پایان نامه ارشد رشته معماری و شهرسازی: نگرش اساطیری در ساخت خمره های تدفینی ایران باستان

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :توجه اساطیری در ساخت خمره های تدفینی ایران باستان

تکه ای از متن پایان نامه :


اله صفا نيز با در نظر داشتن مدارك تاريخي و زبان شناختي و مطالعات كريستين سن، زرتشت را مربوط به دوره اي ما بين 1400 تا 1000 ق.م مي داند. (كريستين سن، 2537: 31)

در عقايد باستاني ايران عناصر اربعه يعني خاك و آتش و باد و باران مقدس هستند. بنابراين آنان را نبايد با پليدي هايي مانند جسد بشر آلوده كرد. از نظر تدفين، آيين زرتشت دنباله روي عقايد پيشينيان می باشد. شواهد نشان مي دهد زرتشتيان جهت جلوگيري از آلودگي عناصر اربعه از روشهاي متفاوتي بهره گیری كرده اند. پيروان زرتشتي در گذشتگان خود را به خاك نمي سپردند و آنها را بر روي قله هاي مرتفع قرار مي دادند تا حيوانات وحشي و پرندگان شكاري آنها را از گوشت عاري سازند. در اطراف نيشابور گودال هايي در قله كوهها يافت شده كه جسد درگذشتگان را در آنها مي گذاشتند هنگامي كه استخوان ها پاك و تميز مي شدند، آنها را در استودان قرار مي دادند و سپس در غار يا گودال هايي كه در دامنه كوهها كنده شده بودند و يا در بناهاي زيرزميني مي گذاشتند. (گیرشمن، 1370: 166) “گاهي نيز مردگان را در برج ها يا بلندي هاي كوهستان قرار داده پس از دريده شدن توسط مرغان و لاشخوران بقاياي استخوان را جمع آوري نموده و در خمره هاي كوچك مي نهادند و در دل صخره ها دفن مي كردند.” (كامبخش فرد، 1374: 240) در روایت پهلوی آمده می باشد که: ” مردم از آن گلی اند که کیومرث را از آن آفرید و به شکل نطفه در سپندارمذ (زمین) قرار داد و کیومرث را از سپندارمذ بیافرید.” (میرفخرایی، 1366: 67)  در دینکرد نیز آمده می باشد: ” سپندارمذ  یعنی زمین به صورت ماده آفریده شده و اورمزد از آن کیومرث را آفرید به صورت نر” (کریستین سن، 1355: 37)

می توان چنین نتیجه گرفت در دین زرتشتی کیومرث – همان نخستین بشر که در آغاز نبود- از زمین سر برآورد و موجود گردید پس نوزاد از دنیا رفته نیز می تواند با قرار گیری در دل مادر-زمین دوباره هستی یابد و این مستلزم حضور در محفظه ای مشابه جایگاه اولیه جنین یا همان رحم می باشد. پس متوفی را به

توجه اساطیری در ساخت خمره های تدفینی ایران باستان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال و برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.