دانلود فایل: پایان نامه ارشد رشته مهندسی نساجی: بررسی اندازه گیری قابلیت تر شدن به روش BS4554

دانلود پایان نامه

با عنوان : مطالعه اندازه گیری قابلیت تر شدن  به روش BS4554 و ارائه روش جایگزین متناسب با چاپ جوهرافشان

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی شیمی نساجی و علوم الیاف

عنوان:

مطالعه اندازه گیری قابلیت تر شدن به روش BS4554 و ارائه روش جایگزین متناسب با چاپ جوهرافشان

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده:

تر شدن به گونه برجسته در فرآیندهای نساجی مانند عملیات آماده سازی، رنگرزی، چاپ، تکمیل و در طراحی منسوجات پزشکی و بهداشتی کاربرد دارد. در چاپ جوهرافشان برخلاف روش های دیگر چاپ از جوهر چاپ با ویسکوزیته پایین بهره گیری می گردد. بهره گیری از جوهر رقیق در چاپ، احتمال پخش رنگ و درهم آمیختن ناخواسته رنگها در سطح پارچه هست. لذا مطالعه قابلیت تر شدن پارچه یکی از پارامترهای مهم می باشد. به مقصود مطالعه قابلیت تر شدن از روش BS4554 و روش الکترونیکی جدید ارائه شده بهره گیری گردید. روش BS4554 تنها از طریق زمان تر شدن به مطالعه قابلیت تر شدن در پارچه پنبه ای می پردازد، در حالی که روش پیشنهادی علاوه بر خودکار بودن، قابلیت مطالعه زمان تر شدن پارچه در دو جهت تار و پود را دارد. قابلیت تر شدن پارچه های پنبه ای تاری – پودی با بافت تافته، با دو روش تعیین گردید و با بهره گیری از نرم افزار S.P.S.S مورد مقایسه قرار گرفت. با در نظر داشتن نتایج به دست آمده مشخص گردید که روش الکترونیکی ارائه شده می تواند جایگزین مناسبی جهت استاندارد BS4554 قرار گیرد.

مقدمه

با فشار روزافزون از سوی بازارهای چاپ در حال پیشرفت، چاپگرهای نساجی بایستی هم جوابگوی کیفیت روبه رشد و همزمان کوتاه تر واکنش باشند. چاپ جوهرافشان نیز به گونه کلی جزء سیستم های چاپ دیجیتال می باشد، و هدف آن توسعه سیستم چاپ غیر تماس برای طرح های رنگی با بهره گیری از داده های دیجیتا می باشد. مزایای این روش چاپ سریع طرح ها با بهره گیری کامپیوتر و عدم نیاز به شابلون و همچنین قابلیت تغییر طرح ها به صورت فوری بود، که بسیار مورد توجه قرار گرفت. با این تفاصیل محدودیت در طیف رنگی و خصوصیات ضعیف در کاربردهای نهایی، به اشتیاق به بهره گیری از این روش جدید را محدود نمود. تحقیقات انجام گرفته در زمینه چاپ جوهرافشان بیشتر بر روی افزایش سرعت چاپ متمرکز شده می باشد. در چاپ جوهرافشان که از طریق پاشیدن جوهر چاپ بر پارچه می باشد، انجام فرآیند آغشته سازی برای غلبه بر نیروهای زمینه و غلبه بر انتشار ضروری می باشد. اجرای چاپ بر پارچه هایی که خاصیت انتشار دارند، بسیار مشکل می باشد. به دلیل ویسکوزیته بسیار پایین جوهر مصرفی، احتمال پخش رنگ و درهم آمیختن مرزهای طرح به گونه ناخواسته هست. لذا بهره گیری از عملیات آغشته سازی سطح پارچه با بهره گیری از مواد مناسب، امکان ایجاد طرح های بدون نقص را فراهم خواهد نمود. لذا اهمیت مطالعه پخش قطره در چاپ جوهرافشان، باعث گردید که پژوهش مورد نظر بر روی تر شدن پارچه توسط یک قطره آب انجام گیرد. لذا به جهت اهمیت مطالعه قابلیت تر شدن سطح پارچه توسط یک قطره، از روش BS4554 بهره گیری گردید. به دلیل محدودیت های این روش، روش الکترونیکی خودکار پیشنهاد گردید و مورد مقایسه قرار گرفت.

1-1- مقدمه

تر شدن بطور برجسته در فرآیندهای نساجی، مانند عملیات آماده سازی، رنگرزی، چاپ و تکمیل و در طراحی منسوجات پزشکی و بهداشتی کاربرد دارد. تئوری تر شدن و انتقال آب در فضای مویینه (wicking) به وسیله kissa توضیح داده گردید.

تر شدن جایگزین شدن سطح مشترک لیف – هوا توسط سطح مشترک لیف – مایع می باشد. wicking نتیجه تر شدن خود به خود، در یک سیستم مویینه می باشد. تر شدن الیاف به عنوان شرط لازم برای (wicking) شناخته شده می باشد.

نفوذ مایع در پارچه، به صورت های مختلف قابل مطالعه می باشد:

– کمیت و مقدار مایع

– نحوه تماس مایع و پارچه

از لحاظ کمیت و مقدار مایع، فرآیند انتقال آب در ساختار مویینه (wicking) به دو گروه تقسیم می گردد:

– wicking از مخزنی که حاوی مقدار زیادی مایع می باشد. به عنوان مثال، قرار گرفتن پارچه به گونه کامل در آب که تحت عنوان غوطه وری مطرح می گردد و یا قرار گرفتن قسمتی از پارچه به صورت عمودی در مقدار زیادی مایع و بالا آمدن آب در پارچه که تحت عنوان (longitudinal wicking) اظهار می گردد.

– wicking از مخزنی که حاوی مقدار بسیار کمی مایع می باشد (مانند انتقال آب در ساختار مویینه، زمانی که یک قطره آب بر روی پارچه قرار دارد).

براساس نحوه نفوذ مایع در لیف هریک از دو گروه wicking به چهار مبحث طبقه بندی می شوند:

– انتقال آب در ساختار مویینه «wicking» فقط به علت مویینگی

– انتقال آب در ساختار مویینه، به علت تأثیر همزمان مویینگی و imbibition به وسیله الیاف (پخش در الیاف)

– انتقال آب در ساختار مویینه به دلیل تاثیر همزمان مویینگی و جذب فیزیکی سطح فعال

– انتقال آب در ساختار مویینه زمانی که مویینگی، imbibition در الیاف و جذب فیزیکی سطح فعال همزمان رخ دهد.

تر شدن در فرآیندهای نساجی بسیار اهمیت دارد. مقالات بسیاری در زمینه تر شدن منتشر و آزمایشات گوناگونی انجام شده می باشد. آزمایشات انجام شده شامل اطلاعاتی در مورد تر شدن، جذب، دفع، خاصیت سطح فعال داشتن، انتقال رطوبت و… بوده می باشد. داده هایی که از آزمایشات متفاوت به دست آمده بود، اطلاعات مورد نیاز را فراهم نمی نمود. بعضی از آزمایشات انجام گرفته تئوری تر شدن و (wicking) را با یکدیگر مقایسه می نمود. Harnet و Mehta آزمایشی را مطرح کردند که، توانایی نفوذ آب در ساختار مویینه (wickability) و توانایی تر شدن (wettability) تحت عنوان رفتار داخلی پارچه، نخ و یا لیف، زمانی که در مجاورت مایع قرار می گیرند، تعریف کردند.

نفوذ مایع در پارچه شامل چندین رویداد فیزیکی می باشد:

– تر شدن سطح لیف

– انتقال مایع توسط گروهی از الیاف

– جذب فیزیکی از طریق سطح لیف، نفوذ و پخش مایع به داخل لیف.

تعداد صفحه : 128

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              
شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

این نوشته در مهندسی نساجی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید