ نَفْسًا زَكِيَّةَ  بِغَيرِ نَفْسٍ لَّقَدْ جِئْتَ شَيْئا نُّكْرًا[3]»؛ باز به راه خود ادامه دادند، تا اينكه نوجوانى را ديدند و او آن نوجوان را كشت. (موسى) گفت: «آيا بشر پاكى را، بى آنكه قتلى كرده باشد، كشتى؟! براستى كار زشتى انجام دادى!»

خراب کردن کشتي توسط حضرت خضر(ع) نشانه اين می باشد که پيامبر به جامعه انساني در حال کمک کردن می باشد. اين کمک پيامبر،مانند کمک هاي دنيايي می باشد واز طرفي در آنجايي که نوجواني را براي سعادت و حفظ ايمان والدينش کشت اين يک نگاه و کمک معنوي می باشد که از سوي حجت خدا صورت گرفت.

[1].همان،ص178.

[2]. نساء:165.

[3].کهف:74.

تأثیر و کارکرد حجت هاي الهي در زندگي بشر از منظر قرآن کريم92

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.