دانلود: پایان نامه ارشد مهندسی برق مخابرات: دسته بندی بافت بر مبنای تبدیلات موجک

دانلود پایان نامه

با عنوان : دسته بندی بافت بر مبنای تبدیلات موجک

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصيلات تكميلي

“M.Sc” پايان نامه براي دريافت درجه كارشناسي ارشد

مهندسي برق – مخابرات

عنوان:

دسته بندي بافت بر مبناي تبديلات موجك

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چكيده

آناليز و دسته بندي تصاوير، خصوصاً تصاوير بافت ها، يكي از زمينه هاي پايه اي و مهم در علم پردازش تصوير می باشد كه در سال هاي اخير توجه محقق ان زيادي را به خود جلب كرده می باشد. با در نظر داشتن وجود پديده هاي مخربي مانند چرخش تصاوير و انواع نويز، امروزه ارائه روش هاي آناليز بافت مقاوم در برابر اين عوامل مخرب به يك موضوع تحقيقاتي مهم تبديل شده می باشد. در اين پايان نامه پس از بررسي چند شيوه، روش نويني براي آناليز و دسته بندي بافت ارائه شده می باشد كه تركيبي از تبديلات موجك، رجلت (Ridgelet) و فوريه می باشد. در اين روش کوشش شده علاوه بر رفع مشكل چرخش و نويز، تا حد ممكن حجم محاسبات نسبت به برخي روش هاي ديگر نيز كاهش يابد. براي بررسي و آزمايش اين روش از دو گروه تصاوير بافت شامل 20 و 25 تصوير بافت مختلف، كه همگي از آلبوم استاندارد Brodatz انتخاب شده اند، بهره گیری كرده ايم. از گروه 20 تصويري، يك مجموعه بافت چرخش يافته فاقد نويز و ده مجموعه بافت چرخش يافته نويزي توليد شده می باشد. هر يك از اين مجموعه ها شامل 2880 تصوير بافت می باشد. از گروه 25 تصويري نيز يك مجموعه بافت چرخش يافته فاقد نويز و چهارده مجموعه بافت چرخش يافته نويزي توليد شده می باشد. هر يك از اين مجموعه ها شامل 7200 تصوير بافت می باشد. در اين تحقيق نويز هاي گوسي، نمك – فلفل، متناوب، پواسون و نويز ضرب شونده Speckle در نظر گرفته شده اند. نتايج حاصل از اين روش، بيانگر كارايي و توانمندي بالاي آن در دسته بندي بافت به صورت تغييرناپذير با چرخش و مقاوم در برابر نويز می باشد. به عنوان نمونه، براي بافت هاي چرخش يافته و فاقد نويز براي مجموعه هاي 2880 و 7200 تصويري، به ترتيب دقت هاي 98/75 و 93/11 درصد به دست آمده می باشد.

مقدمه

مبحث دسته بندي بافت يكي از حوزه هاي مهم و پايه اي پردازش تصوير می باشد كه در ساليان اخير مورد توجه محققان زيادي قرار گرفته می باشد و مزرهاي كاربرد آن به گونه چشمگيري در حال گسترش می باشد. بافت ها اجزاي اصلي تشكيل دهنده محيط اطراف ما هستند؛ به طوري كه معمولاً اين بافت ها و ويژگي (مشخصه)هاي آنها هستند كه توانايي تشخيص، تفسير و دسته بندي اشياي موجود در دنياي اطراف و نيز تصاوير مربوط به آنها ر ا امكان پذير مي سازند. براي مثال براي تشخيص و دسته بندي اشياي موجود در يك تصوير مانند سنگ، چوب و آهن، سيستم بينايي و مغز بشر اين اشيا را آناليز و تفاوت بافت هايشان را درك مي كند؛ سپس ويژگي يا ويژگي هايي از هر يك از بافت ها را انتخاب و در حافظه ذخيره مي كند و به كمك اين ويژگي ها كار دسته بندي اشياي مذكور را انجام مي دهد. از اين رو بافت ها در تشخيص و دسته بندي اشيا توسط چشم و مغز بشر تأثیر بسيار مهم و كليدي اي دارند. از همين ايده براي آناليز و دسته بندي تصاوير بافتي توسط كامپيوتر بهره گیری مي گردد. در اين سيستم ها نيز مانند سيستم بينايي بشر، براي انجام فرآيند دسته بندي تصاوير بافت، مراحل آناليز تصوير بافت، استخراج ويژگي ها و در نهايت دسته بندي و انديس گذاري با بهره گیری از ويژگي هاي استخرا ج شده طي می شوند.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

به علت گستردگي تصاوير از حيث ماهيت و كاربردهاي متنوع و همچنين وجود بافت هاي مختلف و متنوع در آنها، بهره گیری از بافت و آناليز بافت بسيار مفيد و با اهميت می باشد. در بسياري از كاربردها، آناليز بافت نتايج بهتري نسبت به روش هاي آناليز ديگر دارد و اين امر نشان دهنده اهميت و توانمندي اين نوع آناليز می باشد. در سال هاي اخير بهره گیری از بافت و آناليز بافت، كاربردهاي متعددي پيدا كرده می باشد كه از آن جمله به بينايي ماشين، كاربردهاي صنعتي، تشخيص اشيا و اهداف، آناليز تصاوير پزشكي، دسته بندي تصاوير راداري مانند رادارهاي دهانه مصنوعي و نيز جداسازي و دسته بندي و تفسير مناظر طبيعي مي توان تصریح كرد.

به گونه كلي در شرايط واقعي دو پديده مهم در مبحث آناليز و دسته بندي تصاوير وجود دارند كه تأثيرات مخرب زيادي را ايجاد مي كنند. اين دو پديده مهم، «چرخش» و «نويز» هستند. در صورتي كه روش هاي مورد بهره گیری براي دسته بندي در برابر اين پديده هاي رايج پايدار نباشند، ممكن می باشد در اقدام دقت نتايج حاصله به شدت تنزل يابد و حتي به صفر برسد؛ لذا در شرايط واقعي بايد روش هاي مورد بهره گیری براي آناليز و دسته بندي تصاوير بافت تا حد ممكن در برابر اين دو پديده مقاوم و نامتغير باشند و آثار مخرب آنها را خنثي كنند.

تعداد صفحه : 122

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :       

———-          [email protected]

این نوشته در مهندسی برق ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید