پایان نامه ارشد با موضوع نگرش اساطیری در ساخت خمره های تدفینی ایران باستان

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :توجه اساطیری در ساخت خمره های تدفینی ایران باستان

تکه ای از متن پایان نامه :

-2-9  محوطه الهایی

 

اين محوطه باستاني در 30 كيلومتري اهواز و در مجاورت جاده آسفالته اهواز- انديمشك واقع می باشد و 14150 هكتار وسعت دارد. در شمال غربي ترانشه VI و در عمق 125 سانتي متري آن خمره تدفيني يافت گردید كه به صورت مايل قرار گرفته بود. (تصوير 3-15) كاوش اين قسمت با دقت بسيار انجام شده ولي متاسفانه با وجود سعي و كوشش بسيار براي سالم بيرون آوردن خمره تدفيني، زماني كه در معرض هوا قرار گرفت، قسمت بالايي آن از هم باز گردید و فرو ريخت. بعد از فرو ريختن قسمت هاي بالايي خمره، قسمت هايي از تدفين مانند بخش هايي از جمجمه، يكي از استخوانهاي بازو، قسمت هايي از مهره هاي گردن، كتف و ستون فقرات مشخص گردید. البته اكثر قسمتهاي اسكلت پوسيده بود و به همين دليل سن و جنسيت متوفي تشخيص داده نشد. (تصوير3-16) متوفي بصورت منفرد و به حالت جنيني تدفين شده بود. خمره داراي خميره لايه هاي استقراري هزار سوم پيش از ميلاد، تدفين خمره اي به دست آمد. اين تدفين متعلق به كودكي می باشد كه هنگام فوت 11 ماهه بوده و پس از آغشته كردن به گل اخرا، وي را درون خمره نهاده و با قرار دادن يك درپوش به خاك سپرده اند. همچنين اسكلت كودك سالم گزارش شده می باشد. سرلك معتقد می باشد اين تدفين از هزاره ششم تا اوايل هزاره سوم پيش از ميلاد، در فلات مركزي ايران مرسوم بوده می باشد. (www.chn.ir)

 

3-2-11  تپه گیان

 

اين محوطه باستاني در 9 كيلومتري غرب نهاده واقع شده می باشد. گورستان تپه گيان يكي از ساده ترين گورستان هايي می باشد كه تاكنون كشف شده می باشد. گورهاي كودكان فراوان و در آنها كوزه هاي بزرگي قرار داشت

توجه اساطیری در ساخت خمره های تدفینی ایران باستان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.