دانلود فرمت ورد:پایان نامه ارشد مهندسی نساجی تکنولوژی نساجی: بررسی رفتار پارچه های حلقوی تولیدی از نخ شنیل

دانلود پایان نامه

با عنوان : مطالعه رفتار پارچه های حلقوی تولیدی از نخ شنیل

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصيلات تكميلي

“M.Sc” پايان نامه براي دريافت درجه كارشناسي ارشد

گرايش: مهندسي نساجي – تكنولوژي نساجي

عنوان:

بررسي رفتار پارچه هاي حلقوي توليدي از نخ شنيل

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چكيده:

تحقيقات صورت گرفته بر روي خصوصيات ابعادي پارچه، نشان داده می باشد كه طول حلقه مهمترين عامل در كنترل ابعاد پارچه مي باشد و البته تأثير روش رنگرزي و تكميل را نيز نبايد از نظر دور داشت. با وجود اينكه بافندگي حلقوي قدمت زيادي دارد و در اين مدت نخ ها را به روشهاي مختلف در معرض رطوبت قرار داده اند، اما هنوز هم تمام بخشهاي مرتبط با نساجي از كارخانجات تا مصرف كنندگان همه درگير مسئله آبرفتگي هستند. موضوع اساسي در بررسي ثبات ابعادي پارچه هاي حلقوي پودي، مطالعه اثر تغيير طول حلقه بر روس پارامترهاي مؤثر در خصوصيات پارچه (تعداد حلقه ها در واحد سطح، تعداد رجها و رديفها در واحد طول) مي باشد كه نهايتًا اين پارامترها تعيين كننده ابعاد و وزن پارچه خواهند بود.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

بررسي مقالات موجود و جستجوهاي اينترنتي مشخص مي كند كه عليرغم مصرف روزافزون پارچه هاي حلقوي شنيل تحقيقات مختصري در مورد رفتار فيزيكي و ابعادي اين قبيل پارچه ها در شرايطي كه تحت استراحت هاي مختلف و شرايط شستشوي متفاوت قرار مي گيرند، ارائه شده می باشد. ما در اين تحقيق اثر استراحت خشك و استراحت كامل را روي پارچه هاي حلقوي شنيل صد درصد اكريليك مورد مصرف در پوشاك زمستاني بررسي كرديم و معادلات رگرسيون را بين طول حلقه و پارامترهاي هندسي و ابعادي پارچه و همچنين ثابت هاي هندسي (R, KS , KW , KC) را بدست آورديم. پارچه هاي شنيل به دو روش به استراحت كامل رسيدند. روش اول يكبار پرس كردن و بخار دادن هم زمان و روش دوم پنج مرحله شستشو توسط ماشين لباسشويي در دماي ٤٠ درجه سانتي گراد (برنامه پشم ماشين روي سيكل كوتاه). همچنين اثر فرآيندهاي خشك شويي، بخار دادن و شستشو با ماشين در دماي ٤٠ درجه سانتي گراد بر روي خواص فيزيكي نظير ضخامت و ميزان نفوذپذيري هوا بررسي گردید و مشخص گردید كه نمونه هاي خشك شويي شده و بخار داده شده به ترتيب بيشترين و كمترين ضخامت را دارند. از طرفي كمترين و بيشترين ميزان نفوذپذيري هوا به ترتيب براي پارچه هاي خشك شويي شده و بخار داده شده بدست آمد. همچنين نتايج آزمايشها نشان داد كه نمونه هاي بخار داده شده بيشترين ثبات ابعادي را نسبت به گروه هاي ديگر شستشو دارند. و بالاخره در اين تحقيق متوجه شديم كه برخلاف پارچه هاي حلقوي پودي تهيه شده از نخ هاي معمولي، استراحت خشك هيچ اثري روي تغيير ابعادي پارچه هاي حلقوي شنيل ندارد.

فصل اول

مقدمه پژوهش

1-1- هدف

هدف از انجام اين تحقيق بدست آوردن ثابت هاي هندسي پارچه هاي حلقوي توليدي از نخ شنيل صددرصد اكريليك در دو حالت استراحت خشك و كامل و نيز بررسي ثبات ابعادي و برخي ويژگيهاي فيزيك اين پارچه ها هنگامي كه در معرض فرآيندهاي مختلف شستشو و بخار دادن قرار مي گيرند، مي باشد.

2-1- پيدايش تكنولوژي بافندگي حلقوي پودي

عبارت «بافندگي حلقوي» به روشي از ايجاد بافت اطلاق مي گردد كه با خميده كردن طولي از نخ به شكل حلقه هاي يك زنجير، كه از ميان يكديگر عبور داده شده اند، پارچه توليد مي گردد.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

بافندگي حلقوي با روش دستي، قدمت ديرينه دارد و احتمالا از روش گره زدن يا تابيندن نخها به يكديگر، الهام گرفته می باشد. تشكيل حلقه با انگشتان دست، سال هاي طولاني قبل از آنكه ميل بافتني اختراع گردد، وجود داشته می باشد. در موزه شهر لستر انگلستان، يك جفت پوتين و دستكش بلند بافندگي حلقوي متعلق به مصر از قرن پنجم نگهداري مي گردد. مهارت بهره گیری از دانه گيري، كوركردن، كيسه اي بافتن و ايجاد نقشه نمايانگر پيشرفته بودن بافتني دستي در اين دوره می باشد.

شگفت انگيز می باشد كه نزديك به ده قرن طول مي كشد تا بافتني دستي به ايتاليا مي رسد و سپس در اروپا گسترش مي يابد. بعدها بافندگي حلقوي به يك روش توليد منسوجات در انگلستان تبديل گردید. در سال 1488مجلس آن كشور كنترل قيمت را در دست گرفت و هنري پنجم (1547 – 1509) اولين پادشاهي بود كه جوراب بافتني بهره گیری نمود. اولين جوراب بافتني از جنس ابريشم، در سال 1550بافته گردید و در سال 1561 بدليل ظرافت و قابليت كشش خوب آن مورد توجه ملكه اليزابت قرار گرفت.

3-1- ساختمان بافت حلقوي

ساختمان بافت حلقوي از نظر ظرافت، عيوب پارچه، نخهاي اضافي نقشه و يا اثر مراحل تكميلي بر روي آن لازم می باشد مورد توجه قرار گيرد. اطمينان از عبور حلقه ها از داخل يكديگر و دريافت کردن نخ توسط سوزن، قبل از آزاد كردن حلقه قبلي ضروري می باشد؛ در غير اينصورت در هنگام تكميل و يا مصرف، پارگي، در رفتگي و يا جدا شدن ساختمان بافت از يكديگر به وجودمي آيد. خصوصيات ساختمان بافت حلقوي بستگي به نحوه اتصال حلق هها به طرفين و بالا و پائين آن دارد. حلقه هايي كه در ستون عمودي قرار دارند به نام رديف و حلق ههايي كه در يك خط افقي هستند به نام رج خوانده ميشود. دو اصطلاح رديف و رج به ترتيب مشابه تاروپود در ساختمان پارچه هاي تاروپودي می باشد.

4-1- ماشين هاي تخت باف

ماشين هاي تخت باف به دو دستة كلي تقسيم مي گردند:
الف) تخت باف دستي شامل ماشين هاي تخت باف يكروسيلندر و دو رو سيلندر مي باشد.
ب) تخت باف موتوري شامل تخت باف دو رو سيلندرو تخت باف دوبله سيلندر (ماشين هايي كه زاويه بين دو صفحه سوز نهاي آن ١٨٠ درجه مي باشد و از سوزن دو سر زبانه دار بر روي آن بهره گیری مي گردد) مي باشند. هريك از ماشين هاي اخير به صورت هاي تك سيستم، دوبله سيستم و سه سيستم وجود دارند.

1-4-1- قسمت هاي مختلف يك ماشين تخت باف

شکل (1-1) قسمت هاي مختلف يك ماشين تخت باف دو رو سيلندر را نشان مي دهد. این قسمت ها عبارتند از:

1- بسته نخ؛ 2- فنر پيچشي؛ 3- وسيله كنترل كشش؛ 4- نخ براي حامل نخ؛ 5- صفحه و سيلندر سوزن ها؛ 6- سوزن زبانه دار؛ 7- فنر سوزن؛ 8- جعبه بادامك؛ 9- شانه پارچه؛ 10- وزنه.

در شكل فوق الذكر مسير حركت نخ از بسته نخ به سوزن ها نشان داده شده می باشد. جنس روزنه هاي عبور نخ در قسمت هاي (e) ،(d) (b)، (a) چيني (سراميك) مي باشد تا پیش روی نخ و سايش توسط آن مقاوم باشد.

زوايه بين صفحه و سيلندر (صفحه سوزن جلو و صفحه سوزن عقب) حدود ١١٠ درجه مي باشد اين صفحه ها شياردار بوده و سوزن ها در داخل شيارها قرار مي گيرند و مي توانند در داخل شيار تنها حركت صعودي و نزولي داشته باشند كه اين حركت به دليل عبور بادامك پیش روی سوزن ها مي باشد. چنانچه سوزن ها خارج از بافت نباشند در مسير شيار بادامك قرار گرفته و به سمت بالا و پائين حركت مي نمايند. در غير اين صورت حركتي نخواهند داشت. در اين شكل سوزن صفحه عقب درحالت بافت و در صفحه جلو سوزن در حالت نبافت (خارج از اقدام) مي باشند. كار نخ بر يا حامل نخ اين می باشد كه نخ را پیش روی قلاب سوزن هايي كه بالا آمده اند قرار داده تا نخ به داخل قلاب آن تغذيه گردد. توليد پارچه هاي حلقوي بدون كشش غيرممكن می باشد. ايجاد كشش روي حلقه ها و در نتيجه پارچه به طرق مختلف صورت مي گيرد. در ماشين هاي تخ تباف وزنه از طريق شانه پارچه، اين كشش را تأمين مي كند. درحالي كه در ماشين هاي گردباف اعمال كشش توسط غلتك هاي برداشت صورت مي گيرد. ثابت ماندن كشش در حلق ههاي مختلف در طي توليد پارچه بر روي كيفيت پارچه بسيار مهم م يباشد. لازم به تذكر می باشد كه نمره شانه مورد بهره گیری مي بايست با گيج ماشين متناسب باشد. جرم وزنه ها به نوع بافت، نوع و نمره نخ بستگي داشته و قابل تعويض مي باشند.

كار فنر پيچشي ثابت نگه داشتن مقدار كشش در نخ حين تغذيه به سوزن ها مي باشد. علاوه بر قسمت هاي فوق الذكر ماشين هاي تخت باف داراي دو برس ١ مي باشند كه بعد از نخ بر قراردارد و همراه با نخ بر و قالب هاي بادامك حركت مي كنند. وظيفه برس ها باز كردن كامل زباله سوزن ها قبل از تغذيه نخ به سوزن مي باشد. شكل (2-1) محل قرار گرفتن برس ها را بر روي يك ماشين تخت باف دورو سيلندر نشان مي دهد.

تعداد صفحه : 315

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

این نوشته در مهندسی نساجی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید