دانلود فایل پژوهش: پایان نامه بررسی زندگی و آثار ادبی ابن سکّیت دورقی اهوازی

دانلود پایان نامه

عنوان : مطالعه زندگی و آثار ادبی ابن سکّیت دورقی اهوازی

 

پایان نامه

(مقطع کارشناسی ارشد)

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

بخش هایی از متن پایان نامه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

مقدمه

ابویوسف یعقوب بن اسحاق سکّیت یکی از بزرگان ادبیّات عرب در عصر و زمان خویش بود. خانواده ی وی که از اهالی دورق « شاد گان امروزی» بودند ،  به عراق مهاجرت نمودند . ابن سکّیت و پدرش در بغداد مشغول علم آموزی بودند و همزمان  معلم کودکان آنها در درب القنطره بغداد بودند. ابن سکّیت در علوم مختلف مانند علم لغت، نحو ، شعر و روایت و حتی گیاه شناسی ( علم نبات) به درجات والایی رسید . وحتی شاگردانی در تمام علوم آن وقت تربیت نمود ، که در فصل جداگانه ای به آنها پرداخته ایم.در کتاب های مختلف تاریخی شیعه و اهل سنّت ، موّرخین وی را عالمی بزرگ در علوم گوناگون زماخویش دانسته اند. وی که از بزرگترین و برجسته ترین اساتید زمان خویش بهره می برد  که هم اکنون هم پس از قرن ها مورد استناد ادیبان عرب  می باشند ، مانند: علی بن حمزه بن عبداله بن عثمان معروف به کسائی ، اسحاق بن مرار ابوعمروشیبانی ،ابوزکریاء یحیی بن زیاد فرّاء دیلمی ،علی بن حازم ، کنیه اش ابوالحسن بغدادی که غلام کسائی بود، علی بن مغیره (أثرم)، محمد بن مستنیر ( قُطرُب)، ابن اعرابی، أصمعی و… .که در فصول آتی به صورت کامل درمورد ی آنها بحث خواهیم نمود. و معروفترین شاگردان ابن سکّیت احمد بن داوود بن ونند معروف به ابو حنیفه ی دینوری می باشد.  و دیگر شاگردان سکّیت    ابو سعید سُکّری و ابوطالب المفضّل بن سلامه و … می باشندکه در فصل جداگانه ای به مطالعه زندگی و آثارشان خواهیم پرداخت.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

بدون تردید ، چیزی که باعث جاودانگی نام ابن سکّیت شده می باشد ، تنها مقام علمی و دانش او نبوده می باشد. بلکه درک و شعور باطنی والای او نسبت به ائمه زمان خویش و انجام مسؤولیت بزرگی که از سوی دو امام بزرگوار زمان وی بر عهده اش گذاشته بودند،  وبا در نظر داشتن اینکه تربیت یافته مکتب      اهل بیت بود. در زمانه ای که ظلم و ستم خلفای عباسی موجب استمرار مظلومیت  شیعیان شده بود .در زمان متوکل به اوج خود رسید و اکثر شیعیان تقیه می نمودند. ( مکلّف به تقیه بودند)

بالاخره ابن سکّیت که در آن عصر پر تلاطم و دیکتاتوری خلفاء عباسی زندگی می نمود ، تاب تحمل نیاورد و با در نظر داشتن اینکه همه ی مورخین اتفاق نظر دارند ، که وی با وجود داشتن مقام علمی و جایگاه

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید