پایان نامه با موضوع نگرش اساطیری در ساخت خمره های تدفینی ایران باستان-دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :توجه اساطیری در ساخت خمره های تدفینی ایران باستان

تکه ای از متن پایان نامه :

-2-13 مارال تپه     

 

يكي از چند تپه مذكور در محوطه ازبكي مارال تپه می باشد. در سومين فصل حفريات در محوطه ازبكي توسط دكتر مجيدزاده گور خمره هايي به دست آمد. مشخصات اين گورهاي خمره اي بدین توضیح می باشد:  یکی از گورخمره ها به كودكي يك تا دو ساله تعلق دارد. ظاهر اين خمره نشان مي دهد كه قبلاً كاربردي متفاوت داشته و از آن در امر پخت و پز بهره گیری مي شده زيرا نيمه پايين سطح بدن آن كاملا سوخته و سياه شده می باشد. جهت تدفين شرقي- غربي می باشد و سر اين اسكلت به سمت شرق و روبه سوي شمال قرار دارد. خمره دیگر از نوع سفال نخودي و ساده، جهت تدفين شرقي- غربي و حالت آن به صورت چمباتمه بود، سر به سمت شرق و صورت به طرف

محوطه باستاني كلورز در منطقه رودبار و در شمال غربي تپه مارليك قرار دارد.”اين محوطه باستاني آغاز به مدت چهار سال، در طي سال هاي 1343 تا 1347 خورشيدي به سرپرستي علي حاكمي، مورد كاوش قرار گرفت و در سال 1348 به سرپرستي عبدالحسين شهيدزاده ادامه پيدا كرد و درسال 1370 نيز كاوش هايي به سرپرستي محمدرضا خلعتبري انجام گرفت.” (فهيمي، 1381: 69)  در كليه این كاوش ها تنها يك مورد تدفين خمره اي گزارش شده می باشد: “از كلورز فقط يك نمونه تدفين گور خمره اي به دست آمد. خمره سفالي با ارتفاع 10/1 سانتيمتر و قطر 70 سانتيمتر كه در جهت شرقي – غربي قرار گرفته و دهانه خمره در سمت غرب بود. جمجمه ي اسكلت در روي دهانه خمره قرار داشت و درپوشي سفالي دهانه آن را پوشانده بود. اسكلت داخل اين خمره به صورت جمع شده بود. پاها در جلوي سينه و دستها بر روي زانو قرار داشت. در داخل خمره شيئي به دست نيامد اما در پيرامون خمره و بالاي سر اسكلت، يك ليوان سفالي خاكستري دسته دار كشف گردید.” (تصوير 3-23) (همان، صص107 و106)


(تصوير 3-23) خمره تدفینی مکشوفه از کلورز(فهیمی،158:1381)


توجه اساطیری در ساخت خمره های تدفینی ایران باستان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.