پژوهش: پایان نامه ارشد مهندسی نساجی علوم الیاف: بررسی اثر لیپوزوم در رنگرزی کالای پلی استر

دانلود پایان نامه

با عنوان : مطالعه اثر لیپوزوم در رنگرزی کالای پلی استر با رنگزای دیسپرس و اسپرک

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

مهندسی نساجی – شیمی نساجی و علوم الیاف

عنوان:

مطالعه اثر لیپوزوم در رنگرزی کالای پلی استر با رنگزای دیسپرس و اسپرک

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده

لیپوزوم ذرات کروی می باشند که از بهم پیوستن مولکول های آمفی فیل تشکیل شده اند و به دلیل ماهیت ساختمانی خود قادر به حمل مواد چربی دوست و آبدوست می باشند. در این پژوهش، از لیپوزوم به عنوان ماده کمکی در رنگرزی کالای پلی استر با رنگزاهای دیسپرس و اسپرک بهره گیری شده می باشد. در مرحله اول لیپوزوم چند جداره (MLV) از لستین سویا به روش آب پوشانی تهیه شده سپس به مقصود مطالعه اثر لیپوزوم در رنگرزی پلی استر با رنگزاهای دیسپرس و اسپرک، رنگرزی در دماهای 100 درجه سانتیگراد، 110 درجه سانتیگراد و 120 درجه سانتیگراد و در زمان رمق کش 30، 45 و 60 دقیقه با غلظت های مختلف 0%، 1%، 2% و 3% لیپوزوم انجام گرفت و نتایج حاصله با رنگرزی های متداول مقایسه گردید. ثبات شستشویی، ثبات نوری، ثبات سایشی خشک و تر و جذب قطره جهت مطالعه تأثیر لیپوزوم بر خواص نهایی کالا مورد ارزیابی قرار گرفت. از میکروسکوپ الکترونی جهت مطالعه تغییرات احتمالی ایجاد شده در کالا در حضور لیپوزوم بهره گیری شده می باشد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

نتایج قدرت رنگی (K/S) به دست آمده از روش آزمایشگاهی و بهینه سازی آماری به روش مرکب مرکزی دوران پذیر (CCD)، نشان می دهد با بهره گیری از لیپوزوم می توان دمای رنگرزی کالای پلی استر را با رنگزاهای دیسپرس در حدود 10 درجه سانتیگراد کاهش داد. در مقایسه با رنگرزی های متداول، میزان ثبات شستشویی، و ثبات نوری و ثبات مالشی خشک و تر تأثیری نداشته اما در جذب قطره، افزایش سرعت در جذب قطره نظاره شده می باشد.

مقدمه:

لیپوزوم ها به گونه جدی توسط بهنگام در کمبریج مطرح گردیدند. ایشان که برای اولین بار در سال 1961 لایه نازک خشک از فسفولیپیدهای هیدراته در آب را جهت آزمایش های خود به کار برد، پس از چهار سال نتیجه گرفت که در غلظت های بالا، فسفولیپیدهای پراکنده در آب به گونه خود به خود قادرند ویزیکول های میکروسکوپی ایجاد نماید که در آن آب توسط غشاءهای فسفولیپیدی هر لایه محصور شده می باشد. او خاطرنشان نمود که ساختمان فوق تشابه زیادی به غشاءهای زنده دارد، پس مدل مناسبی جهت مطالعه غشاءهای سلولی هستند.

بعد از چند سال این مطالعات توسعه پیدا نمود و گروه های زیادی جنبه های مختلف خواص لیپوزوم ها را مورد مطالعه قرار دادند که این تحقیقات وسیع تا امروز همچنان ادامه دارد.

لیپوزوم ها وزیکول های دولایه ای هستند که از لیپیدهای سطح فعال یا مولکول های آمفی فیل تشکیل شده و محیط مائی می تواند در درون آنها و بین آنها و بین لایه های لیپیدی محصور گردد. لیپوزوم ها به دو دلیل از طرف بخش های مختلف اهمیت دارد اول تشابه آنها به غشاءهای سلولی زنده و دیگری به عنوان حامل های دارویی و منتقل کننده مواد شیمیایی آبدوست و چربی دوست بهره گیری می گردد.

اگرچه در آغاز بهره گیری از لیپوزوم ها و فناوری میکروکپسول کردن به کندی پیش می رفت، اما امروزه در صنایع نساجی دامنه وسیعی از تحقیقات و نوآوری بر پایه اصول اولیه این فناوری، همچون هدف یابی، رهاسازی آهسته و محافظت از منسوجات حساس پیش روی مواد شیمیایی انجام شده می باشد.

قسمت بیشتر تحقیقات بهره گیری از لیپوزوم در صنعت نساجی در قسمت رنگرزی کالای پشمی صورت گرفته می باشد که به دلیل خصوصیات حرارتی و قیمت بالای این لیف می باشد در صورت بهره گیری مخلوط با پلی استر در هنگام رنگرزی از مواد تعاونی بایستی بهره گیری گردد تا از آسیب به لیف جلوگیری گردد بهره گیری از این ماده در رنگرزی نسبت به مواد تعاونی دیگر مزایایی از قبیل بهبود کیفیت، کاهش دمای رنگرزی که موجب صرفه جویی در مصرف انرژی می گردد.

بعلاوه به دلیل سازگاری این مواد با محیط زیست و عدم بهره گیری از مواد کمکی با ساختار مصنوعی، معضلات و عوارض زیست محیطی در این روش به میزان قابل ملاحظه ای کاهش می یابد. همچنین امروزه حرکت به سمت بهره گیری بیشتر از مواد طبیعی به جهت مسائل زیست محیطی و انسانی سبب شده می باشد تا رنگرزی کالاهای نساجی با بهره گیری از رنگزای طبیعی مورد توجه قرار گیرد.

تعداد صفحه : 116

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

این نوشته در مهندسی نساجی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید