فایل تحقیق : پایان نامه ارشد رشته مکانیک تبدیل انرژی: بررسی کاربرد (COMBINED HEAT&POWER (CHP در میکروتوربین ها

دانلود پایان نامه

با عنوان :  مطالعه کاربرد (COMBINED HEAT&POWER (CHP در میکروتوربین ها

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی مکانیک – تبدیل انرژی

عنوان:

مطالعه کاربرد (COMBINED HEAT&POWER (CHP در میکروتوربین ها

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده

نیاز روزافزون به منابع انرژی با کمترین آلودگی، بالاترین راندمان، تلفات و هزینه های خطوط انتقال و توزیع سبب شده می باشد تا امروزه در کشورهای پیشرفته صنعتی بهره گیری از سیستم های تولید پراکنده انرژی بخصوص میکروتوربین ها مورد توجه قرار گیرد. میکروتوربین ها، توربین های گازی هستند که انرژی الکتریکی را با توان بین 15kw تا 1000kw تولید می کنند. میکروتوربین ها به علت کوچکی حجم و راندمان مناسب و قابلیت بکارگیری در سییستم های تولید همزمان برق و حرارت سهم عمده ای در تولید پراکنده به خود اختصاص داده اند. با در نظر داشتن قیمت قابل رقابت برق تولیدی توسط میکروتوربین ها با نیروگاه های متعارف در این پایان نامه به چگونگی عملکرد سیستم chp در میکروتوربین و همچنین شناخت اجزاء آن و مباحث تجاری و کاربرد آن در صنایع و جایگاه آن در مباحث انرژی و نیز میزان تاثیر آن بر راندمان بویلر در پالایشگاه گاز پارس جنوبی به عنوان نمونه مورد مطالعه قرار گرفته می باشد. پس کسب دانش فنی طراحی و ساخت میکروتوربین ها می تواند یکی از اولویت های اساسی جهت تامین انرژی طی سال های آتی باشد.

مقدمه

نیاز روزافزون به منابع انرژی با کمترین آلودگی، بالاترین راندمان، تلفات و هزینه های خطوط انتقال و توزیع سبب شده می باشد تا امروزه در کشورهای پیشرفته صنعتی بهره گیری از سیستم های تولید پراکنده انرژی بخصوص میکروتوربین ها مورد توجه قرار گیرد. میکروتوربین ها، توربین های گازی هستند که انرژی الکتریکی را با توان بین 15 تا 1000 کیلووات تولید می کنند. میکروتوربین ها به علت کوچکی حجم و راندمان مناسب و قابلیت بکارگیری در سیستم های تولید همزمان برق و حرارت سهم عمده ای در تولید پراکنده به خود اختصاص داده اند.

با در نظر داشتن قیمت قابل رقابت برق تولیدی توسط میکروتوربین ها با نیروگاه های متعارف چنانچه از آن در ساعت های اوج مصرف و نقاط دور از دسترس بهره گیری گردد علاوه بر کاهش سرمایه گذاری سالانه در احداث نیروگاه های جدید صرفه جویی قابل ملاحظه ای در هزینه ناشی از احداث و نگهداری خطوط توزیع و انتقال خواهد گردید. پس کسب دانش فنی طراحی و ساخت میکروتوربین ها یکی از اولویت های اساسی جهت تامین انرژی طی سال های آتی خواهد بود.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

هدف از انجام این پروژه مطالعه بهره گیری از میکروتوربین ها به عنوان واحدهای تولید همزمان گرما و برق در صنایع می باشد.

مباحث مورد مطالعه در فصول مختلف به توضیح زیر می باشد:

فصل اول، روش های تولید، مزایا و معایب تولید الکتریسیته و شناخت میکروتوربین و جایگاه این سیستم در تولید پراکنده بحث می کند.

فصل دوم، به تحلیل ترمودینامیکی سیکل میکروتوربین و طراحی و بحث در مورد اجزاء اصلی که شامل طراحی کمپرسور شعاعی، محفظه احتراق، توربین شعاعی مطالعه گردیده می باشد.

فصل سوم، مطالعه تولید همزمان حرارت و توان، مزایا، انواع سیستم های موجود، اثرات مختلف بر تولید همزمان و مقایسه سیستم ها پرداخته شده می باشد.

در فصل چهارم مباحث اقتصادی، اساس شبیه سازی و مدل های مختلف که سیستم تولید همزمان براساس آن طراحی شده بحث گردید و به نمونه شبیه سازی شده عملکرد سیستم تولید همزمان با محرک میکروتوربین و نتایج آن تصریح گردیده می باشد.

فصل پنجم مباحث تجاری میکروتوربین ها و پارامترهای تاثیرگذار در بازار مطالعه شده می باشد.

فصل ششم کاربرد تولید همزمان در صنایع مختلف پرداخته و به مواردی که در دنیا از این سیستم بهره گیری شده مختصرا بحث گردیده می باشد.

فصل هفتم مطالعه کاربرد یک نمونه میکروتوربین در پالایشگاه شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی مورد بحث قرار گرفته می باشد.

فصل هشتم نتیجه گیری می باشد.

فصل اول

تولید الکتریسیته، شناخت میکروتوربین و جایگاه آن در تولید پراکنده

1-1- مقدمه

پارامتر مهمی که امروزه در صنعت مورد توجه قرار گرفته می باشد، بزرگ شدن اندازه ماشین ها به موازات پیشرفت صنعتی بوده می باشد. چرخ های آبی کوچک تبدیل به ماشین های بزرگتر و قدرتمندتر شدند. به طوری که در اواخر 1970 و با بهره گیری از انرژی هسته ای توربین های بخاری از مرز 1000 مگاوات نیز گذشتند. هرچند بازده این نیروگاه ها از 34 درصد فراتر نرفت، در دهه 80 میلادی توربین های گازی پر بازده در قالب سیکل ترکیبی توان الکتریکی را با بازده 50 درصد تولید کردند. تکنولوژی سیکل ترکیبی باعث گردید که واحدهای کوچکتر تولید قدرت قابلیت رقابت با نیروگاه های بزرگ را بیابند به طوری که ساخت نیروگاه های با قدرت 100 تا 200 مگاوات اقتصادی گردید. تمایل به ساخت واحدهای کوچکتر همچنان ادامه دارد. توسعه تکنولوژیک به همراه تولید انبوه به تدریج چارچوب اقتصادی بودن اندازه های بزرگ را زیر سوال برده و به تدریج آن را کنار می زند.

در نظر داشتن مولدهای پراکنده برای کاستن تمرکز تولید قدرت الکتریکی می باشد که اخیرا به نتایج قابل توجهی در زمینه صرفه جویی و جلوگیری از اتلاف انرژی رسیده و به قابلیت اطمینان منجر شده می باشد. مولدهای پراکنده توانایی تولید توان بین 3 تا 10 کیلووات برای مصارف خانگی، 50 تا 500 کیلووات برای مصارف تجاری و 1 تا 50 مگاوات برای مصارف صنعتی را دارا می باشند. اولین فایده موجود در کاربرد این تکنولوژی به این شکل می باشد که اولا کیفیت خدمات در زمینه تحویل انرژی به مصرف کنندگان نهایی بهبود می یابد و ثانیا قابلیت اطمینان سیستم های تولید و توزیع قدرت افزایش می یابد.

با در نظر داشتن این جوانب اداره انرژی ایالت متحده برنامه درازمدت چند میلیارد دلاری خود را در زمینه مولدهای پراکنده اعلام کرده می باشد. امروزه طریقه پیشرفت در این زمینه با گام های بلندتری دنبال می گردد. بخش توزیع و انتقال قدرت تولید قدرت در حدود 7 درصد کل انرژی منتقل شده را تلف می کند که در مقیاس صنعتی تولید قدرت مقدار قابل توجهی می باشد.

بهره گیری از انرژی های سبز همانند انرژی باد و سلول های خورشید کاربرد فراوان در تولید توان پیدا کرده می باشد. هرچند کاربرد این مولدها از نظر زیست محیطی مطلوب شمرده می شمود اما از نظر اقتصادی، در حال حاضر، به هیچ وجه مناسب نیستند.

بهره گیری از پیل سوختی نیز گرچه بسیار امیدبخش به نظر می رسد، چه از نظر زیست محیطی و چه از نظر بازده، اما هنوز برای بهره گیری اقتصادی فاصله زیادی می باشد. در هرحال هزینه تولید برق با پیل سوختی حدود 10 برابر مولدهای عادی می باشد.

جدول (1-1) توان تولیدی انواع مولدهای پراکنده آورده شده می باشد.

معضلات و هزینه های مربوط به انتقال نیرو از محل تولید به محل مصرف و تعمیرات و نگهداری سیستم های بزرگ مولد انرژی در محل مصرف اقدام کنند. برای این مقصود بهره گیری از مولدهای با هزینه کمتر در تولید، انتقال، تعمیرات و نگهداری مورد توجه قرار گرفته می باشد میکروتوربین ها که طی چند سال اخیر تولید آنها آغاز شده به علت تنوع در ابعاد و توان تولید حجم ناچیز، تمیزی سیستم، قابلیت اعتماد بالا کارایی در کاربردهای متنوع نسبت به سیستم های موجود، راندمان بالا و تنوع در مصرف سوخت های مختلف نظیر گاز طبیعی، گازوییل، اتانول و سایر سوخت ها کاربردهای وسیعی برای اهداف ذکر گردیده یافته اند. لذا با در نظر داشتن مواد فوق مطالعه و پژوهش در زمینه میکروتوربین ها جهت دستیابی به تکنولوژی طراحی و ساخت آنها از اهمیت بالایی برخوردار می باشند.

تعداد صفحه : 201

قیمت : 14700 تومان

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

 

***

—-

پشتیبانی سایت :       

———-          [email protected]

این نوشته در رشته مکانیک ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.