جدید: پایان نامه ارشد رشته برق کنترل: پیش بینی پلاسمای خورشیدی و بررسی اثرات آن

دانلود پایان نامه

با عنوان : پیش بینی پلاسمای خورشیدی و مطالعه اثرات آن

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصيلات تكميلي

“M.SC” پايان نامه براي دريافت درجه كارشناسي ارشد

مهندسي برق – كنترل

عنوان:

پيش بيني پلاسماي خورشيدي و بررسي اثرات آن

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکيده

اثر پذیري تکنولوژی هاي بشري و بخصوص سيستمهاي قدرت از پدیده هاي هواي فضا عامل رشد فزاینده و بسيار سریع این شاخه کاربردي ژئوفيزیک می باشد. امروزه گروه هاي بسياري در توسعه سيستم هاي مدلسازي، پيش بيني و هشدار هواي فضا فعالند که منشأ آن خورشيد مي باشد. پدیده هاي هوافضا در مواردي مي توانند براي بشر نظير ماهواره ها، سيستم هاي قدرت مشکلاتي را به وجودآورند، که نمونه واقعي آن خاموشي ١٣ مارچ ١٩٨٩ به مدت ٩ ساعت مي باشد. سيستم هاي قدرت که هر یک با هزینه هاي چندین ميليون دلاري به بهره برداري رسيده اند، داراي سيستم هاي کنترل، حفاظت و پشتيبان بسيار پيشرفته مي باشند. با این حال در دو دهه اخير اختلالاتي در عملکرد آنها دیده شده که ناشي از تغييرات هواي فضا می باشد. هدف از این تحقيق توسعه روشهاي هوشمند در پيش بيني پدیده هاي هواي فضا، شامل طوفانهاي ژئومغناطيسي مي باشد. نتایج پيش بيني ها در توسعه سيستم هاي هشدار براي سيستم هاي قدرت بکار مي طریقه. در این پایان نامه از شاخص KP براي پيش بيني طوفانهاي ژئومغناطيسي بهره گیری شده می باشد. داده هاي بهره گیری شده در این پایان نامه واقعي مي باشند. هدف اصلي این تحقيق ارائه روشهاي یادگيري مناسب براي پيش بيني دقيق پدیده هاي هواي فضا به مقصود بهره گیری در سيستم هاي هشدار براي جلوگيري از آسيب رسيدن به اجزاي سيستم قدرت مي باشد.

مقدمه

از آنجا که پدیده هاي هواي فضا در داخل کشور و حتي در محافل علمي نسبتاً ناآشنا مي باشند، فصل اول به توضیح مختصري از این پدیده ها اختصاص داده شده می باشد. همچنين در این فصل شاخص هاي مختلف پدیده هاي هواي فضا بطور مختصر توضيح داده شده می باشد. فصل دوم تشریح مختصري از عملکرد سيستم قدرت و اجزاي آن اثرات زیان آور طوفانهاي ژئومغناطيس را مورد بررسي قرار داده می باشد. در این فصل شاخص KP به عنوان معياري در سيستم هاي هوشمند قدرت انتخاب شده می باشد. فصل سوم پيش بيني شاخص KP به روشهاي مختلف، شبکه هاي عصبي، روش فازي – عصبي و روش LOLIMOT مورد بررسي قرار گرفته می باشد. و بالاخره فصل چهارم شامل اختصار اي از دستاوردها، مقایسه نتایج پيش بيني و هشدار، و پيشنهاد براي ادامه کار می باشد.

فصل اول: کلیات

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

1-1) هدف

1-1-1) پلاسما چیست؟

همه اجسام را مي توان به سه گروه جامد، مایع و گاز گروه بندي نمود. اما ماده داخل یک لامپ فلورسنت یا چراغ نئون، و شفق کاملاً با سه گروه ذکر گردیده متفاوت مي باشد. هر یک از این موارد پلاسما مي باشند (گاز یونيزه شده).

اغلب گفته م يشود که ٩٩% ماده موجود در طبيعت در حالت پلاسماست، یعني به شکل گاز الکتریسيته داري که اتم هایش به یونهاي مثبت و الکترونهاي منفي تجزیه شده باشد. این تخمين هر چند ممکن می باشد خيلي دقيق نباشد ولي تخمين معقولي می باشد از این واقعيت که درون ستارگان و جو آنها، ابرهاي گازي و اغلب هيدرژن فضاي بين ستارگان به صورت پلاسما هستند. در نزدیکي خود ما، وقتي جو زمين را ترک کنيم بلافاصله با پلاسمایي مواجه مي شویم که شامل کمربندهاي تشعشعي و ان آلن و باد خورشيدي می باشد. به نظر چنين ميرسد که ما در یک درصدي از عالم زندگي مي کنيم که در آن پلاسما به گونه طبيعي پیدا نمود نمي گردد. علت این امر را مي توان از معادله ساها که ميزان یونش یک گاز را در حال تعادل حرارتي نشان مي دهد دریافت.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

تعداد صفحه : 103

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :       

———-          [email protected]

این نوشته در مهندسی برق ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید