پژوهش: پایان نامه ارشد رشته برق کنترل: شناسایی روی خط سیستم های چند متغیره با استفاده از روش زیرفضا

دانلود پایان نامه

با عنوان : شناسایی روی خط (on-line) سیستم های چند متغیره با بهره گیری از روش زیرفضا (Subspace)

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – گرایش کنترل

عنوان:

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

شناسایی روی خط (On-line) سیستم های چند متغییره با بهره گیری از روش زیرفضا (SubSpace)

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

به دلیل اینکه اکثر سیستم های حقیقی ساختاری غیرخطی دارند لذا شناسایی آنها در دهه های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته می باشد. در این پایان نامه نیز کوشش شده مدل Hammerstein که یکی از انواع ساختارهای غیرخطی می باشد به صورت On-line شناسایی گردد. مدل Hammerstein متشکل از اتصال متوالی یک بلوک غیرخطی و یک بلوک خطی می باشد. بلوک خطی که معرف دینامیک سیستم واقعی نیز می باشد به کمک روش شناسایی SIMPCA که جزو روش های شناسایی زیرفضاست تخمین زده می گردد. به دلیل اینکه روش های شناسایی زیرفضا مدل فضای حالت سیستم را شناسایی می کنند، می توان آنها را جهت شناسایی سیستم های چندمتغییره (MIMO) بکار برد. بلوک غیرخطی نیز توسط نگاشت غیرخطی حاصل از ترکیب خطی یکسری توابع پایه به دست می آید. این توابع پایه، نگاشتی از ورودی های اصلی سیستم محسوب می شوند و می توان از چند جمله ایها، کثیرالجمله ایهای قطعه ای، سیگموئیدها، موجک ها، سینوس ها و کسینوس ها یا توابع پایه شعاعی بهره گیری نمود و در اینجا به دلیل سادگی در برنامه نویسی و توانایی بکارگیری ورودی هایی با چند بعد، از توابع پایه شعاعی بهره گیری خواهد گردید. در این پروژه سه روش برای تخمین مناسب نگاشت غیرخطی پیشنهاد شده می باشد. اولین روش الگوریتم پالایش انتخابی نامیده می گردد. در این الگوریتم آغاز یک سری توابع پایه اولیه به عنوان ورودی های جدید سیستم تعریف می گردد سپس با کمک ورودی های جدید تخمین ماتریس های سیستم محاسبه می گردد و با اعمال SVD بر ماتریس های ورودی، یک نگاشت غیرخطی به دست می آید که به کمک یکسری توابع پایه تصادفی می توان آن را پالایش نمود تا نگاشتی مناسب حاصل گردد. در دو روش دیگر ترکیب خطی توابع پایه بهینه سازی می گردد به تعبیری با تعریف یک تابع هدف و بهینه سازی پارامترهای آن به کمک روش بهینه سازی شبه – نیوتن با کد BFGS و الگوریتم ژنتیک، بلوک غیرخطی شناسایی می گردد. هر سه روش فوق الذکر برای شناسایی سیستم به صورت Off-line می توانند بهره گیری شون اما جهت شناسایی on-line بایستی سرعت محاسبات مدنظر قرار گیرد لذا دو روش آخر روش های مناسبتری هستند، پس برای شناسایی بخش غیرخطی مدل Hammerstein به صورت on-line از روش های بهینه سازی تابع هدف بهره گیری خواهد گردید. در این پروژه شیوه پنجره لغزان با طول N داده ورودی / خروجی به کار برده می گردد تا سیستم غیرخطی به صورت on-line شناسایی گردد.

مقدمه

روش های شناسایی که بر مبنای تحقق بنا شده و به آن روش هندسی یا زیرفضا نیز می گویند، جزو روش هایی می باشد که سیستم های خطی چندمتغییره را به شکل مدل فضای حالت با دقت مناسب و به گونه سریع شناسایی می کند. مسئله شناسایی سیستم های MIMO یکی از مسائل مهم می باشد که روش های شناسایی SISO جوابگوی آن نمی باشد یکی از علت های اینست که به دست آوردن و پیش بینی یک ساختار پارامتریک برای این سیستم ها بسیار دشوار می باشد. در اواسط دهه 1960 دو مقاله مهم یکی برای تخمین مدل ARMAX توسط AStrom و Bohlin و دیگری توسط Ho و Kalman برای حل مسئله تحقق فضای حالت ارائه گردید که آغازی برای طرح مسئله شناسایی سیستم ها و فرایندهایی بود که در صنعت با آن مواجهیم. می توان گفت روش های زیرفضا براساس ایده تئوری تحقق سیستم های قطعی و تصادفی تکیه دارد و توسط محققینی همچون Ho و Kalman (1966 و Van Overschee و De Moor (1996 – 1994 و Verhagen (1994 و Verhaegen و Dewilde (1992 و Viberg (1995 و Akaike (1975 – 1974 و Faurre (1976 و Picci (1976 و Lindquist و Picci (1979 – 1991 و بسیاری دیگر پایه گذاری شده و توسعه یافته می باشد. این روش ها علاوه بر سیستم های خطی، سیستم های غیرخطی را نیز شناسایی می نمایند. در چند دهه اخیر کوشش هایی برای ارائه روش هایی جهت شناسایی سیستم های غیرخطی با بهره گیری از الگوریتم زیرفضا انجام گرفته مانند شناسایی مدل Wiener و Hammerstein، شناسایی مدل Hammerstein با بهره گیری از LS-SVM و شناسایی سیستم های دوسویه. در این پروژه الگوریتم جدیدی جهت شناسایی on-line سیستم های غیرخطی با مدل Hammerstein ارائه خواهد گردید. مدل های Hammerstein از اتصال متوالی یک بلوک خطی و یک بلوک غیرخطی تشکیل می گردد. برای شناسایی بلوک خطی از الگوریتم شناسایی زیرفضا با بهره گیری از واکاوی مولفه اصلی یا SIMPCA (Qin ,Wang و جهت شناسایی بلوک غیرخطی از روش نگاشت غیرخطی که یکسری توابع پایه شعاعی را جهت این نگاشت به کار می برد بهره گیری خواهیم نمود. به این دلیل از توابع پایه شعاعی بهره گیری می گردد که نوشتن برنامه شبیه سازی با این تابع ساده تر می باشد و همچنین امکان اعمال چند ورودی به گونه همزمان برای آن هست. سپس با اعمال روش هایی کوشش در اصلاح نگاشت یا بهینه سازی پارامترهای توابع پایه می نماییم. این روش ها شامل الگوریتم پالایش انتخابی، الگوریتم بهینه سازی شبه – نیوتن با کد BFGS و الگوریتم ژنتیک می باشد. هر سه روش مطالعه و اجرا خواهند گردید و مناسبترین آنها جهت شناسایی on-line به کار گرفته می گردد. این پایان نامه در 6 فصل تنظیم شده می باشد، فصل اول شامل شناسایی مقدماتی با مقوله شناسایی و اهداف پروژه می باشد، در فصل دوم وارد مبحث شناسایی زیرفضا شده و با ایده اصلی آن آشنا می شویم در فصل سوم چند روش مهم شناسایی زیرفضا تجزیه و تحلیل می گردد و در فصل چهارم روشهای شناسایی مدل غیرخطی و به صورت off-line ارائه می گردد. فصل پنجم نیز شامل شناسایی on-line مدل غیرخطی Hammerstein با بهره گیری از روش SIMPCA می باشد و در انتها نتیجه گیری و پیشنهادات لازم ارائه می گردد.

تعداد صفحه : 155

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :       

———-          [email protected]

این نوشته در مهندسی برق ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید