فایل تحقیق : پایان نامه ارشد رشته نساجی: کاربرد سطح فعال ها بر روی خواص فیزیکی و مکانیکی الیاف پلی پروپیلن

دانلود پایان نامه

با عنوان : کاربرد سطح فعال ها بر روی خواص فیزیکی و مکانیکی الیاف پلی پروپیلن

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

” M . SC ” پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی نساجی – شیمی نساجی و علوم الیاف

عنوان:

کاربرد سطح فعال ها بر روی خواص فیزیکی و مکانیکی الیاف پلی پروپیلن

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده:

پلی پروپیلن پلیمری چند منظوره با خواصی جالب توجه برای کاربردهای متفاوت می باشد. این پلیمر همراه با پیشرفت علوم و فنون مختلف با کمک پژوهشهای علمی به وجود آمده و به کمک پژوهشهای علمی خواص آن بهبود یافته می باشد. هدف از انجام پروژه حاضر این می باشد که خصوصیات مکانیکی این الیاف با افزایش نانوتیوپ کربن افزایش یابد و غلظت بهینه مصرف روغن Spinfinish مشخص گردد. لکن جهت کاهش هزینه و رفع معضلات افزایش در مرحله ذوب ریسی، افزایش این مواد در مرحله بعد از اسپینرت و ضمن افزایش روغن Spinfinish به الیاف اضافه می گردد. همچنین غلظت های مختلف و انواع مختلفی از روغن Spinfinish در الیاف آزمون گردید. تیمارهای مورد مطالعه از نظر مقدار استحکام در پنج دسته قرار گرفته اند. بنابر این پنج دسته تیمارهای مشخص شده بر اساس آزمون دانکن در سطح 5% عبارتند از:

دسته a: تیمارهای خالص SP و CNT، خالص SP و 1 به 1/5 و 1 به 1.

دسته b: تیمارهای 1 به 1/5، خالص SP.

دسته c: یک به 1/5، 1 به 1، 1 به 3 آب و CNT و SP.

دسته d: یک به 3 آب و CNT و SP و 1 به 3.

دسته e: آب خالص.

و در سطح 1% عبارتند از:

دسته a: تیمارهای خالص CNT و SP، خالص SP، یک به 1/5، 1 به 1، 1 به 3 آب و SP,CNT.

دسته b: تیمارهای 1 به 1، 1 به 3 آب و SP,CNT و 1 به 3.

دسته c: آب خالص.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

در مطالعه تغییر غلظت Spinfinish نمونه spinfinish خالص استحکام بیشتری نسبت به سایر نمونه ها دارد. در مورد مطالعه بهره گیری از نرمکن های متفاوت نرمکن AME4 علاوه بر افزایش استحکام نسبت به نمونه استاندارد باعث می گردد نخ حاصله بسیار نرم گردد. در مطالعه طیف های FTIR گروه جدیدی نظاره نمی گردد.

در طیفهای بدست آمده از اشعه X تغییر قابل ملاحظه ای در نسبت کریستالینگی و آمورف نظاره نمی گردد و در نتیجه می توان گفت که نانوتیوپ کربن بر روی کریستالینگی تاثیری ندارد.

در مطالعه عکسهای حاصله از میکروسکوپ الکترونی نظاره می گردد که با افزایش میزان Spinfinish مقدار آن بر روی الیاف افزایش یافته می باشد و نخ ریسیده شده با آب خالص صدمه فوق العاده زیادی دیده و استحکام آن کاهش یافته می باشد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

همچنین در مطالعه میزان جذب مشخص می گردد که با افزایش Spinfinish میزان جذب نیز افزایش می یابد و با گرفتن سطح مقطع نرمی بیشتری در لیف نظاره می گردد اما از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست. AME4 با در نظر داشتن اینکه ساختار شیمیایی آن را نمی دانیم لکن نرمی و لطافت بسیار زیادی در نخ ایجاد کرده بود.

مقدمه:

الیاف پلی پروپیلن از گروه الیاف الفینی می باشد و به روش ذوب ریسی تهیه می گردد. جهت بهبود و تغییر خواص آن می توان مواد مختلفی را در اکسترودر به همراه مذاب پلیمر مخلوط نمود.

در این پروژه بجای متد فوق مواد و سطح فعالها را درمرحله بعد از اکسترودر در زمان افزودن spinfinish به الیاف اضافه می کنیم که اگر این روش جواب دهد بسیار کم هزینه تر و راحت تر نسبت به روشهای دیگر می باشد. با در نظر داشتن اینکه پلیمر پس از اسپینرت هنوز مذاب می باشد و کشیده نشده امکان هر گونه تغییر در آن هست. در این پروژه نانوتیوپ کربن و آب و spinfinish با نسبتهای متفاوت مخلوط و مطالعه شده اند.

فصل اول

مروری بر مقالات

1-1- پروپیلن:

پروپیلن از گروه پلیمرهای پلی اولفینی می باشد. ماده ای سبک می باشد با جرم مخصوص کمتر از آب در حدود 0/19gr/cm³ و از پلیمر شدن گاز پروپیلن بدست می آید. پلی پروپیلن در برابر رطوبت، روغنها و حلالهای معمولی مقاوم می باشد. پروپیلن از فرآیند کراکینگ در تصفیه خانه های نفت حاصل می گردد. پلی پروپیلن در سه ساختار فضایی موجود می باشد:

1- پلی پروپیلن ایزوتاکتیک: تمام گروههای متیل در یک طرف مولکول زنجیره ای قرار می گیرند و از نظر فضایی محلهای مشابهی دارند.

2- پلی پروپیلن اتاکتیک: گروههای متیل بطور تصادفی در دو طرف مولکول زنجیره ای قرار می گیرد، پس مولکول تقارن و نظم فضایی نخواهد داشت و نظم بلوری نیز به وجود نخواهد آمد.

3- شکل فضایی سیندیو تاکتیک: گروههای متیل یک در میان در دو طرف مولکول زنجیره ای قرار می گیرند.

امروزه در صنعت برای تولید پلی پروپیلن ایزوتاکتیک از کاتا لیزور های زیگلر – ناتا که ترکیبی از انواع تیتانیوم کلراید، ها لیدهای آلومینیوم و بازهای مناسب می باشد و از طریق کئوردیناسیون آنیونی، موجب پلیمری شدن پلی پروپیلن می گردد بهره گیری می نمایند. محدوده دمای ذوب پلی پروپیلن بسته به ساختار شیمیایی وخلوص در نظم فضایی متغیر می باشد و بستگی به روش اندازه گیری دارد. وجود کومونومرها یا نبود نظم فضایی مولکولها موجب کاهش دمای ذوب می گردد. دمای ذوب پلی پروپیلن با روش حجم سنجی 174 درجه سانتیگراد و با روش گرماسنجی پویشی تفاضلی (DSC) 165 درجه سانتیگراد 165 می باشد. ساختار بلوری به وجودآمده در پلی پروپیلن به شرایط محیط (دما، تنش، وجود و نوع هسته گذارها) بستگی دارد. در صد تبلور پلی پروپیلن معمولا 45 – 60 درصد می باشد و در دمای 145 – 155 درجه سانتیگراد متبلور می گردد. مواد هسته گذار مانند اسید بنزوئیک دمای تبلور را به 130 – 140 درجه سانتیگراد می رسانند. هسته گذارها موجب افزایش سرعت متبلور شدن می گردند. تعداد گویچه ها افزایش می یابد و اندازه آنها کوچک می گردد. همچنین با کاهش دما سرعت متبلور شدن افزایش می یابد اما در دمایی کمتر از 110 درجه سانتیگراد سرعت متبلور شدن به شدت کاهش می یابد. گویچه از قسمتهای بلوری و بی نظم ساخته شده می باشد. بهترین روش اندازه گیری نظم فضایی درپلی پروپیلن بهره گیری ازرزونانس مغناطیسی هسته (NMR) می باشد. دمای تبدیل شیشه ای پلی پروپیلن ایزوتاکتیک 18- تا 20- درجه سانتیگراد گزارش شده می باشد که مقدار آن بستگی به درصد تبلور دارد. چگونگی قرار گرفتن قسمتهای بلوری در کنار قسمتهای بی نظم ریز ساختار را مشخص می کند. ریز ساختارهای ورقه ای، فیبریلی و گویچه ای برای پروپیلن نظاره شده می باشد. فرآیند کشش بر ساختار داخلی الیاف تاثیر گذاشته و تغییراتی را در آرایش یافتگی و تبلور آنها موجب می گردد. بطوریکه ساختار گویچه ای الیاف ریسیده شده به ساختمان فیبریلی تبدیل می گردد. پلی پروپیلن مقاومت خوبی پیش روی اسیدها و قلیاها از خود نشان می دهد. اسید نیتریک غلیظ و قلیاهای غلیظ و داغ، پلی پروپیلن راموردحمله قرار داده و پلی پروپیلن در اسید سولفوریک داغ،تترا کلرو اتیلن داغ، تترا کلرو اتان داغ، تولوئن داغ و زایلن حل می گردد.

تعداد صفحه : 140

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

این نوشته در مهندسی نساجی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید