دانلود پژوهش: پایان نامه ارشد مهندسی نساجی: بررسی اثر عوامل کراس لینک در پایداری کالای پنبه ای

دانلود پایان نامه

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

با عنوان : مطالعه اثر عوامل کراس لینک در پایداری کالای پنبه ای با بتا سیکلودکسترین

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی نساجی – شیمی نساجی و علوم الیاف

عنوان:

مطالعه اثر عوامل کراس لینک در پایداری کالای پنبه ای با بتا سیکلودکسترین

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده

در این پژوهش B- سیکلودکسترین به عنوان یک ماده دوستدار محیط زیست با قابلیت جذب و دفع روی کالای پنبه ای به وسیله پیوند دهنده های مختلف متصل شده می باشد. اثر واکنشگرهای مختلف و پایداری آنها بین سیکلودکسترین و پارچه سلولزی مطالعه شده می باشد. در این بین از بعضی ترکیبات ضد چروک، نرم کن های سیلیکونی راکتیو و رنگزای راکتیو چند عاملی به عنوان پیوند دهنده بهره گیری شده می باشد.

در آغاز کوشش گردید تا حضور سیکلودکسترین روی پارچه سلولزی از روش های مختلف مانند مطالعه اثر افزایش جرم، طیف سنجی FTIR و تهیه تصاویر SEM، رنگرزی کالای سلولزی با رنگزای بازیک، رهایش داوری بار گذاری شده در کالا مطالعه گردد. از بین روش های ذکر گردیده به دلیل شباهت ساختاری فراوان بین سیکلودکسترین و کالای سلولزی، روش آخر به عنوان بهترین روش برای حضور B- سیکلودکسترین روی کالای پنبه ای نشان داده شده می باشد. پایداری شستشویی B- سیکلود کسترین پیوند شده با کراس لینک های متفاوت روی پنبه نیز مطالعه گردید. نتایج حاصل از ثبات شستشویی پایداری عالی رنگزای راکتیو را در بین عوامل دیگر نشان داده می باشد.

مقدمه

سیکلودکسترین ها از خانواده الیگوساکاریدهای حلقوی هستند که از پیوند a(1>4 گلیکو پیرانوز تشکیل می شوند، ساختاری مخروطی شکل دارند و بسته به تعداد واحدهای گلیکوپیرانوز (6، 7 و 8) به صورت Y-CD,B-CD,a-CD موجود می باشند. در پژوهش انجام شده به دلیل فراوانی B-CD از این نوع سیکلودکسترین بهره گیری شده می باشد.

نحوه قرارگیری گروه های هیدروکسیل موجود در سیکلودکسترین به گونه ای می باشد که سطح بیرونی سیکلودکسترین هیدروفیلیک و سطح داخلی آن به دلیل حضور گروه های اکسیژن با جفت الکترون غیر پیوندی هیدروفوبیک خواهد بود. این خاصیت قابل توجه سیکلودکسترین ها امکان به کارگیری آنها را روی کالای نساجی فراهم می کند.

با تولید مشتقات مختلفی از سیکلودکستری زیرا CD-NMA و (N متیلول اکریل آمید – سیکلودکسترین) و CD-MCT (سیکلودکسترین – منوکلروتری آزین) و… که دارای گروه های فعال هستند می توان به راحتی و در شرایط مناسب سیکلودکسترین را روی کالای نساجی فیکس نمود.

از دیگر راه های موجود برای قرار دادن سیکلودکسترین روی کالای نساجی بهره گیری از عوامل کراس لینک کننده بین این دو ماده می باشد. در مورد کالای پنبه ای عوامل کراس لینک کننده با در نظر داشتن گروه های عاملی خاص که امکان واکنش با گروه های هیدروکسیل خارجی سیکلودکسترین و گروه های هیدروکسیل سلولز را دارند انتخاب می شوند و در شرایط مناسب بین دو ماده قرار می گیرند.

از مسائل قابل توجه، ثبات و پایداری حضور سیکلودکسترین روی کالای سلولزی می باشد. که این مسئله بین عوامل مختلف مورد قیاس قرار می گیرد.

همانطور که تصریح گردید سیکلودکسترین ها دارای ساختار دو گانه ای هستند که امکان حبس مولکول های غیرقطبی با اندازه مناسب را در فضای داخلی خود دارند. با بهره گیری از این ویژگی منحصر به فرد آنها، برای اثبات حضور این ماده روی کالای سلولزی کوشش بر بارگذاری مولکول دارو در سیکلودکسترین به روش غوطه وری شده می باشد. با مقایسه نتایج حاصل از این روش می توان به اثرگذاری عوامل کراس لینک کننده پی برد.

فصل اول: کلیات

1-1- هدف

در تحقیقات انجام گرفته روی انواع سیکلودکسترین ها، همواره ماندگاری طولانی تر سیکلودکسترین روی کالای نساجی مدنظر بوده می باشد. بدین مقصود از مشتقات مختلف سیکلودکسترین با گروه های عاملی پایدار و متنوع بهره گیری گردیده می باشد و یا از سیکلودکسترین ها در روش های کوپلیمریزاسیون بهره گیری شده می باشد. به کار بردن عوامل لینک کننده بین سیکلود کسترین و کالای نساجی یکی دیگر از روش های موجود می باشد. در این پژوهش ما به دنبال آن بودیم تا اثر عوامل کراس لینک کننده در شرایط مختلف و در انواع مختلف مورد مطالعه قرار گیرد. پایداری سیکلودکسترین فیکس شده به کمک عوامل ضد چروک، نرم کن های سیلیکونی راکتیو و یا رنگزای راکتیو چند عاملی از طریق مطالعه ثبات شستشویی مورد قیاس قرار می گیرد.

2-1 پیشینه پژوهش:

راه های فراوانی برای اتصال سیکلودکسترین ها به منسوجات هست که به دو دسته کلی فیزیکی و شیمیایی تقسیم بندی می شوند. علاوه بر اتصال فیزیکی و شیمیایی سیکلودکسترین به منسوجات حضور سیکلودکسترین هنگام ریسیدن الیاف که امکان ذوب ریسی را دارند (مانند پلی آمیدها) نیز قابل توجه بوده می باشد. در هنگام سرد کردن الیاف در این روش به الیاف شوک وارد می گردد که باعث مهاجرت سیکلودکسترین به سطح و در دسترس بودن حفره مولکول می گردد. دومین روش مورد توجه تولید مشتقات سیکلودکسترین حاوی گروه های خاص می باشد. گروه های خاص در مشتقات سیکلود کسترین این قابلیت را دارند که به الیاف در حالت آمورف نفوذ کنند. این گروه ها معمولا گروه های هیدروفوبیک مانند آلکیل، آریل، کربوکسی متیل، فنوکسی دی هیدروکسی پروپیل، آلکوکسی دی هیدروکسی پروپیل هستند. گروه های یاد شده در مشتقات سیکلودکسترین عموما در محیط داخلی هیدرفوبیک الیاف فیکس می شوند. سطح خارجی هیدروفیلیک سیکلودکسترین  از نفوذ کانال این ماده به داخل الیاف ممانعت می کند و حفره سیکلودکسترین قابل دسترس و در سطح الیاف خواهد بود. در زیر دمای شیشه ای الیاف، پلیمرهای الیاف در حرکت محدودیت دارند و گروه های ذکر گردیده در دسترس و در سطح الیاف قرار می گیرند و سیکلودکسترین روی الیاف فیکس می گردد.

تعداد صفحه : 81

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

این نوشته در مهندسی نساجی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید