متن کامل: پایان نامه ارشد مهندسی تکنولوژی نساجی: دسته بندی کمی پرزدهی پارچه های حلقوی پودی

دانلود پایان نامه

با عنوان : دسته بندی کمی پرزدهی پارچه های حلقوی پودی به روش پردازش تصویر

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              
شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصيلات تكميلي

پايان نامه براي دريافت درجه كارشناسي ارشد

مهندسي تكنولوژي نساجي

عنوان:

دسته بندي كمي پرزدهي پارچه هاي حلقوي پودي به روش پردازش تصوير

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چكيده

پرزدهي يكي از عيوب جدي منسوجات بوده و صنعت پوشاك همواره با اين مشكل دست به گريبان می باشد. براي تشخيص اين عيب در يك پارچه از روش مقايسه چشمي پارچه مورد نظر با تابلوهاي استاندارد بهره گیری مي گردد تا تشخيص داده گردد ميزان پرز پارچه مورد بررسي مشابه كداميك از تابلوهاي استاندارد می باشد . از آنجائيكه اين روش مبتني بر حس بينايي بشر می باشد داراي كمبودهايي از قبيل پايين بودن دقت بررسي، عدم يكنواختي نتايج بررسي، تأخير در تشخيص عيب و بالا بودن هزينه مي باشد. بنابراين جايگزيني روش فوق با روشي بر مبناي پردازش تصوير هدف اين پروژه قرار گرفت. در فصل اول اين پايان نامه به بررسي تحقيقات انجام شده قبلي پرداخته گردید و مقاله هاي مرتبط مورد بررسي قرار گرفتند. در فصل دوم مباني تئوري و تعاريف مربوطه مطرح گردند در فصل سوم پروژه آزمايشات و تجربيات انجام يافته مطرح گردید. در اين مرحله نمو نه هايي از پارچه حلقوي با تعداد دور هاي مختلف مورد آزمايش سايش قرار گرفتند تا ميزان پرزدهي آنها مورد بررسي قرار گيرد.

براي بهره گیری از روش پردازش تصوير بايد از نمونه هاي مورد آزمايش تصوير تهيه نمود. روش هاي زيادي براي گرفتن تصوير و پردازش تصوير بدست آمده وجود دارند. براي گرفتن تصوير از نمونه ها از اسكنر HP3500 بهره گیری گردید و تصاوير حاصل با فرمت تصوير خاكستري توسط عملگر حد آستانه مورد بررسي قرار گرفتند. همين كار در مورد تصاوير تابلوهاي استاندارد نيز انجام گردید. سپس نقاط سفيد اين تصاوير مورد شمارش قرار گرفتند. در فصل چهارم نتايج بدست آمده از آزمايشات و مقايسه ها ذكر شدند. مشخص گردید در تصوير تابلوي مربوط به درجه پرز دهي بيشتر نقاط سفيد بيشتري هست و نسبت نقاط سفيد تصوير به كل نقاط عددي بزرگتر می باشد. در مورد تصاوير نمونه هاي مورد آزمايش نيز همين بررسي انجام گردید و مشخص گرديد با بهره گیری از عملگر حد آستانه مي توان تصويري از پارچه بدست آورد كه در آن نسبت نقاط سفيد تصوير به كل نقاط تصوير معرف ميزان پردزدهي پارچه می باشد.

فصل اول

مقدمه

پرز دهي پارچه مساله اي بسيار جدي در صنعت پوشاك به شمار مي رود. پرز در سطح پارچه ظاهري زشت را به وجودمي آورد و باعث از رده خارج شدن و غيرقابل بهره گیری شدن لباس مي گردد. پرزدهي پارچه مشكلات زيادي در صنعت پوشاك ايجاد مي كند. پيشرفت و گسترش پرز بر روي سطح يك پارچه علاوه بر نتايج نامطلوبي كه از لحاظ ظاهر نامناسب و ناخوشايند در آن ايجاد مي نمايد، موجب ايجاد خراشها و ساييدگي هايي بر روي سطح پوشاك مي گردد كه موجبات فرسودگي زودرس آن را فراهم مي كند. بعلت اهميت اين موضوع، مكانيزم تشكيل پرز و عوامل تاثيرگذار بر آن پس از نيمه اول دهه 1950 مورد توجه برخي از محققين قرار گرفته می باشد.

1-1- تعریف پرزدهی

درگيري هاي الياف آزادي كه بر روي سطح پارچه ظاهر مي گردد پرز ناميده مي گردد. پرزدهي يك عيب سطحي پارچه مي باشد كه گلوله هايي از الياف بهم پيچيده بر روي سطح پوشاك مي چسبند و ظاهر نامطلوبي را به آن مي دهند. سازمان بين المللي آموزش نگهداري پارچه و ارتباط با مصرف كننده پرزدهي را بعنوان «تشكيل به هم پيچيدگي هاي كوچكي از الياف يا گلوله هايي بر روي سطح پارچه» تعريف مي نمايند. اين پرزها بدين علت به سطح پار چه مي چسبند كه الياف هنوز هم بوسيله نخهاي درون پارچه محكم نگه داشته شده اند اين پديده تغييراتي را در ظاهر پارچه ايجاد مي نمايد. (در واقع طول الياف
نيز بايستي به اندازه كافي بلند باشند كه علاوه بر بيرون زدن از سطح نخ به مقدار كافي از طولشان نيز در داخل ساختمان نخ باشند). اين پرزها بويژه براي الياف غير آبدوست مانند پلي استر بخاطر خصوصيات الكترواستات يكي آنها تمايل بيشتري به جذب مواد خارجي داشته و به عنوان هسته اي مركزي موجب ايجاد كثيفي در پارچه مي گردد.

برخي پرزدهي را بعنوان يك فرايند فيزيكي ظاهر شده بر روي سطح پوشاك تعريف مي نمايد، كه تشكيل گلوله هاي كوچك ساخته شده از الياف گاهي اوقات بعنو ان آلوده كننده موجب كثيف شدن پوشاك نيز مي گردند. اين توده هاي ليف كه پرز ناميده مي شوند و بر روي پارچه به وجودمي آيند، بوسيله چندين ليف نگه داشته شده اند و ظاهر بدي را به پوشاك مي دهند. برخي پرزدهي را بعنوان مجموعه هايي از الياف بهم پيچيده و درگير بر روي سطح پا رچه كه در طي عمليات مالش يا سايش شكل مي گيرند، تعريف مي نمايند.

برخي پرزدهي را بعنوان يك پديده نامطلوب كه بر روي زيردست و ظاهر لباس تاثير مي گذارد تعريف مي نمايند كه گلوله يك توده از الياف بهم پيچيده مي باشد كه بوسيله چندين ليف محكم و نگه دارنده بر روي سطح پارچه نگه داشته مي گردد. پرزدهي الياف بر روي سطح پارچه و پيشرفت آن علاوه بر نتايج نامطلوبي كه از لحاظ ظاهر نامناسب و ناخوشايند ايجاد مي نمايد شروع به ايجاد خراشها و سائيدگي هايي بر روي سطح پوشاك مي نمايد كه موجب فرسودگي زودرس آن را فراهم مي نمايد.

به همين دليل مكانيزم تشكيل گلوله و عوامل تاثيرگذار بر آن پس از نيمه اول دهه 1950 مورد توجه برخي محققين قرار گرفت. درگيري هاي ناشي از الياف آزادي كه بر روي سطح پارچه ظاهر مي گردند پرز ناميده مي شوند.

تعداد صفحه : 86

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

این نوشته در مهندسی نساجی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید