پایان نامه ارشد رشته جغرافبا با موضوع نقش و ارزیابی مرزهای شرقی بر توسعه و امنیت ملی ایران

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر و ارزیابی مرزهای شرقی بر توسعه و امنیت ملی ایران 

تکه ای از متن پایان نامه :

عوامل سیاسی، اقتصادی، تاریخی و فرهنگی به همراه ویژگی‌های ساختاری مرز و مناطق مرزی، مهم‌ترین موانع فراروی ایران در راستای مدیریت بهینه مرزهای خود با پاکستان می باشد و توسعه همه‌جانبه مناطق مرزی، تقویت کارآیی نیروهای امنیتی و مدیریت ترکیبی و یکپارچه، راهکار فائق آمدن بر این موانع می باشد (پیشگاهی فرد،1390،141).

1-7-2-دبیری، محمدرضا(1390): مطالعه حقوقی و تاریخی رودخانه هیرمند: افغانستان از ناحیه ضایعات آبی از طریق مرزهایش سالانه 75 میلیارد دلار متضرر می‌گردد. مرزهای بین المللی ایران و افغانستان در بخشی از سیستان، واقع در رود هیرمنداست. این مرز سالهای زیادی می باشد که مورد پذیرش دو همسایه قرار گرفته می باشد؛ اما اختلافات زیادی بر سر چگونگی تقسیم آب هیرمند و دیگر حقوق مربوط به آن هست. این رودخانه از کوههای بابا در هندوکش سرچشمه گرفته و پس از طی 1100 کیلومتر به مناطق مرزی یکی از عملکردهای اصلی در ماموریت های مرزبانی به شمار می رود و همین شرایط خاص جغرافیایی و هم جواری با کشور افغانستان نیز سبب شده می باشد که کشور ایران در مسیر ترانزیت مواد مخدر قرار گیرد پس مطالعه و شناخت مرزهای شرقی برای مرزبانان امری ضروری و الزامی می باشد (عبادی نژاد، 468،1389).

1-8-واژه ها و مفاهیم:

1-8-1-مرز:

مرز به پدیده ای فضایی اطلاق میشود که منعکس کننده قلمرو حاکمیت سیاسی یک دولت بوده ومطابق با قواعد خاص درمقابل حرکت بشر،انتقال کالا،و…مانع ایجاد می کند» ( آلاسدیرو درایسدل[1]،101،1374).

مفهومی از بیرون به درون می باشد و خط مشخصی می باشد که جدایی را نشان می دهد(تیلور[2] ، 2000، 14).

مرزهای سیاسی مهم ترین عامل تشخیص و جدایی یک واحد سیاسی از واحدهای دیگر می باشد و خطوط مرزی خطوطی اعتباری و قراردادی هستند که به مقصود تحدید حدود یک واحد سیاسی بر روی زمین مشخص می شوند ( میرحیدر ، 1381، 161).

مرزهای سیاسی مهمترین عامل تشخیص و جدایی یک واحد متشکل سیاسی از واحد های دیگر می باشد .   در ضمن، وجود همین خطوط می باشد که وحدت سیاسی را در یک سرزمین  که ممکن می باشد  فاقد هر گونه وحدت طبیعی یا انسانی باشد ، ممکن می سازد .خطوط[1] Lasdyrv Draysdl, 1374

[2] Taylor,2000

تأثیر و ارزیابی مرزهای شرقی بر توسعه و امنیت ملی ایران

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.