فایل تحقیق : پایان نامه ارشد رشته برق قدرت: مطالعه روش های شناسایی مرکز تولید هارمونیک

دانلود پایان نامه

با عنوان : مطالعه روش های شناسایی مرکز تولید هارمونیک

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصيلات تكميلي

“M.Sc” سمينار براي دريافت درجه كارشناسي ارشد

مهندسي برق ‐ قدرت

عنوان:

مطالعه روش هاي شناسايي مركز توليد هارمونيك

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چكيده:

حضور هارمونيك ها در سيستم قدرت مي تواند باعث بروز مشكلات متعددي در بهره برداري موثر از سيستم قدرت گردد. يكي از اقدامات اوليه براي مقابل با اين مشكلات، شناسايي منبع توليد هارمونيك در سيستم مي باشد. در اين سمينار به مطالعه روش هاي شناسايي منابع توليد هارمونيك پرداخته شده می باشد. اين مطالعه شامل بررسي روش هاي كاربردي و مفيد شناسايي منبع هارمونيكي مي باشد. لذا روش هاي گوناگوني چه در دسته بندي كلاسيك و چه در دسته بندي هوشمند در اين بررسي، ارائه شده می باشد. ضمناً لازم به توضيح می باشد كه علاوه بر ارزيابي روش هاي كلاسيك و هوشمند شناسايي منابع توليد هارمونيك در يك سيستم آلوده به هارمونيك، يك روش مبتني بر جستجوي ابتكاري نيز بيان شده می باشد. مانند روش هاي كلاسيك تشخيص موقعيت منبع هارمونيكي مي توان به روش جهت توان، روش تعاريف متفاوت از توان راكتيو و فيلتر كالمن تصریح كرد. همچنين مانند روش هاي هوشمند مي توان به روش شناسايي محل و موقعيت منبع اختلال در سيستم بوسيلة شبكه عصبي تصریح نمود.

در اين سمينار، آغاز پس از بيان كليات و اهداف اين تحقيق در فصل اول، به ارائه تعاريف و مفاهيم اوليه مربوط به هارمونيك ها و اثرات آنها در سيستم، در فصل دوم پرداخته مي گردد. پس از آن به بيان انواع و اقسام منابع توليد هارمونيك با توضيح مختصر در مورد هر يك از آنها در فصل سوم، مي پردازيم. در ادامه نيز در فصل چهارم، به مطالعه روش هاي شناسايي منبع توليد هارمونيك خواهيم پرداخت. در پايان نيز در فصل پنجم، نتيجه گيري كلي گرفته شده از اين سمينار ارائه خواهد گردید.

مقدمه:

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

در چند دهه گذشته، به دليل رشد سريع ادوات الكترونيك قدرت و بهره گیری روزافزون از بارهاي غيرخطي در سيستم قدرت (مانند منابع تغذيه سوئيچينگ، ASD ها و درايوهاي الكترونيك قدرت) سطح هارمونيكي سيستم قدرت افزايش يافته می باشد. حضور هارمونيك ها در سيستم قدرت مي تواند باعث بروز مشكلات متعددي مانند اعوجاج شكل موج ولتاژ، افزايش تلفات انرژي، گرم شدن تجهيزات، بروز خطا در عملكرد تجهيزات حفاظتي و همچنين بارهاي حساس مانند سيستم هاي ميكروپروسسوري و ميكروكنترلي گردد. بروز اين مسائل موجب آن شده می باشد كه مسائل هارمونيكي به يكي از جالب ترين مسائل مورد توجه مهندسان تبديل گردد.

هارمونيك ها به سبب وجود بارهاي غيرخطي، بويژه مبدل هاي قدرت در بارهاي صنعتي، تجاري و مسكوني ايجاد مي شوند. جريان هارمونيكي توليد شده توسط هر يك از بارهاي غيرخطي از بار به سمت سيستم قدرت پخش مي گردد. ولتاژ هارمونيكي در تركيب بار ولتاژ در فركانس اصلي سبب ا يجاد يك ولتاژ اختلال در سيستم قدرت روي فيدر مربوط به آن بار و يا فيدرهاي مجاور، مي گردد. اين ولتاژ اختلال هارمونيكي سبب توليد بيشتر جريان هاي هارمونيكي از سمت بارهاي غيرخطي مي گردد. همچنين اين ولتاژ داراي اختلال موجب به وجودآمدن رزونانس سري يا موازي در باس بار پست هاي شبكه نيز مي گردد.

در پاسخ به دو چالش بيان شده ناشي از حضور هارمونيك ها در سيستم قدرت، شركت هاي برق بيشتر توجه خود را معطوف به شناسايي منابع توليد هارمونيك كرده اند. لذا بيشتر اين شركت ها، كيفيت توان الكتريكي تأمين شدة مصرف كنندگان را از طريق اندازه گيري، جهت تعيين منبع توليد هارمونيك در محدوده هاي استاندارد ارزيابي مي كنند. لذا به دليل نياز به تجهيزات و وسايل اندازه گيري مخصوص در يك سيستم كه معمولاً به گونه دائم و هميشگي در بيشتر باس ها نصب نمي باشند، بنابراين لازم و ضروري می باشد كه روش هاي مناسبي جهت مانيتورينگ و ارزيابي سطوح هارمونيكي و شناسايي منابع توليد هارمونيك توسط اندازه گيري هاي محدود در سيستم ارائه و گسترش داده شوند.

تعداد صفحه : 95

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :       

———-          [email protected]

این نوشته در مهندسی برق ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید