منبع تحقیق : پایان نامه ارشد مهندسی نساجی علوم الیاف: بررسی سنگشوئی کالای جین به روش های مختلف

دانلود پایان نامه

با عنوان : مطالعه سنگشوئی کالای جین به روش های مختلف

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی نساجی – شیمی نساجی و علوم الیاف

عنوان:

مطالعه سنگشوئی کالای جین به روش های مختلف

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده

سنگشوئی یکی از عملیات تکمیلی مهم بر روی کالاهای نساجی به شمار می رود که امروزه به جهت ایجاد طرح خاص و به روز آمد شدن پوشاک کاربرد وسیعی پیدا کرده می باشد. در پروژه حاضر روش های مختلف سنگشوئی کالای جین مورد توجه قرار گرفته می باشد. روش های سنگشوئی مورد بهره گیری شامل بهره گیری از مقادیر مختلف پوکه معدنی، آنزیم سلولاز خنثی، آنزیم سلولاز اسیدی، پوکه معدنی به همراه آنزیم سلولاز خنثی، پوکه معدنی به همراه آنزیم سلولاز اسیدی، پرلیت، پرلیت به همراه آنزیم سلولاز خنثی، پرلیت به همراه آنزیم سلولاز اسیدی، آنزیم لاکاز، آنزیم لاکاز به همراه سلولاز اسیدی و آنزیم لاکاز به همراه سلولاز خنثی بوده می باشد. به علاوه عملیات بعدی بر روی کالای سنگشوئی شده با آنزیم سلولاز خنثی به همراه پوکه معدنی با مواد شیمیایی مختلف شامل پرمنگنات پتاسیم، پرمنگنات پتاسیم و متابی سولفیت سدیم، متابی سولفیت سدیم در محیط اسیدی، متابی سولفیت سدیم در محیط قلیایی، آب اکسیژنه، هیپوکلریت سدیم، لاکاز و گلوکز انجام شده می باشد. همچنین فرایند بهره گیری مجدد از پساب سنگشویی حاوی آنزیم های سلولاز و لاکاز تا چهار مرحله انجام شده می باشد. کالاهای حاصل به وسیله رنگ سنجی بر روی کالا، پشت کالا، و آستر جیب مورد مقایسه قرار گرفته اند. همچنین مطالعه های FTIR ،XRD، اسپکتروفتومتری، سایش، خمش، استحکام و بازگشت از چروک بر روی نمونه های منتخب انجام شده و تصاویر میکروسکوپی به وسیله SEM و پروژکتینا نیز به دست آمده می باشد.

نتایج آزمایشات نشان می دهند که آنزیم سلولاز خنثی مورد بهره گیری در مقایسه با آنزیم سلولاز اسیدی در عملیات سنگشوئی موثرتر بوده می باشد. مقدار یک برابر وزن کالای پوکه معدنی در مقایسه با آنزیم سلولاز در عملیات سایش چندان موفق نبوده و همراهی آن با آنزیم سلولاز در عملیات سنگشوئی نتیجه مناسبی داشته می باشد.

همراهی آنزیم لاکاز با سلولاز باعث افزایش درخشانی نمونه ها و کاهش لکه گذاری بر پشت نمونه ها شده می باشد. در فرایند بهره گیری مجدد از پساب سنگشوئی حاوی آنزیم لاکاز و سلولاز که امکان بهره گیری مجدد همراه با مقادیر زیاد آنزیم لاکاز و سلولاز در پساب میسر می باشد.

مقدمه

سنگشوئی به جهت ایجاد طرح های متفاوت بر روی کالاهای نساجی به شکل پوشاک به کار می رود. که امروزه جزء فرایندهای تکمیلی مهم به شمار می رود. در فرآیند سنگشویی با پارچه هایی که با رنگینه های راکتیو، سولفور یا ایندیگو، رنگرزی شده اند، روبرو هستیم، اقدام سایش توسط پوکه معدنی (سنگ Pumice) در ماشین های شستشو در حضور یا بدون حضور یک اکسیدکننده، معمولا پرمنگنات پتاسیم قرار می گیرند. این عملیات منجر به رنگ زدایی با کاهش استحکام پارچه تا حد مجاز می گردد. جین آبی توسط اقدام سایش پوکه معدنی رنگ زدایی می گردد. اثرات سنگشوئی می تواند در اثر بهره گیری از آنزیم سلولاز به تنهایی یا به همراه پوکه معدنی نیز ایجاد گردد. سطح پارچه تأثیر مهمی را در رنگزدایی آنزیمی الیاف سلولزی بازی می کند. اقدام مکانیکی بیرونی ترین لایه های کریستال سلولزی را تحت تاثیر قرار می دهد، لذا قسمت های قابل دسترس سلولز به آنزیم افزایش می یابد و برداشت رنگینه را اجازه می دهد. سنگشوئی به روش های مرطوب و خشک انجام می گردد که روش های مرطوب شامل از عملیات با پوکه معدنی، آنزیم سلولاز و آنزیم سلولاز با پوکه معدنی می باشد. در صورتی که روش های خشک (کهنه کردن جین) شامل روش های لیزر، برس زنی و پرتاب شن می باشد.

فصل اول

مقدمه ای بر سنگشوئی کالای جین

1-1- تاریخچه:

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

وقتی که در مورد جین صحبت می کنیم اسم Levi جزء اولین هاست، Levi Strauss را پدر جین می نامند. Levi متوجه حفاران طلا گردید که در معادن به سختی کار می کنند و لباس های کار آنها به سرعت فرسوده می گردد. لذا Levi از اضافه تکه پارچه های قهوه ای بادبانی که با خود داشت شلوارهای بسیار محکمی دوخت و آنها را به صورت لباس کار نیمه تن درآورد، بعد از مدتی Levi شلوارهایی از پارچه های ارزان قیمت که از Genova به دست آمده بود، تهیه نمود.

از آن وقت Genova یک کشور شکوفا و موفق بود که پنبه را به سراسر جهان صادر می نمود نام شهر Genova به زبان عامیانه آمریکایی Jean نام گرفت. در اواخر دهه شصت قرن نوزدهم، Levi، پارچه های پنبه ای با مقاومت سایش بالا را همراه رنگزینه نیل جایگزین پارچه های بادبانی نمود.

این پارچه به Sergedenimes معروف گردید. Serge یک عبارت فرانسوی می باشد که بیانگر بافت فشرده سرژه می باشد و Nimes نام یک شهر فرانسوی می باشد که پارچه مورد نظر از آنجا تهیه می گردید. این Sergede Nimes خیلی سریع به Denim در زبان محاوره ای آمریکا مبدل گشت. با تلفیق رنگزای نیلی همراه با پارچه های سرژه (کج را)، نوعی پارچه به نام جین به وجود آمد. فردی به نام jacob لباس های کار را به کمک نخ و سوزنی وصله می نمود. در یکی از آن روزها شخص دیگری، Jacob را برانگیخت که جهت تعمیر جیب های پاره شده از پرچ بهره گیری کند از آن رو Jacob تشویق گردید و از تعمیر لباس کار به روش پرچ پول زیادی به دست آورد. Jacob نگران بود که مبادا ایده اش به سرقت رود لذا برای ثبت اختراع خود به دنبال یک شرکت سرمایه دار گشت تا هدفش را تحقق بخشد. به همین خاطر با شخصی که تولیدکننده این لباس ها بود یعنی Levi وارد مذاکره گردید. Levi نیز درخواست Jacob را پذیرفت و پروانه ساخت پرچ مستحکم ترین لباس های کار به نام این دو شخص ثبت گردید و Levi صاحب 50% این سهم گردید. به دنبال موفقیت سریع کار او در بازار نساجی آن روز Levi به ثروت قابل توجهی دست پیدا نمود و صاحب چندین کارخانه و بانک گردید. اما کارخانه ای که او بنا نهاد هنوز به عنوان یکی از برجسته ترین کارخانه های تولیدکننده البسه در بازار جهانی نساجی مشغول به کار می باشد. محصولات این کارخانه با تغییرات و پیشرفت های زیادی که داشته می باشد هنوز هم تحت نام Levi’s شناخته می گردد.

تعداد صفحه : 142

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

این نوشته در مهندسی نساجی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید