متن کامل: پایان نامه ارشد رشته شیمی محیط زیست: مدلسازی راکتور اختلاط کامل لجن فعال در تصفیه پساب شهری

دانلود پایان نامه

با عنوان : مدلسازی راکتور اختلاط کامل لجن فعال (CMAS) در تصفیه پساب شهری

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصيلات تكميلي

“M.Sc” پايان نامه براي دريافت درجه كارشناسي ارشد

مهندسي شيمي – محيط زيست

عنوان:

مدل سازي راكتور اختلاط كامل لجن فعال (CMAS) در تصفيه پساب شهري

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چكيده:

مدل سازي تصفيه خانه هاي شهري و صنعتي نياز به اصول اوليه اي دارد كه بر طبق آن بايد بر اساس استانداردهاي جهاني به صورت يكپارچه و متناسب در سراسر جهان انجام گردد. به همين مقصود از مدل هاي ACTIVATED SLUDGE MODELS) ASM) می توان بهره گیری كرد.

در اين پايان نامه از مدل شماره يك ASM براي مدل سازي تصفيه خانه شهري بهره گیری شده می باشد و سعي شده الگوريتم ارايه شده در آن بتواند پاسخگوي حالات مختلف باشد. همچنين راكتوري كه جهت حذف BOD و نيتريفيكاسيون به كار رفته می باشد راكتور اختلاط كامل لجن فعال (CMAS) مي باشد كه مناسب ترين راكتور تصفيه فاضلاب مي باشد.

مقدمه:

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

امروزه بهره گیری مجدد از آب هاي آلوده شده در فرايندهاي گوناگون اهميت زيادي پيدا كرده می باشد. به همين دليل انواع مختلف فرايندهاي تصفيه پساب مطرح شده می باشد و به كار برده مي گردد.

در بين اين فرايندها تصفيه بيولوژيكي لجن فعال مي توان گفت كه مناسب ترين فرايند تصفيه فاضلاب در تصفيه خانه هاي شهري مي باشد زيرا هم عملكرد خوبي دارد و هم داراي كمترين آلودگي زيست محيطي مي باشد و در ميان انواع راكتورهايي كه براي اين فرايند به كار مي طریقه راكتور اختلاط كامل لجن فعال (Complete Mix Activated Sludge) با نام اختصاری CMAS به دليل مزاياي فراوان آن و توانايي آن در گذر خوب برابر شوك هاي ورودي محبوب ترين نوع راكتور مي باشد.

براي مدل سازي فرايند لجن فعال مدلي توسط IWA ارايه شده می باشد كه مدل ASM1 می باشد و داراي دقتي كافي می باشد اين مدل اساسا پايه اي براي مدل سازي راكتور هاي گوناگون مي باشد. در اين پايان نامه از مدل ASM1 بهره گیری شده می باشد كه معادلات موازنه جرم بدست آمده از نوع ODE غير خطي مي باشد واز روش رانگ – كاتاي درجه پنجم حل شده می باشد.

فصل نخست: کلیات

(1-1) تعريف و اهميت تصفيه فاضلاب

به گونه كلي هر اجتماعي دور ريزهايي به صورت مايع، جامد و يا گازهاي قابل انتشار در جو در پس فعاليت هاي صنعتي، خانگي و يا كشاورزي خود توليد مي كند.

به گونه ويژه در بخش مايعات دور ريز – فاضلاب و يا پساب – آب تامين كننده آن بخش بوده كه بعد از بهره گیری در بخش هاي گوناگون و آميخته شدن با مواد اضافي به صورت دور ريز در آمده می باشد.

از ديدگاه منابع توليد، فاضلاب به عنوان آميخته اي از آب كه حمل كننده دور ريز هاي دفع شده از مناطق مسكوني، موسسات و بنگاه هاي تجاري و صنعتي كه مي تواند همراه با آب هاي زير زميني، سطحي يا بارش هاي جوي باشد.

هنگامي كه پساب تصفيه نشده در نقطه اي جمع گردد به سبب در هم ريختگي تركيبات آلي در آن منجر به آزاد شدن گاز هاي بسيار بد بو خواهد گردید و محيط مناسبي براي رشد بسياري از ميكرو ارگانيسم هاي پاتوژنيك مي گردد كه از روده بشر و يا حيوانات و نواحي مختلف به درون آن راه يافته مي گردد.

پساب ها همچنين شامل نيترات ها هستند كه باعث تحريك رشد گياهان آبزي مي شوند و ممكن می باشد شامل تركيبات سمي و يا تركيباتي كه به گونه بالقوه ممكن می باشد بيماري زا و يا سرطان زا باشد هستند.

به دلايل ذكر شده حذف سريع و آسان فاضلاب از منابع توليد توسط تصفيه آن و بهره گیری مجدد و يا رها سازي آن در طبيعت ضروري مي باشد.

– مهندسی فاضلاب

مهندسي فاضلاب شاخه اي از مهندسي محيط زيست می باشد كه مفاهيم علوم پايه و مهندسي را براي راه گشايي موارد درگير با فاضلاب و بهره گیری مجدد از آن را به كار مي گيرد.

هدف نهايي مهندسي فاضلاب محافظت از سلامت عمومي با شيوه اي متناسب با ديدگاه زيست محيطي، اقتصادي، اجتماعي و نگراني هاي سياسي می باشد.

برای این کار لازم می باشد دانش:

1- اجزا موجود در پساب.

2- اثرات اين اجزا هنگامي كه پساب در طبيعت رها مي گردد.

3- دگرگوني و سرنوشت طولاني مدت اين اجزا در فرايندهاي تصفيه.

4- روش هاي تصفيه اي كه براي حذف يا اصلاح اجزاء موجود در فاضلاب بهره گیری مي گردد.

5- روش هايي براي بهره گیری مفيد يا مصرف جامدات توليد شده اضافي توسط سيستم هاي تصفيه

را داشته باشیم.

(2-1) تقسيم بندي فاضلاب

از ديدگاهي مي توان فاضلاب هاي خام را به دو گروه بزرگ: 1- فاضلاب هاي شهري 2- فاضلاب هاي صنعتي دسته بندی نمود.

– فاضلاب هاي شهري

فاضلاب هاي شهري كه هدف اين پژوهش هم مي باشد حاصل از مصرف آب در منازل، ادارات، مراكز تجاري، آب هاي سطحي حاصل از بارش هاي جوي و شستشوي معابر و كليه خدمات شهري مي باشد، در اين نوع فاضلاب كمتر از مواد سمي خطرناك، فلزات سنگين و يا راديواكتيو يافت مي گردد و اکثرا داراي مواد آلي و نيتروژن دار و فسفر دار حاصل از مواد دفعي انساني و پاك كننده ها می باشد.

– فاضلاب هاي صنعتي

در فاضلاب هاي صنعتي كه حاصل كارهاي فرآيندي كارخانه جات و مراكز توليدي مي باشد مي توان گونه هاي زيادي از مواد شيميايي، نفتي و غيره كه براي بشر و محيط پيراموني او خطر آفرين می باشد را نظاره كرد، كه حذف آنها گاهي بسيار مشكل و دردسر ساز مي باشد و رهاسازي آنها هم در طبيعت حتي مي تواند گاهي باعث نابودي كامل آن منطقه گردد كه پاك سازي آن بسيار هزينه بر و شايد غير ممكن باشد از اين قبيل مواد مي توان به فلزات سنگين، تركيبات نفتي و يا مواد راديو اكتيو تصریح كرد. بهترين راه حذف اين نوع مواد تصفيه آنها در خود كارخانه با روش هاي تخصصي تر براي آن ماده خاص مي باشد تا جمع آوري در يك مركز تصفيه و عمليات حذف روي آنها.

تعداد صفحه : 193

قیمت : 14700 تومان

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

این نوشته در مهندسی شیمی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.