دانلود فرمت ورد:پایان نامه ارشد مهندسی شیمی: بررسی امکان جایگزینی ترکیبات آمین به جای DEA در فرایند شیرین سازی گازها

دانلود پایان نامه

با عنوان : مطالعه امکان جایگزینی ترکیبات آمین به جای DEA در فرایند شیرین سازی گازها

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

گروه مهندسی شیمی

پایان نامه جهت اخذ مدرک کارشناسی ارشد

عنوان:

مطالعه امکان جایگزینی ترکیبات آمین به جای DEA در فرایند شیرین سازی گازها

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده:

محلول آبی دی اتانول آمین (DEA)، سال های زیادی به مقصود شیرین سازی گازهای پالایشگاهی و گاز طبیعی مخصوصا در مواردی که گاز علاوه بر CO2 و H2S شامل COS و CS2 می باشد، بهره گیری شده می باشد. اما امروزه به واسطه مشکلاتی از قبیل خوردگی و تقطیر خلا (به مقصود احیا حلال)، بهره گیری از این حلال روبه کاهش می باشد. مانند حلال های مورد بهره گیری در شیرین سازی گاز متیل دی اتانول آمین (MDEA) می باشد. MDEA غیر خورنده می باشد و مقاومت بالایی پیش روی حرارت و تجزیه شیمیایی دارد و از آنجایی که فشار بخار پایینی دارد می تواند در غلظت های بیش از 50% در محلول های آبی بدون اتلاف، بهره گیری گردد. همچنین ظرفیت بالایی در جذب گازهای اسیدی دارد. اما از آنجایی که نرخ واکنش پایینی با CO2 دارد، بهره گیری از یک فعال کننده (ترجیحا آمین) به همراه آن، ضروری به نظر می رسد. به همین مقصود امروزه از آمین های ترکیبی بهره گیری می گردد. در این پروژه آغاز شبیه سازی واحد شیرین سازی گاز با حلال دی اتانول آمین توسط نرم افزار Hysys صورت گرفت. در ادامه MDEA جایگزین DEA در فرایند شیرین سازی گاز گردید همچنین فرآیندهای شیرین سازی گاز با بهره گیری از حلال های ترکیبی آمین نیز شبیه سازی گردید که اولین ترکیب بهره گیری شده، ترکیبی از (MDEA و DEA) بود و دومین ترکیب نیز آمین های مونواتانول آمین و متیل دی اتانول آمین (MEA,MDEA) را شامل می گردید. در ادامه کار نتایج این چهار مورد شبیه سازی از نقطه نظر میزان مصرف انرژی و نیز از نظر میزان ترکیب درصد گاز اسیدی موجود در گاز شیرین (محصول) مورد مقایسه قرار گرفت. نتایج این تحقیقات، نشان داد که MDEA در مقایسه با DEA به انرژی کمتری جهت احیا نیاز دارد و نیز در مواردی که MDEA به صورت ترکیبی با MEA به کار می رود قادر به کاهش مقدار CO2 تا حد ppm نیز می باشد و به انرژی بیشتری جهت احیا نیاز دارد.

فصل اول

1-1) مقدمه:

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

تصفیه گاز شامل رفع ناخالصی های فاز بخار از جریانات گاز می باشد. مراحلی که برای انجام تصفیه گاز توسعه یافته، از نمونه ساده آن که اقدام شستشو می باشند تا سیستم های بازیابی چند مرحله ای پیچیده، تغییر می کند. مانند عمده ترین ناخالصی گازها می توان به گازهای اسیدی تصریح نمود که شامل ترکیبات هیدروژن سولفوره و دی اکسید کربن می باشد. به علت خورندگی که در تاسیسات گازی و مراکز مصرف توسط گازهای اسیدی ایجاد می شوند، در پالایشگاه های تصفیه گاز، تصفیه و خالص می شوند. نخستین مرحله از مراحل تصفیه گاز عموما، در یکی از پنج مقوله زیر قرار می گیرد:

– جذب توسط یک مایع (Absorption)

جذب سطحی روی یک جامد (Adsorption)

– نفوذ از طریق غشا (Membrane)

– تبدیل شیمیایی به یک ترکیب دیگر (Chemical conversion)

– میعان (Condensation)

1-1-1) فرآیند جذب (absorption):

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

اقدام جذب عبارتست از انتقال جزیی از فاز گاز به فاز مایعی که در آن قابل حل می باشد. اقدام جداسازی دقیقا برعکس اقدام جذب می باشد. انتقال یک غیر از از فاز مایع به طوری که در فاز گاز حل گردد.

2-1-1) فرآیند جذب سطحی (adsorption):

جذب سطحی همانطور که در تصفیه گاز کاربرد دارد نوعی غلظت یک یا چند عنصر گازی در سطح یک جسم جامد با خلل ریز می باشد. ترکیب عناصر جذب شده را Absorbente و جسم جامد با خلل ریز را جاذب می نامند. نیروهای جذب کننده که عناصر جذب شونده بر جسم جامد نگه می دارند، ضعیف تر از نیروهای حاصل از پیوندهای شیمیایی هستند و فشار جزئی عنصر در فاز گاز با جدا کردن یک عنصر جذب شده از محلول، مشابه می باشد وقتی یک عنصر جذب شده با جسم جامد به گونه شیمیایی واکنش نشان می دهد. به این عملیات جذب شیمیایی گفته می گردد و جذب زدایی امکان پذیر نیست.

3-1-1) نفوذ از طریق غشا (membrane permeation):

نفوذ غشایی، یک تکنولوژی نسبتا جدید در زمینه تصفیه گاز می باشد، در این فرایند غشاهای پلیمری از طریق نفوذ یک یا چند عنصر گازی، از یک طرف غشا به طرف دیگر، گازها را تفکیک می کنند. عناصر در سطح پلیمر حل می شوند و بر اثر یک اختلاف غلظت به میان غشا انتقال می یابند. اختلاف غلظت توسط فشار جزئی بالای عناصر اصلی گاز در یک طرف غشا و فشار جزئی پایین طرف دیگر، حفظ می گردد. گرچه نفوذ غشایی در زمینه تصفیه گاز هنوز آنچنان درخور توجه نیست، اما به سرعت در کاربردهای جدید در حال جای گرفتن می باشد.

تعداد صفحه : 174

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

این نوشته در مهندسی شیمی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.