منبع پایان نامه : پایان نامه ارشد مهندسی شیمی نساجی: تاثیر کشش بر روی خواص فیزیکی الیاف پلی پروپیلن

دانلود پایان نامه

با عنوان : تاثیر کشش بر روی خواص فیزیکی الیاف پلی پروپیلن

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی شیمی نساجی و علوم الیاف

عنوان:

تأثیر کشش بر روی خواص فیزیکی الیاف پلی پروپیلن

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده

الیاف پلی پروپیلن به لحاظ دارا بودن خواص فیزیکی و مکانیکی خاص نظیر استحکام و مدول نسبتا پایین و ازدیاد طول غیر برگشت پذیر برای بعضی از کاربردها مناسب نمی باشند. جهت بهبود بخشیدن به این خواص از عوامل مختلفی بهره گیری می گردد.

در پروژه حاضر اثرات کشش بر خواص الیاف پلی پروپیلن مورد مطالعه قرار گرفته می باشد که خود تحت تاثیر عوامل مختلفی نظیر دما، نسبت کشش و سرعت ریسندگی قرار دارد.

با افزایش سرعت ریسندگی نیروی بیشتری در جهت محور لیف به آن وارد شده و نظم کلی نسبت به محور لیف افزایش می یابد. لذا نسبت کشش لازم جهت افزایش آرایش یافتگی و کریستالینیته الیاف کاهش می یابد.

با افزایش دما، امکان افزایش آرایش یافتگی کلیه زنجیره های مولکولی فراهم می گردد و تغییرات به صورت غیر برگشت پذیر انجام می شود.

با افزایش نسبت کشش به دلیل بالا رفتن میزان آرایش یافتگی و کریستالینیته خواص مطلوبی برای الیاف به دست می آید. به بیانی دیگر وقتی الیاف در اثر کشش، آرایش مولکولی پیدا می کنند، مولکول ها در طول محور لیف به موازات همدیگیر قرار می گیرند، مقدار کریستالینیتی افزایش می یابد، استحکام افزایش و ازدیاد طول تا حد پارگی کاهش می یابد. نسب کشش های متفاوتی قابل اعمال در خط تولید می باشد اما برای الیاف پلی پروپیلن جهت مصرف در بی بافت، کشش طوری اعمال می گردد که ازدیاد طول تا حد پارگی بین 100% تا 200% و تناسیتی حداقل 3 گرم بر دنیر باشد.

از بین عوامل برشمرده به مطالعه دماها و نسبت های مختلف کشش پرداخته شده می باشد که بر تناسیتی، ازدیاد طول، مدول یانگ و ظرافت تاثیر مستقیم دارند.

مقدمه

رشد جمعیت جهان تاثیر بسزایی بر جایگزینی الیاف مصنوعی به جای الیاف طبیعی داشته می باشد.

منبع اصلی تهیه بسیاری از الیاف مصنوعی فراورده های پتروشیمی هستند و همگی مواد پلیمری می باشند. مانند الیاف مصنوعی پلی پروپیلن می باشد که ماده اولیه آن پروپیلن می باشد.

پلی پروپیلن مهمترین نوع الیاف الفینی را تشکیل می دهد و از نظر تولید بین الیاف مصنوعی مقام چهارم را داراست. پلی الفین ها به علت ارزانی قیمت منومر، دانسیته کمتر از یک، همچنین به لحاظ آسان بودن روش تولید (امکان ذوب ریسی) و پایین بودن هزینه تولید، توجه بسیار زیادی را به خود جلب نموده اند.

دمای ذوب نسبتا پایین این نوع لیف در مقایسه با دیگر الیاف مصنوعی کاربرد آن را محدود ساخته می باشد اما پیش روی، این لیف دارای مزایایی نظیر مقاومت پیش روی مواد شیمیایی و وزن کم می باشد.

الیاف پلی پروپیلن به مقدار زیادی در تولید کفپوش مورد بهره گیری قرار می گیرد. تولید طناب و صافی (فیلتر) از دیگر کاربردهای این نوع لیف می باشد. از آنجایی که رنگرزی پلی پروپیلن با روش های متداول برای الیاف دیگر امکان پذیر نیست، لذا رنگرزی پلی پروپیلن به صورت توده و به بیانی دیگر به کمک مخلوط کردن مستربچ با پلیمر مذاب انجام می گردد.

در الیاف پلی پروپیلن، پیوندهای شیمیایی و یونی بین ماکرو مولکول های پلی پروپیلن وجود نداشته و نیروهای بین زنجیره ای به نیروهای واندروالس محدود می گردند. از اینرو برای کسب خواص فیزیکی مناسب بایستی وزن مولکولی الیاف پلی پروپیلن در مقایسه با الیاف دیگر بالاتر انتخاب گردد.

از نقطه نظر تخریب بر اثر گرما، پلی پروپیلن به علت دارا بودن کربن نوع سوم در معرض خطر بیشتری نسبت به سایر پلی الفین ها قرار دارد.

اما با افزایش چندین نوع افزودنی به پلیمر پروپیلن امکان کاهش معایب این پلیمر هست. کشش پلی پروپیلن بعد از تولید آن، نظم آن را افزایش داده و به آن استحکام می بخشد.

فصل اول

1-1- کلیات

1-1-1- معرفی الیاف مورد مصرف در صنایع نساجی

الیاف، ماده اولیه صنعت نساجی می باشد که از نظر جنس به دو طبقه اصلی الیاف طبیعی و الیاف مصنوعی تقسیم می گردد که هریک از این دو طبقه خود شامل گروه های فرعی دیگری می باشند. الیاف طبیعی مانند پشم و پنبه، الیافی هستند که به گونه طبیعی فراهم می آیند. الیاف مصنوعی به الیافی اطلاق می گردد که خود به خود در طبیعت وجود ندارد و با بهره گیری از مواد خام اولیه و یا مواد شیمیایی با بکارگیری روش های صنعتی تهیه می گردد.

نمودار 1-1 الیاف مورد بهره گیری در صنعت نساجی را معرفی می نماید.

ضمنا الیاف مصرفی در صنایع نساجی به دو دسته متمایز به نام های الیاف کوتاه (staple fiber) و یکسره (filament) تقسیم می گردند. بسیاری از الیاف طبیعی مانند پنبه یا پشم از گروه اول و الیاف مصنوعی جزء گروه دوم محسوب می شوند که طول آنها ممکن می باشد به هزاران متر برسد. اینگونه الیاف در بعضی موارد به اندازه های معینی بریده می شوند و به صورت الیاف کوتاه در می آیند.

الیاف طبیعی (natural fibers)

الیاف طبیعی برحسب منشا طبیعی به سه گروه فرعی زیر تقسیم می شوند:

1- الیاف گیاهی: پنبه، کنف، کتان، چتایی و…

2- الیاف حیوانی: پشم، ابریشم، مو

3- الیاف معدنی: آزبست (پنبه نسوز)

تعداد صفحه : 163

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

قیمت : 14700 تومان

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

این نوشته در مهندسی نساجی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید