منبع تحقیق : پایان نامه ارشد مهندسی نساجی علوم الیاف: كاربرد بعضي از مواد ضد Soiling در پارچه پنبه اي با بافت تافته

دانلود پایان نامه

با عنوان : کاربرد بعضی از مواد ضد Soiling در پارچه پنبه ای با بافت تافته و تعیین خواص فیزیکی آن

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصيلات تكميلي

پايان نامه براي دريافت درجه كارشناسي ارشد

گرايش: مهندسي نساجي – شيمي نساجي و علوم الياف

عنوان:

كاربرد بعضي از مواد ضد Soiling در پارچه پنبه اي با بافت تافته و تعيين خواص فيزيكي آن

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چكيده:

هدف از انجا م اين پروژه بررسي اثر گرد و غبار و آلودگي هاي محيطي بر روي پارچه پنبه اي مي باشد که از دو ماده شیمیایی به نام های «Olephobol S» و «Olephobol PF» جهت انجام عملیات تکمیلی بهره گیری گردیده می باشد. این مواد دارای پایه فلوری بوده که به صورت رزین بر سطح کالای پنبه ای تثبیت شده و سپس کالای تکمیل شده ملکوک گردیده و تحت عملیات شستشو قرار می گیرد.

پس از ارزیابی بصری نمونه های تکمیل شده مورد آزمایش استحکام تاری و پودی قرار گرفتند. با در نظر داشتن آزمایش ها و مطالعه های صورت گرفته به کارگیری این مواد شیمیایی موثر بوده و نتیجه مثبتی را در برطرف کردن آلودگی های محیطی به همراه داشته می باشد. همچنین میزان کاهش استحکام کالای پنبه ای چندان قابل توجه نبوده و می توان از آن چشم پوشی نمود.

مقدمه:

مانند موارد مهمی که از دیدگاه یک مصرف کننده منسوج همواره مورد نظر قرار می گیرد، امکان حداکثر بهره گیری از یک کالای نساجی می باشد، لذا تولید کنندگان مختلف جهت افزایش دوام و پایداری در منسوجات مختلف کوشش بر بهینه کردن کیفی کالاهای مورد نیاز مصرف کنندگان نموده اند.

مانند معضلات رایج در کاربرد منسوجات مختلف، ایجاد آلودگی های پایدار در سطح کالاست که سبب نزول کیفی کالا می گردد. بر همین اساس محققان کوشش نموده اند که این مشکل را به 2 روش حل نمایند:

1- تولید و توسعه انواع شوینده و برطرف کردن آلودگی.

2- بهره گیری از روش های مختلف پیشگیری از ایجاد آلودگی در سطح کالای نساجی.

در این پروژه، کوشش شده می باشد که از روش دوم سود جسته و با به کارگیری تکمیل های شیمیایی خاص کوشش برای برطرف کردن آلودگی از سطح کالا بنمایند.

فصل اول: منسوجات و آلودگی

مقدمه

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

به دلیل اهمیت و تأکید روزافزون بر پارچه های غیرقابل چروک با کاربری آسان، امروزه تأکید زیادی بر عملیات تکمیلی مربوط به ایجاد مقاومت در برابر خاک و گرد و غبار و لکه شده می باشد. یک منسوج ایده آل بایستی خصوصیات ذیل را داشته باشد:

1- در هنگام بهره گیری، منسوج گرد و غبار را بایستی از خود دفع کند. قطرات روغن و آب و همراه خاک نباید در منسوج نفوذ کرده و تبدیل به لکه گردد. ذرات خشک به عنوان مثال به دلیل الکتریسیته ساکن نباید جذب منسوج گردند.

2- گرد و غبار و خاکی که در اثر مالش یا له شدن به منسوج چسبیده اند بایستی به آسانی و با روش های معمول شستشو برطرف گردند. به عنوان مثال در مورد فرش ها این گرد و غبار بایستی به راحتی با بُرس یا مکش برطرف گردد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

3- در طول عملیات خشک شویی یک منسوج ایده آل نباید به دلیل ته نشینی مجدد به رنگ زرد یا طوسی درآید. (مقصود انتقال آلودگی از سایر منسوجات از طریق محلول شستشوی آلوده و کثیف). این پدیده گاهی به عنوان لکه گذاری مرطوب wet soiling خوانده می گردد. چنین لکه هایی گاهی اوقات به سختی برطرف می شوند و در اثر شستشوی مجدد جمع می شوند. یکی از راه های ایجاد ته نشینی مجدد در عملیات خشکی شویی می باشد. در چنین مواردی لکه ها و خاک ممکن می باشد از یک منسوج دیگر و یا از سینی های کربنی که برای صاف کردن محلول در خشک شویی به کار می رود انتقال یابد.

تابه حال هیچ عملیات تکمیلی برای اینکه چنین خصوصیاتی را در منسوج ایجاد نماید، به دست نیامده می باشد و برای ایجاد چنین اثراتی کافی نبوده می باشد. یک روش مفید تکمیلی روشی می باشد که حداقل یکی یا دو خاصیت از خواص ذکر گردیده در بالا را تأمین نماید و منسوجی را ایجاد کند که از لحاظ سایر خصوصیات با منسوجی که عملیات تکمیلی بر روی آن انجام نشده باشد برابر و متناسب باشد. متأسفانه اغلب نظاره می گردد که یک عملیات تکمیلی برای بهبود یک خصوصیت خاص در پارچه انجام می گردد اما سایر خواص پارچه نیز تحت تأثیر قرار گیرد. از آنجایی که هیچ عملیات تکمیلی برای ایجاد خواص ضد گرد و غبار و خاک در تمام شرایط مؤثر واقع نمی گردد، لذا میزان کاربری چنین عملیات تکمیلی در شرایط خاص گرد و غبار و خاک بایستی مورد قضاوت قرار گیرد. پس صحبت کردن و توجه داشتن به «انواع خاک، روش ها و چگونگی خاکی شدن پارچه، روش های ارزیابی میزان برداشت خاک، نفوذ و نشست خاک بر روی پارچه» مفید به نظر می رسد.

به دلیل پیچیدگی و اجزاء متشکله مختلف در لکه و آلودگی هایی که منسوج را آلوده می کند، شبیه سازی کردن یک لکه واقعی بر روی سطح منسوج بسیار مشکل می باشد، در هرحال یک ساختار خاص توسط محققینی به نام های پاترسون و گرین استاف ارائه گردید که ذرات روغنی و ذرات خاص آلوده کننده ای که به لیف می چسبد را نشان می داد.

آن چیز که که اهمیت دارد این می باشد که بتوان هر دو نوع آلودگی روغنی و ذرات آلوده کننده را از سطح منسوج به گونه ای برطرف نمود که این آلودگی ها دوباره به کالا نچسبند. در حالات A در شکل بالا که حداقل زاویه تماس با یک لیف یا با سطوح منسوج حاصل می گردد و در حالت B که تنها یک نقطه تماس هست می توان آلودگی را با انجام اعمال مکانیکی و یا اندکی مایع از بین برد. این در حالی می باشد که اگر ذرات در درون لیف جای بگیرند C-D یا بچسبند در این صورت قطره روغن با سطح کالا به خوبی تماس پیدا می کند I-J یا EF و یا درون حفره های لیف موجود در پارچه گیر می کند G-H در این سه نوع چسبندگی ذرات به کالا نیاز، جهت برطرف کردن ذرات آلوده کننده نیاز به نیروی مکانیکی زیاد یا شوینده های مایع دارند. همچنین انواع مختلفی از ترکیب ذرات و قطرات روغن هست M-N یا K-L که دو نوع ذره و قطره روغن به یکدیگر چسبیده اند یا باقی مانده قطرات روغن که به صورت جزئی پس از شستشو در سطح کالا به دلیل چسبندگی باقی مانده اند. در چنین وضعیت هایی نیاز به تکنیک ها و فن آوری های جدید و پیچیده هست تا آلودگی به گونه مؤثر از بین برود.

تعداد صفحه : 76

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

این نوشته در مهندسی نساجی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.