پایان نامه ارشد نگرش اساطیری در ساخت خمره های تدفینی ایران باستان

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :توجه اساطیری در ساخت خمره های تدفینی ایران باستان

تکه ای از متن پایان نامه :

جمع شده دفن شده و دستها به موازات دهان پيش آمده بود. از اين خمره مقداري دانه هاي گردن بند از عقيق و شيشه دو پوسته كه پوسته زيرين آنها آب طلا داده شده می باشد به دست آمد. درون خمره ديگر نيز اسكلت به پهلو و به شكل جنين در رحم قرار گرقته و ابريق به هيئت گوزن قرار داده شده بود. قبور عموماً حاوي تعدادي گردن بند و سنجاق و حلقه هاي برنزي و نقره اي و چندين گوشواره بودند که به ندرت مزين به خطوط تزئيني هستند. پيه سوز سفالين كه دهانه اش دود زده می باشد مدلل مي دارد كه به هنگام دفن ميت پيه سوز را روشن كرده اند. (كامبخش فرد، 1377: 8)

با در نظر داشتن سکه های به دست آمده از بلاش اول و بلاش سوم از درون خمره ها تاریخ این تدفین ها به سده دوم میلادی می رسد. (همان، ص 11)

 

3-3-8 تپه پیه درق

 

از درون دو خمره این محل دو ظرف سیاه رنگ به دست آمد که بدنه آنها براق و شفاف می باشد. حفار آن را تاثیر نفوذ هنر اژه و آناتولی می داند. ادوات و ابزار جنگی منحصر به یک تیغه پیکان پهن به طول 15 سانتیمتر می باشد. چهار مجسمه مجوف سفالی حاصل کاوش در قبور خمره ای تپه بود که با هیئت گاو، شتر، شانه به سر و قوچ قابل تشخیص بود (ظروف زئومورفی). زینت آلات شامل تعدادی حلقه نقره و برنز و نیز آینه برنزی می باشد که پشت آن مزین به گل لوتوس (نیلوفر آبی) و خطوط کنده شده موازی و دایره ای شکل در پیرامون آینه می باشد. (همان ، ص14) از خطوط دایره ای پیرامون آینه می توان این احتمال را داد که نقوش متأثر از آیین مهرپرستی می باشد.

بزرگترین آنها 180 سانتیمتر و کوچکترین آنها دارای 90 سانتیمتر می باشد. در این دوره مرده را در خمره نهاده و سپس در شیب تپه ها به رودخانه ها خمره را در عمق 250 تا 300 سانتیمتری از سطح زمین قرار

توجه اساطیری در ساخت خمره های تدفینی ایران باستان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.