متن کامل: پایان نامه ارشد برق قدرت: مدلسازی و شبیه سازی توربین بادی مجهز به DFIG و STATCOM

دانلود پایان نامه

با عنوان : مدل سازی و شبیه سازی توربین های بادی مجهز به DFIG و STATCOM به مقصود مطالعه عملکرد سیستم در شرایط خطا

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.Sc” پایان نامه براي دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – قدرت

عنوان :

مدلسازي و شبیه سازي توربین بادي مجهز به DFIG و STATCOM به مقصود مطالعه عملکرد سیستم در شرایط خطا

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده:

ایراد اصلی توربین هاي بادي مجهز به ژنراتور القایی از دو سو تغذیه عملکرد آن ها در طی بروز اتصال کوتاه در شبکه می باشد. در این پروژه یک روش جدید براي عملکرد بی وقفه توربین بادي مجهز به ژنراتور القایی از دو سو تغذیه در طی بروز خطا در شبکه ارایه شده می باشد. یک محدود کننده جریان خطا به گونه سري با مدار روتور قرار می گیرد، در طی بروز خطا محدود کننده جریان یک سلف بزرگ را وارد مدار روتورمی کند تا از افزایش جریان در مدار روتور جلوگیري کند. هنگامی که خطا رفع گردید سلف نیز از مدار روتور خارج می گردد. همچنین از یک STATCOM براي تامین توان راکتیو مورد نیاز در حالت همیشگی و درطی بروز خطا بهره گیری شده می باشد. صحت و عملکرد روش با شبیه سازي سیستم قدرت نمونه در محیط نرم افزار PSCAD/EMTDC تایید می گردد.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

مقدمه:

انواع زیادي از سیستم هاي توربین بادي در بازار رقابت می کنند که آن ها را به دو گروه اصلی می توان تقسیم نمود. گروه اول، توربین هاي بادي سرعت ثابت هستند که ژنراتور به گونه مستقیم به شبکه متصل شده می باشد. در واقع هیچ گونه کنترل الکتریکی براي این سیستم وجود ندارد. به علاوه تغییرات سریع در میزان سرعت باد به سرعت روي بار القار می گردد (به علت تغییرات توان). این تغییرات براي توربین بادي که به سیستم قدرت متصل می باشد خوشایند نیست و باعث ایجاد فشارهاي مکانیکی روي توربین می گردد و عمر توربین را کم می کند و نیز از کیفیت توان می کاهد. در توربین بادي سرعت ثابت فقط یک سرعت باد هست که توربین در آن سرعت بهینه کار می کند، از این رو توربین بادي سرعت ثابت اغلب خارج از عملکرد بهینه خود کار می کند و به گونه معمول ماکزیمم توان از باد گرفته نمی گردد. گروه دوم، توربین بادي سرعت متغیر هستند. در این نوع ژنراتور به گونه مستقیم به شبکه متصل نمی گردد. نوع سرعت متغیر توربین بادي قابلیت کنترل سرعت روتور را فراهم می کند، این کار به ما اجازه می دهد تا توربین بادي نزدیک نقطه بهینه خود کار کند. بیشتر توربین هاي بادي با بازه توان بیشتر از 1/5 مگاوات از نوع سرعت متغیر می باشند. یکی از انواع توربین هاي سرعت متغیر، توربین هاي بادي مجهز به ژنراتور القایی از دو سو تغذیه می باشد. امروزه اکثر توربین هاي بادي به ژنراتور القایی از دو سو تغذیه مجهز شده اند. در این نوع، ژنراتور القایی روتور سیم پیچی از طریق استاتور به شبکه قدرت متصل می گردد و روتور از طریق مبدل الکترونیک قدرت ac/dc/ac فرکانس متغیر با توان نامی در حدود 25 – 30 درصد تو ان نامی ژنراتور به شبکه قدرت متصل می گردد. مبدل الکترونیک قدرت شامل مبدل طرف روتور و مبدل طرف شبکه می باشد که به گونه پشت به پشت از طریق یک خازن اتصال dc به هم متصل شده اند. ایراد اصلی توربین هاي بادي سرعت متغیر به خصوص توربین هایی که به DFIG مجهز اند، عملکرد آ ن ها در طی بروز اتصال کوتاه در شبکه می باشد. اتصال کوتاه روي سیستم قدرت حتی اگر از محل توربین بادي دور باشد باعث ایجاد افت ولتاژ در نقطه اتصال توربین بادي با شبکه قدرت می گردد. این امر باعث افزایش جریان در سیم پیچ استاتور می گردد. به خاطر کوپل مغناطیسی بین استاتور و روتور، این جریان در مدار روتور و مبدل الکترونیک قدرت دیده می گردد، زیرا ظرفیت مبدل 25 – 30 درصد ظرفیت ژنراتور می باشد این جریان منجر به آسیب دیدن مبدل می گردد. تا پنج سال پیش، بیشتر اپراتور هاي شبکه نیاز نداشتند تا توربین هاي بادي در هنگام اتصال کوتاه، شبکه را تغذیه کنند و هنگامی که یک حالت غیر عادي در ولتاژ شبکه شناسایی می گردید، آن ها را از شبکه جدا می کردند. با افزایش ظرفیت انرژي بادي در سیستم قدرت در سال هاي اخیر و افزایش سهم آن ها در تامین توان در سیستم قدرت، از دست دادن ناگهانی و بزرگ توربین هاي بادي در طی بروز اتصال کوتاه در شبکه می تواند باعث خاموشی
هاي وسیع و ناپایداري در سیستم قدرت گردد. در این پروژه یک روش جدید براي عملکرد بی وقفه توربین بادي مجهز به ژنراتور القایی از دو سو تغذیه با بهره گیری از محدود کننده جریان خطا و STATCOM ارایه شده می باشد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

تعداد صفحه : 120

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :       

———-          [email protected]

این نوشته در مهندسی برق ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید