فرمت word : پایان نامه ارائه یک مدل شبکه عصبی مصنوعی جهت پیش بینی روزانه نرخ جفت ارز دلار پوند و مقایسه نتایج حاصل از این پیش بینی

دانلود پایان نامه

پایان نامه

بخش هایی از متن پایان نامه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

فصل اول: مقدمه و کلیات

1-1- مقدمه

نرخ ارز یک متغیر اقتصادی می باشد که پیش بینی آن مورد علاقه بسیاری از فعالان اقتصادی می باشد . این علاقه مندان را می توان به سه دسته تقسیم نمود . دسته اول ، سیاست گذاران اقتصادی و بانک های مرکزی هستند که تحت یک نظام ارزی شناور مدیریت شده به مقصود هموار سازی تلاطمات بازار ، در بازار ارز دخالت می کنند . علت های انها برای این مداخله می تواند شامل بیش از حد معمول بودن تلاطمات و نتیجه اثر منفی آن بر فعالیت های اقتصادی باشد . پس داشتن پیش بینی از نرخ ارز لازمه داشتن چنین مداخله ایی می باشد . دسته دوم ، بنگاه های فعال در تجارت و سرمایه گذاری‌های بین المللی هستند . جهانی شدن اقتصادی موجب گسترش بازارها و متنوع تر شدن سرمایه گذاری ها شده می باشد . از مهم ترین ریسک های مرتبط با این فعالیت ها ، ریسک ارز می باشد . تغییرات نرخ ارز ، درآمد ، هزینه و سود را دچار تغییر می کند . پس ، پیش بینی نرخ ارز ، تصمیم گیری بنگاه ها را به مقصود کسب منفعت بیشتر تحت تأثیر قرار می دهد . دسته سوم ، سفته بازان بازار ارز هستند . سفته بازان مشتاق ترین علاقه مندان به پیش بینی نرخ ارز هستند .

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

دو رویکرد نسبت به پیش بینی نرخ ارز هست . اول رویکرد بنیادی [1] می باشد که پیش بینی نرخ ارز را بر اساس دیگر متغیرهای اقتصادی انجام می دهد .دوم رویکرد تکنیکال[2] که فقط از رفتار گذشت نرخ ارز برای پیش بینی طریقه آتی آن بهره گیری می کند و به دلیل عدم در نظر داشتن دیگر متغیرهای اقتصادی ، به رویکرد تکنیکال شهرت یافته .

لاپلاس در سال 1776 بیان نمود اگر بتوانیم شرایط اولیه[3] هر پدیده را شناسایی کنیم می توانیم آینده آن را نیز به گونه دقیق پیش بینی کنیم . این تفکر مدت ها مورد قبول اندیشمندان عرصه علوم تجربی بود . اما پوانکلاره در سال 1903 بیان نمود خطاهای کوچک امروز به خطاهای بزرگ پیش بینی فردا منجر می گردد و از آن جا که اغلب شناخت دقیق وضعیت موجود امکان پذیر نیست و توام با خطاست ، پیش بینی امری غیر ممکن می نماید . به هر حال با آن که نظر غالب امروزی بسیار نزدیک به نظر پوانکلاره می باشد ، اندیشمندان علوم مختلف بخش عظیمی از مطالعات خود را بر پیش بینی متغیرها و پدیده های مورد مطالعه علوم مترکز ساخته اند . از میان این علوم « اقتصاد » جوان ترین می باشد .

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید