منبع تحقیق : پایان نامه ارشد مهندسی نساجی علوم الیاف: ضد آتش نمودن فرش ماشینی اکریلیکی

دانلود پایان نامه

با عنوان : ضد آتش کردن فرش ماشینی اکریلیکی و مطالعه خواص فیزیکی و مکانیکی فرش ضد آتش

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصيلات تكميلي

پايان نامه براي دريافت درجه كارشناسي ارشد

مهندسي شيمي نساجي و علوم الياف

عنوان:

ضد آتش کردن فرش ماشيني اكريليكي و بررسي خواص فيزيكي و مكانيكي فرش ضد آتش

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چكيده:

با در نظر داشتن بهره گیری فرش هاي ماشيني در منازل و مكانهاي عمومي هدف از انجام اين پروژه تهيه فرشهاي ماشيني اكريليكي مقاوم در برابر آتش و بررسي خواص فيزيكي و مكانيكي نمونه هاي توليد شده بوده می باشد.

در اين پروژه از نمونه هاي فرش ماشيني اكريليكي 500 شانه تراكم 1000 بافت v 1/1 تراكم بالا و منو آمونيوم دي هيدروژن فسفات به عنوان ماده ضد آتش بهره گیری شده كه اين ماده در آغاز به صورت محلول در درصدهاي مختلف تهيه و سطح پشت نمونه را با محلول آغشته نموده و از اين محلول در آهار نيز در مقادير مختلف بهره گیری شده و به نمونه اعمال گشته و سپس آزمون هاي معمول فرش شامل استحكام خاب و تغيير ضخامت تحت تاثير بار متحرك و آزمون ضد آتش قرص و شرلي انجام شده.

و در نهايت با در نظر داشتن نتايج حاصله و خواص فيزيكي و مكانيكي مطلوب و خواص ضد آتش حاصله به اين نتيجه رسيده كه بهترين درصد محلول ضد آتش روي فرش و 10% و مقدار درصد بهينه مواد ضد آتش در آهار 10% ميباشد.

مقدمه:

در اين پروژه فرش های ماشينی اکريليکی 500 شانه تراکن 1000 بافت 1/1 که دارای نخهای پود از جنس جوت و نخهای تار از جنس پنبه پلی استر بوده بوسيله ماده ضد آتش منوآمونيوم دی هيدروژن فسفات به فرمول بهره گیری شده می باشد.

به دليل بهره گیری وسيع از فرشهای ماشينی اکريليکی در منازل و مکان های عمومی و با در نظر داشتن اينکه الياف اکريليک هنگام سوختن گاز سمی سياند هيدروژن توليد نموده لذا در اين پروژه توليد فرش ماشينی مقاوم به آتش مورد مطالعه قرار گرفته.

17 نمونه فرش ماشينی اکريليکی در ابعاد 30*30 cm تهیه شده و محلول ضد آتش با درصدهای مختلف 5، 10، 15، 20% تهیه شده و به سطح پشت نمونه آغشته نموده سپس نمونه ها را خشک نموده و به پشت آنها آهارهای ضد آتش که در درصدهای مختلف 0، 5، 10، 15% تهيه شده پشت نمونه ها آغشته نموده و نمونه ها را خشک نموده و آزمايشات مربوط به خواص فيزيکی و مکانيکی و مقاوم به آتش را که شامل آزمون ضد آتش قرص مخصوص فرش، آزمون ضد آتش شرلی، آزمون استحکام خاب و آزمون تغيير ضخامت تحت تاثير بار مکانيکی برروی نمونه ها انجام گرفته.

نتايج حاصله از آزمون استحکام خاب نشان ميدهد که با افزايش درصد مواد ضد آتش در آهار و پشت فرش استحکام کاهش پيدا کرده به طوری که در نمونه شامل آهار حاوی 15% ضد آتش استحکام از حد استاندارد خارج شده. و همچنين در آزمون های ضد آتش قرص و شرلی نظاره ميشود که با افزايش مواد ضد آتش در پشت و در آهار نمونه ها خواص ضد آتش بهتری از خود نشان داده و به آتش مقاومتر ميگردند به طوری درصدهای مواد ضد آتش بيشتر از 5% در آهار و بيشتر از 5% در پشت نمونه خواص ضد آتش مطلوبی داشته با در نظر داشتن خواص ظاهری و کاربردی فرش ميتوان نتيجه گرفت که نمونه شامل 10% مواد ضد آتش در آهار و در پشت فرش خواص ضدآتش مطلوب و استانداردی داشته باشد.

فصل اول: مقدمه

1-1- الیاف پنبه

از خصوصيات مهم الياف پنبه اي، استحكام زياد، قابليت انعطاف پیش روی هر گونه عمليات ريسندگي و بافندگي و تمايل جذب رنگهاي متفاوت می باشد.

2-1- خصوصیات گیاهی:

پنبه گياهي عل في كه ارتفاع آن به 0/6 تا 2 متر می رسد. ميوه پنبه كپسولي می باشد به اندازه يك گردو به نام غوزه پنبه. الياف پنبه به صورت توده اي متراكم در سطح تخمها رشد مي كنند. مواد تشكيل دهنده الياف سلولزي صرف نظر از سلولز كه تقريباً 94 – 88% از وزن پنبه را تشكيل مي دهند مواد ديگري نظير پكتين، واكس، پروتئين و مواد كاني در الياف هست.

تعداد صفحه : 102

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

این نوشته در مهندسی نساجی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید