فرمت word : پایان نامه ارشد مهندسی نساجی علوم الیاف: بررسی تاثیر ترکیبات زیرکونیوم روی مقاومت

دانلود پایان نامه

با عنوان : مطالعه تاثیر ترکیبات زیرکونیوم روی مقاومت در برابر شعله خامه قالی پشمی

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی نساجی – شیمی نساجی و علوم الیاف

عنوان:

مطالعه تاثیر ترکیبات زیرکونیوم روی مقاومت در برابر شعله خامه قالی پشمی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

چکیده:

با توسعه علم و فن آوری و بهبود استانداردهای زندگی، بهبود و توسعه مقاومت در برابر شعله الیاف پشم مورد توجه محققین قرار گرفته می باشد. بهره گیری از ترکیبات زیرکونیوم به علت خواص منحصر به فرد آنها برای افزایش مقاومت در برابر آتش لیف پشم، برای پوشش استانداردها توسعه یافته می باشد.

عملیات تکمیل پشم به مقصود ایجاد تاخیر در شعله بر پایه رمق کشی نمک های زیرکونیوم با بار منفی در شرایط اسیدی می باشد که به وسیله بار مثبت پشم جذب می شوند. در این پژوهش کاربرد نمک های زیرکونیوم اکسی کلرید و زیرکونیوم استات روی خامه قالی 100% پشمی به مقصود ایجاد ویژگی های جدید به ویژه افزایش پایداری حرارتی مطالعه شده می باشد. به علاوه طراحی آزمایشات براساس روش طرح مرکب مرکزی انجام شده می باشد. برای مطالعه مقاومت در برابر شعله از آزمایش شعله عمودی و آزمون LOI بهره گیری شده که نشان دهنده افزایش مقاومت در برابر شعله نمونه های اقدام شده با نمک های زیرکونیوم می باشد. پس از عملیات می باشند. تصاویر میکروسکوپ الکترونی (SEM) نشان دهنده تغییرات جزئی در سطح پشم بعد از عملیات می باشد. منحنی های TGA و DSC افزایش پایداری حرارتی نمونه های اقدام شده را تایید می کنند. به مقصود واکاوی سطحی، اطلاعات مولفه های رنگی و زردی سطح پارچه نیز تعیین شده که نشان دهنده ایجاد کمی زردی در بعضی از نمونه ها می باشد.

مقدمه:

پشم یک لیف پروتئینی می باشد که از آمینو اسیدهای مختلفی که توسط گروه پپتیدی به هم متصل شده اند تشکیل شده می باشد.

به گونه عادی در مواجه شدن با الیاف نساجی، پشم مقاوم ترین لیف در برابر شعله می باشد. خاصیت مقاومت بالای پشم در برابر شعله مربوط به محتوای نیتروژن نسبتا بالای پشم (16%)، دمای احتراق بالا (600 – 570 درجه سانتیگراد)، حرارت سوختن پایین (20/5 KJ/g)، دمای شعله پایین (680 درجه سانتیگراد)، LOI بالا (28 – 25%)، محتوای رطوبت بالا (14 – 10%) و شکل گیری خاکستر به عنوان عایق که از انتشار شعله جلوگیری می کند، می باشد. با توسعه علم و فن آوری و بهبود و ترقی استانداردهای زندگی، بهبود و توسعه مقاومت در برابر شعله طبیعی پشم مورد توجه محققین قرار گرفت.

بهره گیری از ترکیبات زیرکونیوم به علت خواص منحصر بفرد آنها برای افزایش مقاومت در برابر آتش لیف پشم، برای پوشش استانداردها توسعه یافته می باشد.

این عملیات بر پایه رمق کشی نمک های زیرکونیوم با بار منفی در شرایط اسیدی که به وسیله گروه های مثبت پشم جذب می شوند. این نتایج فقط با رسول 3% از ماده مقاوم کننده در برابر شعله داخل لیف با تاثیر جزئی بر خواصی مانند زیردست حاصل می شوند. مزیت نمک های زیرکونیوم بی رنگی، حفظ خواص طبیعی پشم، مانند زیردست، جذب آب و تمایل به رسوب (قرارگیری) روی سطح لیف می باشد. به علاوه تمایل به افزایش تولید کف عایق هنگام تجزیه حرارتی پشم دارند. همچنین پشم اقدام شده با این مواد دارای ثبات شستشویی و خشکشویی خوب می باشد.

فصل اول

کلیات و پیشینه پژوهش

1-1- مقدمه:

خطر ویژه ای که به وسیله سوختن منسوجات مطرح شده، به خصوص آنهایی که بر پایه الیاف سلولز طبیعی پنبه و کتان هستند، به وسیله تمدن های اولیه تشخیص داده شده بودند و از نمک هایی مثل زاج (سولفات مضاعف آلومینیوم) در آن وقت برای کاهش قابلیت اشتعال و ایجاد مقاومت در برابر شعله بهره گیری می شده می باشد. اکنون نیز خطرهای احتمالی منسوجات، به عنوان پوشاک و لوازم خانگی با سطح مخصوص بالا و قابلیت دسترسی حداکثر به اکسیژن محیط، باقی مانده می باشد. این عوامل در آتش سوزی تراژیک اخیر در عربستان سعودی در 16 آوریل، 1997 در زمان حج مشخص بود که باعث کشته شدن بیش از 340 نفر از حجاج به وسیله حرکت سریع آتش از طریق چادرها در منا در نزدیکی مکه گردید. همچنین بسیاری از حجاج دچار سوختگی در نتیجه گسترش سریع آتش در 70000 چادر شدند. به نظر می رسد که همه چادرها از پنبه بافته شده بودند و آتش سوزی در نتیجه ویژگی اشتعال پذیری پنبه بوده می باشد که به وسیله گرما، محیط خشک، باد شدید و تراکم چادرهای تهیه شده، بدتر شده بود.

2-1- خطرها و احتمال خطرها:

در تمام دنیا آمار جامع آتش سوزی به ویژه آمار مرتبط با مرگ ها و جراحت ها در اثر انتشار شعله و آتش سوزی به وسیله خواص منسوجات بسیار کم می باشد.

آمار آتش سوزی سالیانه کشور انگلستان یکی از جامع ترین و در دسترس ترین آمارهاست و کوشش برای فراهم کردن اطلاعات به وسیله کشور انگلستان با جمعیت حدود 55 میلیون نفر شاید به عنوان معرف کشورهای اروپایی باشد.

برای مثال تا سال 1998 این آمارها نشان داده که حدود 20% از آتش سوزی ها در قسمت مسکن به وسیله منسوجات به عنوان ماده اولیه اشتعال ایجاد شده اند، که بیش از 50% از مرگ و میرها به وسیله این نوع آتش سوزی ها ایجاد شده می باشد. جدول 1-1 اطلاعات جمع آوری شده طی 17 سال اخیر را ارائه می دهد، اگرچه از سال 1993 بعضی اطلاعات جزئی به گونه آزاد در دسترس نبوده می باشد. این جدول نشان می دهد که عموما مرگ های به سبب آتش سوزی در قسمت مسکن انگلستان در بین سالهای 1982 تا 1988 در حدود 700 نفر در سال نوسان داشته می باشد. پس از این دوره تا تعداد 600 – 500 نفر در سال تنزل یافته می باشد. مرگ و میرهای ناشی از آتش سوزی ایجاد شده به وسیله منسوجات الگوی مشابهی را نشان می دهد و این تنزل ممکن می باشد در نتیجه قانونگذاری اجتماعی باشد که به موجب آن با اجباری کردن فروش پارچه های مقاوم در برابر شعله لوازم منزل در بازار خانگی کشور انگلستان از سال 1989 مهمترین تأثیر را در کاهش مرگ و میر بازی کرده می باشد.

تعداد صفحه : 96

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

این نوشته در مهندسی نساجی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید