دانلود فایل تحقیق : پایان نامه ارشد رشته مهندسی نساجی: خواص فیزیکی الیاف تولید شده از یک رشته ساز

دانلود پایان نامه

با عنوان : خواص فیزیکی الیاف تولید شده از یک رشته ساز با سطح مقطع مختلف

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد جنوب تهران

دانشكده تحصيلات تكميلي

“M.Sc” پايان نامه براي دريافت درجه كارشناسي ارشد

مهندسي نساجي- شيمي نساجي و علوم الياف

عنوان:

خواص فيزيكي الياف توليد شده از يك رشته ساز با سطح مقطع مختلف

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

چكيده:

الیاف PP داراي چگالي يا جرم مخصوص g/cm3 0/91 – 0/90 هستند. اين الياف سبكتر از آب هستند. آنها به گونه عملي بالاترين حجم مخصوص را دارند. بنابراين بالاترين قدرت پوششي را دارا مي باشند. الياف PP بهترين پوشش را نسبت به پلي آميد، اكريليك و الياف پلي استر با 22،19 و 33 درصد ارائه مي دهند. به هين خاطر الياف PP مورد توجه خاص توليد كنندگان كفپوشهاي ماشینی قرار گرفته می باشد.

در اين پروژه خواص فيزيكي الياف توليد شده از يك رشته ساز با سطح مقطع مختلف بررسي گرديد. مانند فعاليت هايي كه در اين پروژه صورت گرفت:

آغاز تعداد فيلامنتها در نظر گرفته گردید و سپس بررسي س طح مق اطع فيلامنتها انجام گرفت. آزمايشات استحكام، مدول اوليه و كرنش براي فيلامنتها با سطح مق اطع مختلف در سه سرعت متفاوت انجام گرديد و در نهايت درجه كريستاليته فيلامنتها بررسي گردید. سپس آزمايشات فوق در مورد نخ توليدي نيز صورت گرفت. كليه آزمايشات در آزمايشگاه نساجي واحد علوم تحقيقات انجام گردید.

پس از انجام تجزيه تحليل آماري، نتايج نشان مي دهد كه فيلامنت با سطح مقطع دايره اي بيشترين استحكام، مدول اوليه و كرنش را نسبت به دو فيلامنت ديگر با سطح مقطع مثلثي و ستاره اي دارا مي باشد و فيلامنت با سطح مقطع دايره اي داراي كمترين درجه كريستاليت ي در مقايسه با دو فيلامنت ديگر مي باشد.

مقدمه:

پلي پروپيلن يك ماده چند كاربردي می باشد كه سريعتر از الياف پليمر ديگر توليد مي گردد. پلي پروپيلن امكانات زيادي براي رسيدن به توليد مطلوب و آماده سازي نهايي را براي توليد كننده ها و مصرف كننده هاي نهايي ارائه مي كند. پلي پروپيلن تأثیر مهم و فزاينده اي در كاربردهاي نساجي ايفاد مي كند. در واقع pp حدود 35% كل الياف بشر ساخت (Man-made) و 23% کل الیاف مصرفي (الياف طبيعي و مصنوعي) در صنعت نساجي را تشكيل مي دهد.

حتي در بدترين شرايط ركود اقتصادي، هن وز هم رشدي بين 6 تا 7 درصد در يك سال و از الياف ديگر رشد بيشتري دارد. بعلت افزايش توسعه اخير محصولات نساجي، ديدگاه محصولات ساخته شده از پلي پروپيلن قابل توجه می باشد. با رسيدن محصولات جديد به بازار، ارزش پلي پروپيلن بعلت بهره گیری در روكش صندلي، كف پوشها، رو به افزايش می باشد.

مواد اوليه براي توليد پروپيلن

مواد اوليه ساخت پروپيلن، دو عنصر كربن و هيدروژن می باشد. اين عناصر در طبيعت به وفور يافت مي شوند اما تبديل هيدورژن و كربن به پلي پروپيلن به گونه مستقيم در سطح وسيعي عملي نشده می باشد.

صنايع نفت و پتروشيمي پس از سالها كوشش مستمر موفق شدند كه گاز پروپان و مشتقات آن را از فرايندهاي متفاوت كراكينگ، تسويه و تصفيه و با قيمت مناسب توليد و براي توليد پلي پروپيلن در يك صنعت جديد بهره گیری كنند. كراكينگ، فرايند حرارت دهي به نفت خام می باشد كه در دماهاي متفاوت، همراه يا بدون مواد ديگر انجام مي گردد و حاصل آن، بسياري از مشتقات نفت مانند سوختها و گازهاي مختلف ديگر و پروپيلن می باشد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

فصل اول:

آشنايي با الياف پلي پروپيلن

1-1) مشخصات شيميايي پروپيلن

فرمول گسترده و شكل فضايي پروپان در شكل 1-1 نشان داده شده می باشد. اين ماده در دماي معمولي گاز می باشد و در دماي 187- درجه سانتیگراد جامد مي گردد. دماي جوش پروپان 42- درجه سانتیگراد می باشد و در اين دما به گاز تبديل مي گردد. پروپيلن در شرايط معمولي گاز می باشد، در دماي 185- درجه سانتیگراد ذوب مي گردد و فرمول گسترده آن در شكل 1-1 نشان داده شده می باشد.

در فرمول شيميايي پروپن يك پيوند دوگانه هست. اين پيوند دوگانه مشخصه الكينهاست و زیرا در واكنشهاي شيميايي با مواد از پيوند ديگر سبقت مي گيرد به آن “گروه عاملي” گفته مي گردد. مولكولهاي پلي پروپيلن بسيار بلندند. از نظر جرم مولكولي يا تعداد منومر هاي به هم پيوند خورده با يكديگر برابر نيستند، قابل انعطاف هستند و شكلهاي فضايي متفاوتي را مي توانند انتخاب كنند.

2-1) مونومر- گاز پروپيلن

پروپيلن گازي می باشد كه در دماي 47- درجه سانتیگراد و فشار 760mmHg به مايع تبديل مي گردد. پلي پروپيلن از پليمري شدن حاصل مي گردد كه با بهره گیری از كاتاليزور مناسب واكنش انجام مي پذيرد. پروپيلن مورد بهره گیری براي پليمري شدن بايد بسيار خالص باشد. ناخالصي ها موجب غير فعال شدن كاتاليزور مصرفي مي گردد. ناخالصي هايي كه معمولاً در پروپيلن يافت مي شوند عبارتند از:

آب، كربن، دي اكس يد كربن، مونوكسيد كربن، اكسيژن، هيدروژن، استيلن، دي الفينها، غير هيدروكربن هايي حاوي عناصر گوگرد، نيتروژن و اكسيژن.

پروپيلن همچنين ممكن می باشد از محصولات جانبي كراكينگ حرارتي يا كاتاليزور گازهاي نفتي هنگام توليد بنزن به دست آيد. چنانچه به پروپيلن به تعداد زياد نياز باشد از كراكينگ حرارتي نفت با بازده زياد اتيلن و پروپيلن بهره گیری مي گردد.

تعداد صفحه : 166

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

این نوشته در مهندسی نساجی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید