منبع تحقیق : پایان نامه ارشد رشته نساجی شیمی نساجی: کاربرد نانو ذرات نقره در منسوجات بی بافت به کار رفته در صنایع بهداشتی

دانلود پایان نامه

با عنوان : کاربرد نانو ذرات نقره در منسوجات بی بافت به کار رفته در صنایع بهداشتی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.Sc” پایان نامه براي دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی نساجی – شیمی

عنوان:

کاربرد نانو ذرات نقره در منسوجات بی بافت به کار رفته در صنایع بهداشتی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده:

در این طرح دو منسوج بی بافت (دستمال کاغذي و لایه رویی نوار بهداشتی) که کاربرد زیادي در زندگی روزمره و اثر مستقیم در بهداشت و سلامت بشر دارند، با دو محلول کلوئیدي حاوي ذرات نانو نقره با نام هاي تجاري L2000 و LS2000 از طریق روش اسپري کردن تکمیل شده و خاصیت ضد میکروبی آنها مطالعه شده می باشد.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

انجام آزمایش M.I.C محدوده عملکرد ما را براي انتخاب دز هاي مختلف از دو محلول نانو نقره مشخص می نماید. آزمایش ها براي مطالعه خواص ضد میکروبی بر طبق دو استاندارد AATCC147 به صورت کیفی و AATCC100 به گونه کمی انجام گرفته و بهترین حالت پاشش، محلول کلوئیدي موثرتر و دزهاي قابل قبول براي هر دو منسوج بی بافت به دست آمده می باشد. ماندگاري اثر نانو ذرات نقره بر روي دو منسوج بی بافت حد اکثر تا زمان 6 ماه مطالعه گردید که حاصل آن اظهار کننده ماندگار ي اثر نسبتاً خوب دو محصول می باشد. همچنین تصاویر SEM گرفته شده نشان دهنده پخش یکنواخت ذرات نانو نقره بر روي سطح هر دو منسوج بی بافت می باشند.

مقدمه:

مرتبط بودن بعضی از منسوجات بی بافت با بهداشت و سلامت بشر و کاربرد آنها در صنایع بهداشتی، ضرورت ضد باکتري کردن این دسته از منسوجات بی بافت را مشخص می نماید. با در نظر داشتن کاربرد بسیار دستمال کاغذي در زندگی و ارتباط مستقیم این منسوج بی بافت با بهداشت و سلامت بشر تصمیم گرفته گردید که با بهره گرفتن از فناوري نوپاي نانو خواص این محصول مفید بهبود یابد و باعث اثر بیشتر آن در بهداشت جامعه گردد. محصول دیگري از منسوجات بی بافت که مورد توجه قرار گرفت لایه بی بافت رویی نوار بهداشتی می باشد که اثر ویژه اي در بهداشت و سلامت بانوان دارد.

نانو نقره در تعداد زیادي از منسوجات بی بافت کاربرد دارد که در ادامه به آنها تصریح خواهد گردید اما به علت پرداخت کمتر محققان به دو محصول پر کاربرد (دستمال کاغذي و نوار بهداشتی) مطالعه اثر نانو نقره برروي این دو منسوج بی بافت به تفضیل پرداخته شده می باشد. در دسترس بودن آسان، قیمت مناسب، ابعاد و تنوع زیاد، جاذب الرطوبت بودن و داشتن لطافت باعث شده که دستمال کاغذي کاربردهاي زیادي در زندگی بشر پیدا کند. حال با اضافه شدن خاصیت ضد میکروبی به این منسوج بی بافت کاربرد ها ي بیشتري پیدا خواهد نمود و حتی در بعضی موارد هدف اصلی از بهره گیری، ضد میکروب بودن آن خواهد بود.

دستمال هاي مرطوب ضد میکروب بر پایه الکلی مدت هاست که در دسترس می باشد اما به علت قیمت بالاتر، نوع بسته بندي، مرطوب بودن و بهره گیری مشکل از آن کم تر مورد بهره گیری قرار می گیرد. در بسیاري موارد از دستمال کاغذي براي خشک کردن دست و صورت بهره گیری می گردد و با در نظر داشتن اینکه ممکن می باشد مواد شوینده و ضد عفونی کننده در دسترس نباشد، خشک کردن دست و صورت با بهره گیری دستمال هاي ضد باکتري می تواند باعث از بین رفتن میکروب و حفظ سلامتی بشر گردد. حداقل کاري که ضد باکتري کردن دستمال کاغذي انجام می دهد اینست که باعث عاري ماندن این محصول از هر گونه باکتري در هنگام تولید در کارخانه تا رسیدن به دست مصرف کننده می گردد و اگر در پروسه تولید و در هنگام بسته بندي کوتاهی یا اشتباه ناخواسته اي رخ دهد دستمال کاغذي آلوده
نشود و کاملاً سالم و عاري از میکروب به دست مصرف کننده برسد.

منسوج بی بافت دیگري که مورد توجه قرار گرفت و ارتباط مستقیم با بهداشت و سلامت بانوان دارد لایه رویی نوار بهداشتی می باشد. کاربرد این محصول بسیار کمتر از دستمال کاغذي می باشد اما براي بانوان بسیار مهم می باشد. زنان معمولاً در سن دوازده تا پانزده سالگی به این محصول نیاز پیدا می کنند که به خاطر سن کم، احتمال رعایت نکردن درست نکات بهداشتی و بروز عفونت به خصوص در دوران قاعدگی افزایش می یابد.

در مواردي که امکان دسترسی به آب نیست بهره گیری از نوار ضد باکتري نسبت به نوع معمولی آن بسیار بهتر به نظر می رسد؛ زیرا محیط هاي گرم ، مرطوب و تاریک براي رشد و تکثیر انواع میکروب و قارچ و باکتري بیماري زا بسیار مناسب می باشد. در دستگاه تناسلی بانوان یک نوع باکتري (لاکتو باسیلوس) به گونه طبیعی هست که باعث جلوگیري از رشد دیگر باکتري ها می گردد اما در مواردي که افراد بیمار هستند و مجبور به مصرف آنتی بیوتیک می باشند مقدار باکتري تصریح شده کاهش یافته و امکان رشد باکتري هاي دیگر به وجود می آید.

در نتیجه براي افرادي که به هر دلیل آنتی بیوتیک مصرف می کنند بهتر می باشد از نوار بهداشتی ضد باکتري بهره گیری کنند تا از رشد باکتري  ها و قارچ هاي بیماري زا تا جایی که ممکن می باشد جلوگیري گردد.

از خاصیت ضد باکتري نانو نقره در مواردي مثل:

ملحفه هاي بی بافت یک بار مصرف در بیمارستان ها – لباس هاي بی بافت برا ي اقدام جراحی – لباس هاي مخصوص سوختگی – لایه بی بافت چسب زخم ها – روکش هاي بی بافت به کار رفته در بیمارستان ها، قطارها، هواپیما ها و جا هاي دیگر – پتوهاي مسافرتی بی بافت  که امکان شستشوي کمتري دارند – فیلترها ي مختلف برا ي تصف یه هوا – موکت ها (مخصوصا براي اتاق کودکان) و ماسک هاي مختلف می توان بهره گرفت.

تعداد صفحه : 78

قیمت : 14700 تومان

 

***

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

این نوشته در مهندسی نساجی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.