فایل پایان نامه : پایان نامه ارشد رشته برق الکترونیک: طراحی گیرنده اولتراواید بند با مدولاسیون پ.پ.ام براساس کورلیتور دیجیتال

دانلود پایان نامه

با عنوان : طراحی گیرنده اولتراواید بند با مدولاسیون پ.پ.ام براساس کورلیتور دیجیتال

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – الکترونیک

عنوان:

طراحی گیرنده اولتراواید بند با مدولاسیون پ.پ.ام براساس کورلیتور دیجیتال

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چكيده

در اين پايان نامه جنبه هاي مختلف مخابرات UWB را مدنظر قرار مي دهيم. در آغاز تعريف سيگنال UWB را مورد برسي قرار ميدهيم و شرايط اينكه سيگنال UWB تلقي گردد را برسي ميكنيم. سپس سیگنال UWB را با مدولاسيون PPM (pulse position modulation) و پرش زماني (Time Hopping) ايجاد مي نماييم. بدليل برسي تداخل سيگنال هاي UWB با ديگر سيگنال هاي مخابراتي، چگالي طيفي توان (Power Spectral Density(PSD) سیگنال UWB و به ویژه سیگنال TH-PPM را مورد برسي قرار ميدهيم و راهكارهاي مختلف تغيير آن را به مقصود عدم تداخل با ديگر سيگنالها مورد برسي قرار ميدهيم. سپس بدليل اينكه سيگنالهاي چاپ گردیده بايد محدوديت هاي نقاب هاي انتشار را برآورده كنند، روش بكار بستن نقاب هاي انتشار و محدوديت هاي آنها را روي فاصله ممكن انتشار با در نظر داشتن نرخ خطا، برسي مي نماييم. سپس بدليل حداكثر تقريب به نقاب هاي انتشار، شكل پالسهاي ارسالي را مورد برسي قرار ميدهيم و بويژه توجه خود را به شكل پالس گوسي معطوف ميكنيم. سپس انتشار سيگنال UWB را روی كانال مورد برسي قرار ميدهيم. اثر تأخير كانال و تأثير نويز روي سيگنال و همچنين چند مسيره گي (Multi Path) را روی سیگنال مطالعه می کنیم. سپس ساختار گیرنده بهینه برای دریافت و آشکارسازی سیگنال های تأخیریافته و متاثر از نویز و چند مسیره گی را معرفی و مطالعه می نماییم. تمام مراحل فوق را با شبیه سازی در سطح سیستم مستقل از پیاده سازی های مختلف آنالوگ یا دیجیتال یا مخلوطی از این دو با بهره گیری از نرم افزار MATLAB انجام می دهیم. سرانجام یک توصیف دیجیتال با بهره گیری از VHDL برای بخش دیجیتال گیرنده ارایه و مطالعه می نماییم.

مقدمه

در سالهاي اخير با پيشرفت فن آوري چند رسانه اي ها (multi media) به تدریج نیاز به ارتباطات بیسیم بطور فزاينده اي افزايش يافته می باشد. از اينرو نياز به فن آوري هاي جديد در زمينه مخابرات الكترونيكي احساس ميشود. از اين رو تحقيقات زيادي روي ايجاد لايه فيزيكي جديد براي شبكه هاي انتقال داده بيسيم در دست انجام ميباشد. شايد در حال حاضر و پس از اينكه فن آوري Bluetooth بدليل نرخ داده پايين و مصرف توان بالا نتوانست جوابگوي خوبي براي مخابرات داخلي (indoor) با فاصله کم (در حد چند متر) و با نرخ داده بالا باشد، تقريبا بيشترين توجه در مراكز دانشگاهي و صنايع مخابرات الكترونيكي روي مخابرات فرا پهن باند ((Ultra Wide Band(UWB) متمركز شده می باشد. اساس اين نوع مخابرت بر انتقال پالسهاي كوتاه (در حد چند صد پيكو ثانيه) مدوله شده بدونه حضور حامل استوار می باشد. در يك نگاه كلي مصرف توان كم، بخاطر عدم حضور حامل و نرخ داده بالا بخاطر زمان كوتاه پالسها از مزاياي اين نوع مخابراتي ميباشد. اولين باري كه از پالس براي مخابره داده بهره گیری گردید توسط ماركوني در اوايل قرن بيستم بود. پالس ايجاد شده توسط ماركوني بوسيله قوس الكتريكي در يك شكاف بين دو الكترود با فاصله كم ايجاد گردید. بدليل محدوديت هاي فن آوري ايجاد پالسهاي با زمان كوتاه و هزينه بالاي تا همين سالهاي اخير روش مخابرات پالسي فقط به كاربردهاي خاصي مثل رادار محدود گردید. ولي اخيرا با پيشرفتهاي فن آوري VLSI و كاهش هزينه ادوات نيمه هادي با سرعت بالا، ايجاد و انقال و دريافت پالسهاي كوتاه با ادوات نيمه هادي ارزان مثل فن آوري CMOS ممكن و مقرون به صرفه شده می باشد. از اين رو براي نخستين بار در سال 2002 در ايالات متحده امريكا و توسط FCC قوانيني براي انتشار سیگنال های UWB منتشر گردید كه بر خلاف قوانيني كه قبلا توسط DARPA به صورت خیلی محطاطانه وضع شده بود، امكان بهره گیری از اين سيگنالها را براي انتقال داده فراهم كرد. از اين رو در اين پایان نامه، سیگنال UWB را از لحاظ تعریف، ایجاد، چگالی طیفی توان، برآورده کردن نقاب انتشار، شكل پالس، انتشار روي كانال، دريافت و آشكار سازي به گونه مفصل مورد برسي قرار داده و ساختارهاي گيرنده هاي ممكن براي دريافت و آشكار سازي اين سيگنال را مورد مقايسه و برسي قرار خواهيم داد.

فصل اول

تعريف سيستم راديوئي فراپهن باند

1-1- پهنای باند کسری

اولین کاربرد واژه فراپهن باند در دانش مربوط به رادار بوده می باشد و در مورد امواج الکترومغناطیسی با پهنای باند انرژی کسری تقریبا بزرگتر از 0/25 – 0/2 بکار می رفته می باشد. برای فهم بهتر این تعریف آغاز بایستی پهنای باند انرژی شکل موج را تعریف نمود. اگر E را انرژی لحظه ای شکل موج فرض کنیم، می توان پهنای باند انرژی را به وسیله فرکانس های fH و fL مشخص نمود. fH و fL به ترتیب حد بالایی و پایینی فاصله ای هستند که عمده انرژی لحظه ای E (تقریبا بیش از 90%) در داخل آن قرار گرفته می باشد. عرض این فاصله یعنی fH – fL را پهنای باند انرژی می نامند.

در علوم مربوط به رادارهاي UWB اساس بر انتشار امواجي می باشد كه از دنباله هايي از پالسهاي خيلي كوتاه تشكيل شده اند. مقصود از خيلي كوتاه مدت زمان پالس ها می باشد كه حدود چند صد پيكو ثانيه می باشد. اين اصول انتقال پالسي رادارها را ميتوان در زمينه هاي مخابراتي انتقال داده بكار برد.

با فرض اينكه اطلاعاتي كه بوسيله سيستم مخابراتي بايد منتقل گردد به فرم ديجيتال و بصورت دنباله اي از اعداد دو دويي باشد، مي توان اطلاعات هر بيت (0 یا 1) را به وسیله یک پالس یا چند پالس در حالت تکرار کد منتقل نمود. تکرار پالس برای ارائه یک تک بیت موجب افزایش صحت برای هر بیت می گردد به همین جهت اخیرا (2002) نخستین قوانین در این مورد در ایالات متحده آمریکا توسط FCC منتشر گردید. که مفاهیم UWB را به تکنیک های انتقال پیوسته گسترش می دهد. در بخش هاي بعدي مفصل در اين باره بحث خواهد گردید. در اينجا بيشتر به مسائل انتقال پالسي مي پردازيم. قابل ذكر می باشد كه E به عنوان انرژی لحظه ای بایستی روی فاصله ای که با مدت زمان پالس مطابقت دارد محاسبه گردد. اگر تصمیم در مورد یک تک بیت مستلزم پردازش چندین پالس باشد، که معمولا هم همینطور می باشد، E مربوط می گردد به انرژی كلي همه پالسهاي پردازش شده كه در تصميم روي يك بيت درگير هستند زيرا تاثير نويز در گيرنده بايد با در نظر داشتن انرژي سيگنال مورد بهره گیری محاسبه گردد.

تعداد صفحه : 249

قیمت : 14700 تومان

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

 

***

—-

پشتیبانی سایت :       

———-          [email protected]

این نوشته در مهندسی برق ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید