فرمت ورد:پایان نامه ارشد مهندسی نساجی تکنولوژی نساجی: بررسی تاثیر جهت تاب نخ (S و Z) بر روی کجی حلقه

دانلود پایان نامه

با عنوان : مطالعه تاثیر جهت تاب نخ (S و Z) بر روی کجی حلقه و اثر آن بر تغییرات ابعادی پارچه های حلقوی پودی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی نساجی – تکنولوژی نساجی

عنوان:

مطالعه تاثیر جهت تاب نخ (S و Z) برروی کجی حلقه و اثر آن بر تغییرات ابعادی پارچه های حلقوی پودی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

چکیده:

کجی حلقه در پارچه های یکرو سیلندر از لحاظ زیبایی سطح پارچه و شکل ظاهر آن مورد بحث قرار می گیرد. پیچ خوردگی حلقه بسیاری از معضلات کاربردی را در بافت ایجاد می نمایند. درز و شکاف در بافت ایجاد کرده، برش و دوخت لباس را دشوار می سازند و همچنین سبب تغییرات ابعادی در پارچه و لباس می گردد.

عوامل متعددی بر کجی حلقه و تغییرات ابعادی پارچه های حلقوی پودی یکرو سیلندر تأثیرگذارند. که هدف این پژوهش، مطالعه تأثیر جهت تاب نخ و طول حلقه بر کجی حلقه پارچه های حلقوی پودی یکرو سیلندر می باشد.

در این پژوهش، از مخلوط نخ پلی استر / ویکسوز با درصد 35/65 در دو جهت تاب S و Z بهره گیری شده می باشد. و آزمایش های مختلفی شامل تعیین تاب و نمره نخ، استحکام، پرز و مقدار نایکنواختی روی نمونه نخ ها انجام گرفت. سپس نمونه ها در چهار حالت S تاب، Z تاب، s و z (بوبین های یک در میان) و دو s و دو z در طرح بافت ساده با سه طول حلقه تولید شدند. در مجموع 12 نمونه پارچه مورد مطالعه قرار گرفته که از هر نمونه، پنج نمونه cm 30*30 استخراج و زاویه کجی آنها بعد از 24 ساعت تحت استراحت خشک (در دمای محیط) در شرایط یکسان اندازه گیری گردید. نتایج نشان می دهد که نخ با جهت تاب z زیرا جهت آن با جهت چرخش ماشین یکسان بوده، اثر بیشتری در کجی حلقه داشته و در حالت بهره گیری از بوبین های یک در میان s و z به خاطر خنثی کردن اثر یکدیگر به میزان قابل توجهی از زاویه کجی کاسته می گردد. همچنین با افزایش طول حلقه در تمام نمونه ها زاویه کجی افزایش می یابد.

این پروژه مشتمل بر چهار فصل می باشد. در فصل اول، تحقیقات قبلی انجام شده در مورد کجی حلقه پارچه های حلقوی پودی یکرو سیلندر آمده می باشد، در فصل دوم نمونه نخ ها و پارچه های تولید شده و آزمایشات انجام گرفته بر روی آنها ارائه گردیده می باشد. نتایج آزمایشات و تجزیه و تحلیل آماری آنها در فصل سوم مورد مطالعه قرار گرفته و در فصل چهارم نتیجه گیری کلی و پیشنهادات ارائه شده اند.

مقدمه:

پارچه های یکرو سیلندر به گونه گسترده در لباس های کشباف بهره گیری می شوند و علت بعضی معضلات به خاظر نامتعادل بودن ساختمان آنهاست. این عدم تعادل بیشتر به خاطر کجی حلقه ها می باشد که بر روی تمام پارچه تاثیر گذاشته و معضلات کیفی بزرگی را در محصول ایجاد می نماید. مانند جابجایی ردیف های کناری پارچه که سبب مشکل کیفی مهمی در سطح پارچه می گردد. در این پارچه ها عموما ردیف ها نسبت به رج ها آنگونه که مورد نیاز می باشد عمود نبوده، بلکه نسبت به چپ و راست (بسته به جهت تاب) مورب می شوند. این مشکل اغلب در عملیات تکمیل تصحیح شده و برطرف می گردد. عملیات تثبیت معمولا با بهره گیری از رزین ها، حرارت، بخار و یا مرسریزه کردن بسته به نوع پارچه انجام می گردد. اما این عملیات نیز اغلب بسیار پایدار نبوده و پس از عملیات شستشو، ردیف ها مجددا به حالت اریب در می آیند.

فصل اول: کجی حلقه و تاریخچه مطالعات آن در نساجی

1-1- پیشینه پژوهش

مطالعه کجی و ثبات ابعادی پارچه های حلقوی پودی یکی از موضوعات مهم مورد بحث در صنایع و تحقیقات نساجی می باشد.

به نظر می رسد اولین پژوهش انجام شده جهت اندازه گیری زاویه کجی پارچه های یکرو سیلندر با بهره گیری از نخ پشم توسط ادوارد و داویس در سال 1934 انجام گرفته می باشد. آنها مطالعه خود را با نخ پشم و ضریب تاب های مختلف در دو جهت متفاوت S و Z روی ماشین گردباف جوراب بافی با قطر 15/4 اینچ و 220 سوزن و چرخش مخالف عقربه های ساعت انجام داده و با سه طول حلقه مختلف پارچه ها را تولید نمودند. نتایج به دست آمده نشان داد که اساسا کجی به وسیله تاب نخ ایجاد می گردد و با افزایش تاب کجی نیز افزایش یافته و هم جهت با جهت تاب خواهد بود و این اثر بر روی نخ های پشمی کراسبرد بیشتر از بوتانی می باشد.

اثر کجی به گونه موقتی به وسیله بخار دادن به پارچه و یا تثبیت نخ به وسیله آب که موثرتر از بخار می باشد را می توان تقریبا از بین برد. همچنین با بهره گیری از دو سر نخ به جای یک سر نخ که در دو جهت مخالف تابیده شده باشند و نخ های دولا که دارای تاب مناسب باشند، کجی به وجود نمی آید.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

لورد و همکارانش در بخشی از تحقیقات خود درمورد اثرات بهره گیری از نخ های رینگ چرخانه و نخ های بدون تاب در پارچه های حلقوی پودی آورده اند که پارچه بافته شده با نخ های 100% پنبه چرخانه با بافت یکرو سیلندر هرچقدر تاب افزایش می یابد کجی پارچه نیز زیاد می گردد. در استراحت خشک کجی در طول زمان ادامه پیدا می کند و در استراحت کامل کمتر از دو استراحت دیگر می باشد. همچنین با بهره گیری از نخ بدون تاب انحراف حلقه خیلی کمتر و در نتیجه کجی از بین می رود. به مقصود کم کردن زاویه کجی پارچه عملیات متفاوتی بر روی نخ پشمی انجام گرفت از قبیل پارافین زدن نخ قبل از بافندگی، تثبیت نخ با بخار و آب و سپس پارچه های مختلف بافته گردید و نتایج به دست آوده نشان داد که در استراحت های متفاوت پارچه، هیچ یک از عملیات انجام گرفته بر روی نخ به گونه کامل از کجی پارچه جلوگیری نمی کند و فقط مقدار آن را کاهش می دهد. همچنین مشخص گردید که تاب زنده نخ یک عامل اصلی برای انحراف حلقه، کجی و جمع شدگی پارچه می باشد و بخار دادن نخ ها بهترین راه جهت کم کردن تاب زنده نخ بوده و باعث بهتر کردن خصوصیات پارچه می گردد.

در سال 1974 مطالعه ای بر روی اثر جهت گردش ماشین بر روی کجی پارچه های یکرو سیلندر توسط موسسه تحقیقاتی آی تی اف میل انجام گرفت. نتیجه به دست آمده این بود که تاب Z نخ ردیف ها را به جهت راست و تاب s به جهت چپ متمایل می سازد. رج های بافته شده بر روی ماشین های گردباف با چند ابزار به صورت مارپیچ بوده و در نتیجه باعث کجی ردیف ها می گردد. همچنین در ماشینی که چرخش آن مخالف عقربه های ساعت می باشد ردیف ها به چپ و در حالی که ماشین با حرکت موافق عقربه های ساعت ردیف ها به راست متمایل می شوند.

تعداد صفحه : 79

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]gmail.com

این نوشته در مهندسی نساجی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.