فرمت word : پایان نامه ارشد رشته مکانیک تبدیل انرژی: بررسي عوامل موثر در كارايي توربين هاي گاز جهت احداث نيروگاه گازي

دانلود پایان نامه

با عنوان : مطالعه عوامل موثر در کارایی توربین های گاز جهت احداث نیروگاه گازی در منطقه عسلویه و چگونگی افزایش بازدهی کلی این نیروگاه

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصيلات تكميلي

‘‘M.Sc’’ پايان نامه براي دريافت درجه كارشناسي ارشد

مهندسي مكانيك – تبديل انرژي

عنوان:

بررسي عوامل موثر در كارايي توربين هاي گاز جهت احداث نيروگاه گازي در منطقه عسلويه و چگونگي افزايش بازدهي كلي اين نيروگاه

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چكيده

بازدهي و توان خروجي از نير وگاه گازي تابع شرايط محيطي مي باشد. در اين پروژه منطقه عسلويه با شرايط آب و هوايي گرم و مر طوب در نظر گرفته شده می باشد. جهت بالاتر بردن كارايي نيروگاه گازي سه روش كلي هست.

بالا بردن دبي جرمي سيال ورودي به كمپرسور باعث بالا رفتن توان خروجي و بازدهي نيروگاه مي گردد. اين روش با خنك كردن هواي ورودي به كمپرسور انجام مي گردد، در اين پروژه روش تبخيري و بهره گیری از چيلر جذبي مورد بررسي قرار گرفته می باشد. بهره گیری از خنك كن تبخيري هزينه سرمايه گذاري اوليه پائين تر و نصب و را ه اندازي آسان تر خواهد داشت، در صورتيكه بهره گیری از چيلر جذبي جهت خنك كردن هواي ورودي كارايي بالاتري خواهد داشت و هواي ورودي مستقل از شرايط محيطي به درجه حرارت ثابت خواهد رسيد.

بهره گیری از دماي بالاي گاز هاي خروجي از توربين كه بالاتر از 500 درجه سانتیگراد مي باشند باعث جلوگيري از اتلاف انرژي خواهد گرديد، كه مناسب ترين روش، نصب بويلر بازيافت حرارتي در خروجي توربين جهت توليد بخار می باشد.

بالا بردن دبي جرمي گاز ورودي به توربين نيز منجر به بالا رفتن كارايي نيروگاه گازي خواهد گرديد، جهت اين امر وابسته به سازنده توربين و به يك نسبت مجاز بخار توليدي توسط بويلر بازيافت حرارت به محفظه احتراق تزريق مي گردد.

مقدمه

در منطقه عسلويه كه در مجاورت ميدان گازي پارس جنوبي قرار دارد، واحدهاي متعدد و وسيع پالايشگاهي احداث گرديده اند. در صنايع نفت و پتروشيمي به علت نياز شديد اين صنايع به برق، در مجاورت واحد صنعتي يك نيروگاه احداث مي گردد تا مستقل از شبكه به توليد برق مطمئن وپايدار بپردازد. در واحدهاي پالايشگاهي به علت سهولت نصب و راه اندازي و بهره برداري از نيروگاه هاي گازي بهره گیری مي گردد به گونه اي كه اين امر در منطقه عسلويه كاملا مشهود می باشد.لذا دراين پروژه با در نظر داشتن تعدد نيرگاه هاي گازي در منطقه عسلويه، اين منطقه به عنوان مبناي تحقيق در نظر گرفته شده می باشد.

در نيروگاه گازي، اكثر گاز ورودي به توربين كه مولد قدرت می باشد هواي محيط می باشد. لذا بايد آغاز تاثير مشخصات هواي محيط بر كارايي توربين گاز مشخص گردد. سپس با در نظر داشتن چگونگي تاثير مشخصات هواي محيط و ساير موارد بر كارايي نيرو گاه گازي، به بررسي روشهاي افزايش توان وبازدهي نيروگاه پرداخته گردد.

فصل اول: کلیات

1-1) هدف

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

اكثر نيروگاه هايي كه در كشور احداث شده اند يا در حال احداث مي باشند، نيروگاه گازي مي باشند. از معايب نيروگاه گازي ساده، وابستگي آن به شرايط محيطي و اتلاف حرارت بس يار زياد ناشي از دماي بالاي گازهاي خروجي از توربين را مي توان نامبرد. در اين پروژه با در نظر داشتن تعدد نيروگاه هاي گازي در منطقه عسلويه اين منطقه جهت تحقيق انتخاب شده می باشد.

در اين پروژه هدف بر اين می باشد كه بدون تداخل با اجزاء سيكل اصلي نيرو گاه هاي گازي در كشورمان (توربين، كمپرسور و محفظه احتراق) روشهايي جهت بهينه سازي نيروگاه ارائه گردد تا بتوان با ساختار موجود توان و بازدهي نيروگاه گازي را افزايش داد.

2-1) پیشینه پژوهش

روشهاي مختلفي جهت بهينه سازي نيروگاه هاي و بالابردن كارايي آن در كتب و مقالات علمي مختلف ارائه شده می باشد. در بخش مراجع به بخشي از اين كتب و مقالات تصریح شده می باشد. اهم اين روشها شامل:

خنك كردن هواي ورودي به كمپرسور، دو مرحله اي كردن كمپرسور و بهره گیری از خنك كن هوا بين كمپرسورها، افزايش دبي جرمي گاز ورودي به توربين بوسيله تز ريق هواي فشرده، آب يا بخار با فشار مناسب به محفظه احتراق، گرم كردن گاز بوسيله گاز خروجي از توربين قبل از ورود به محفظه احتراق و توليد بخار توسط بويلر بازيافت حرارت كه در مسير گازهاي خروجي از توربين نصب شده مي باشند. برخي از اين روشها در اقدام به علت پيچيده كردن سيكل نيروگاه به ندرت بهره گیری شده اند.

3-1) روش كار و تحقيق

فرايند صورت گرفته در انجام اين پروژه به توضیح ذيل مي باشد:

– جست و جوي كتابها و مقالات علمي معتبر.

– انتخاب روشهايي جهت بالابردن كارايي نيروگاه بطوريكه اين روشها قابليت اجرايي داشته و حداقل تداخل با سيكل نيروگاه هاي موجود كشور را داشته باشند.

– انجام محاسبات نيروگاه ساده گازي و شناخت عوامل مؤثر در كارايي آن.

– نوشتن كد كامپيوتري براي محاسباتي كه داراي حل تحليلي نمي باشند.

– اعمال روشهاي اصلاحي به نيروگاه گازي ساده و محاسبات مربوطه.

– بحث و نتيجه گيري.

تعداد صفحه : 110

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :       

———-          [email protected]

این نوشته در رشته مکانیک ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.