منبع پایان نامه : پایان نامه ارشد مهندسی نساجی: روش ها و تکنیک های آنالیز شیمیایی رنگزاهای نساجی

دانلود پایان نامه

با عنوان : روش ها و تکنیک های واکاوی شیمیایی رنگزاهای نساجی

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.Sc” سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی نساجی- شیمی نساجی و علوم الیاف

عنوان:

روش ها و تکنیک های واکاوی شیمیایی رنگزاهای نساجی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده:

بحث و مطالعه در زمینه روش های تعیین ساختار و واکاوی کمی و کیفی رنگینه های نساجی موضوع اصلی این پژوهش می باشد که در قالب یک سمینار علمی در دو فصل ارائه گردیده می باشد.

فصل اول در برگیرنده مطالبی در زمینه معرفی و طبقه بندی رنگینه ها از نظر ساختار شیمیایی، ملاحظات زیست محیطی در بهره گیری از مواد رنگزا، موضوعات کلی واکاوی و مراحل مربوط به آن، معرفی و مطالعه روابط متقابل میان انرژی تابشی و ماده (اسپکتروسکوپی) جهت تعیین ساختار ترکیبات ناشناخته در رنگزاها، آشنایی با علم تجزیه مواد رنگزا بر پایه کروماتوگرافی و الکتروفورز، اختصار ای از واکاوی ابزاری رنگ ها و نهایتا واکاوی ماده رنگی بدون بهره گیری از ابزار می باشد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

در فصل دوم به مواردی از کاربرد تکنیک های آنالیزی از قبیل هیدرولیز آنزیمی و شیمیایی آنتراکینون گلیکوزیدها از ریشه های روناس و واکاوی آنها، شناسایی رنگدانه های طبیعی آبی توسط دستگاه های واکاوی، شناسایی فلاونوئیدهای اصلی در رنگینه گل جعفری و شناسایی رنگزای طبیعی بربرین توسط طیف SERS تصریح می گردد.

مقدمه:

تحت پوشش قرار دادن تمامی تکنیک ها و روش های بکار رفته و یا حتی روش هایی که به صورت معمول برای واکاوی و ارزیابی مواد رنگی (که در عین حال شامل اطلاعاتی در زمینه مواد رنگی می باشند) مورد بهره گیری قرار می گیرند، در سمیناری با این مشخصات عملا غیرممکن می باشد. این جمله زمانی صحت دارد که این مواد رنگی که در انواعی با طیف بسیار وسیع برای نمونه: رنگینه ها یا رنگدانه های خالص، مواد رنگی با فرمول تجاری (که در انواع فیزیکی مختلف و مشتقات و ناخالصی های متفاوتی وجود دارند)، مواد ترکیبی یا همراه با ماده اولیه (پارچه، کاغذ، چرم، کرک) وجود دارند، به صورت محصول پلاستیکی، آرایشی، دارویی یا غذایی باشند، با این حال بر واکاوی مواد رنگی بکار رفته در رنگرزی منسوجات تأکید می گردد، که بعضی از آنها به صورت بالقوه برای توضیح جنبه های خاص یا احتمالی، نمونه های جالبی در نظر گرفته شده اند.

در این سمینار، تمرکز بر تکنیک های مفید عمده ای می باشد که برای واکاوی مواد رنگی مربوط به صنایع رنگرزی منسوجات بکار می طریقه. تکنیک های اصلی پوشش دهنده، تکنیک های اسپکتروسکپی و تکنیک های کروماتوگرافی می باشند. قابلیت و ارزش این تکنیک ها با مراجعه به کاربردهای مربوط، مشخص می گردد. پیش از تمرکز بر این تکنیک ها، ویژگی مواد رنگی و نیز موضوعات کلی، نظیر نمونه برداری که در روش کلی تحلیلی مهم می باشند، مدنظر قرار می گیرند. توجه داشته باشید که در این سمینار، تمرکز بیشتر بر ویژگی شیمیایی، شناسایی و کمیت مواد رنگی (بخصوص از طریق روش های مفید) می باشد تا خصوصیت و اندازه گیری رنگ.

فصل اول:

کلیات واکاوی شیمیایی مواد رنگی

1-1- مواد رنگی

مواد رنگی عبارتی می باشد که برای اظهار موادی شیمیایی که رنگی بوده و یا می توانند در شرایط خاص رنگ آمیزی شوند، بکار می رود. این مواد برای دادن خواص رنگی به یک ماده، مورد بهره گیری قرار می گیرند. رنگینه ها، رنگدانه ها، لاک ها، گرد جوهر و رنگ ها، همگی مواد رنگی محسوب می شوند.

رنگینه (یا رنگزا که بخصوص در ایالات متحده آمریکا بعضی اوقات آن را به این نام می نامند) ماده ای می باشد که در طبیعت تقریبا ماده ای آلی می باشد و برای دادن رنگ – با درجه ای ثبات – به ترکیب اولیه ماده رنگ بکار می رود. در بعضی مواقع در جریان عملکرد، رنگینه ها تک مولکولی هستند یعنی به صورت مولکول هایی جداگانه وجود دارند. مولکول های رنگینه اغلب حداقل یک گروه حلال آبی نظیر اسید سولفوریک که معمولا از محیطی آبی می باشد، می باشند تا در طریقه کاربرد طبیعی موثر واقع شوند. تاکنون ناحیه کاری عمده رنگینه ها، رنگرزی منسوجات بوده می باشد.

واژه رنگدانه، از Pigmentum لاتین گرفته شده می باشد که به معنای ماده رنگی می باشد. تعریف جدید رنگدانه عبارت می باشد از: ماده ای که دارای ذرات کوچکی می باشد که در محیط اعمال شده نامحلول بوده و اکثرا به واسطه خواص رنگی اش مورد بهره گیری قرار می گیرد. رنگدانه ها بر روی سطح ماده ای که بر آن اعمال می شوند، رنگ و تا میزانی قدرت پوشش رنگینه (ثبات) خواهند داد.

زمانی که از آن برای تعریف لاک ها و گرد جوهر که هردو انواع خاصی از رنگدانه آلی می باشند بهره گیری گردد، مشکلی ایجاد می گردد و آن متغیر بودن تعریف و درک پذیرفته شده آن در بخش های مختلف جهان می باشد.

در بریتانیا موارد ذیل پذیرفته شده اند:

1- لاک، رنگینه ای آلی می باشد (رنگینه طبیعی، مورد بهره گیری قرار می گیرد) که بر روی ترکیب اولیه خنثی (معمولا غیرآلی) برای مثال آلومینیوم رسوب می کند تا رنگدانه ای نامحلول تشکیل دهد که مخلوطی از ماده رنگی و ماده اولیه می باشد.

2- گردهای جوهر می توانند رنگینه های آلی آنیونی، اکثرا رنگینه های اسیدی باشند که به صورت نمک های فلزی برای مثال باریم یا کلسیم رسوب می کنند. اگر کاتیون، لیتیم، پتاسیم، سدیم یا آمونیوم باشد، ماده رنگی محلول بوده و پس رنگینه می باشد. اما نمک های تولید شده با فلزاتی نظیر کلسیم، منیزیم، باریم، استرونتیوم و… اکثرا نامحلول هستند. برای این نوع گردجوهر، آنیون، منشأ رنگ می باشد. این روش، روش آسان تولید رنگدانه های نسبتا ساده و مقرون به صرفه ای می باشد که بخصوص در جوهرهای چاپ کاربرد قابل توجهی دارد. به همین ترتیب، رنگینه های کاتیونی (که بخش رنگی مولکول را فراهم می نمایند) می توانند با اسیدکمپلکس غیرآلی (آنیون) برای مثال اسید فسفوتنگستو مولیبدیک رسوب نمایند. این رنگدانه های گردجوهری، رنگ های درخشان بسیار قوی تولید می کنند اما خواص ضعیف ثبات آن ها عامل محدود کننده کاربرد آنها می باشد.

اصلاح لاک در ایالات متحده آمریکا، برای اظهار آن چیز که که در بریتانیا، گردجوهر نامیده می گردد، کاربرد گسترده ای دارد. با در نظر داشتن اصطلاح شناسی آمریکایی، آنها اغلب از نام گردجوهر برای تمامی رنگدانه های آلی بهره گیری می کنند و این ابهام بیشتر می گردد.

تعداد صفحه : 122

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

این نوشته در مهندسی نساجی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید