پایان نامه ارشدبا موضوع نقش و تأثیر اکراه در جرائم مستلزم حد و قصاص

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر و تأثیر اکراه در جرائم مستلزم حد و قصاص

تکه ای از متن پایان نامه :

تهديد بايد يک روال منطقی حاكم باشد. بايد ظن مكره در خصوص اينكه در صورت امتناع، تهديدات اكراه كننده عليه وي عملي خواهد گردید باشد همچنين اگر دفع تهديد مكره از طريقي غير از انجام اقدام مورد درخواست وي مقدور باشد، گفتار دوم: غيرقابل تحمل بودن اکراه

از ديگر شروط تحقق اکراه با در نظر داشتن منطوق ماده‌ي 54 ق.م.ا. و با در نظر گرفتن جمله‌ي «عادتاً قابل تحمل نباشد» در متن همين ماده اين چنين برداشت مي گردد كه خود قانون گذار اساساً وجود اين شرط را براي تحقق اكراه مدنظر داشته و يكي از شروط الزامي تحقق اكراه دانسته.[1] لذا اينگونه به صراحت به آن پرداخته می باشد. بديهي می باشد چنانچه مكرَه از قدرت و توانايي لازم جهت رفع تهديدات اكراه كننده برخوردار باشد و شرايط و اوضاع و احوال نيز به او اجازه ي به كاري گيري اين قدرت و توانايي را بدهد و يا رفع تهديد به طريقي غير از ارتكاب فعل محرّم مورد نظر اكراه كننده براي وي مقدور باشد ديگر اكراهي محقق نخواهد گردید.[2] به بيان ديگر مكره بايد ناچار از ارتكاب فعل حرام بوده به تعبير فقها و اصوليين فاقد «مَندُوحه» باشد.[3] هر چه ميزان ترس ناشي از تهديد بيشتر باشد شخص مكره قدرت دفع كمتري نسبت به تهديد او دارد و اين دو موضوع با هم ارتباط‌اي معكوس دارند. بشر ها در مقابل[1]. شكري، رضا، قانون مجازات اسلامي در نظم حقوق كنوني، تهران، مهاجر، چ هفتم، 1381، ص 144.

[2]. العوجي، مصطفي، القانون الجنايي العام، جلد 2، لبنان، نوفل، 1387، ص 340.

[3]. البناني، عبدالرحمن بن جارالله، حاشيه علي توضیح جلال الدين، جلد 1، قاهره، بي نا، 1407، ص 72.

تأثیر و تأثیر اکراه در جرائم مستلزم حد و قصاص

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.