فرمت word : پایان نامه بررسی ساختاری عاشقانه‌های شاهنامه

دانلود پایان نامه

(مقطع کارشناسی ارشد)

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

بخش هایی از متن پایان نامه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده

شاعر بزرگ حماسه سرای ایرانی، حکیم ابوالقاسم فردوسی توسی، اهل توس بود که در قرن چهارم و اوایل قرن پنجم می‌زیست، بدین ترتیب حکیم توس به سال 370 یا 371 هـ ق سرودن شاه نامه را آغاز نمود.

اما یکی از جذاب‌ترین قسمت‌های شاه نامه، بدون شک عاشقانه‌های آن می باشد که در لابه لای داستان‌های حماسی، پهلوانی و اساطیری به خوبی می‌درخشند. زیرا از شاه نامه به عنوان یک اثرحماسی یاد می‌کنند، همه چیز در آن تحت‌الشّعاع حماسه قرار می‌گیرد، عاشقانه‌های آن کمتر مورد توجه قرار گرفته می باشد اما با اندکی تأمل در ساختار عاشقانه‌های شاه نامه به این نکته پی می‌بریم که عشق‌های راستین در این اثر غالباً به وصال انجامیده می باشد.

عشق در شاه نامه مانند آب روان و روشن می باشد که جریان آن، نه در جهت تسلیم و انفعال یا هوس و غریزه می باشد بلکه در جهت تلطیف روح پهلوانی و انسانی می باشد. رودابه، تهمینه و منیژه دل بسته نمی‌شوند مگر به سبب آن که نیروی مردانگی و جاودانگی در پهلوانان می‌بینند، زنان در نبرد میان نیکی و بدی و پیروز شدن، دوشادوش مردان خود پیش می‌طریقه. هم دلدار هستند و هم هماورد.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

عشق در شاه نامه مبیّن روشنی و راستی پیش روی سیاهی و فریب می باشد، عشق در پیروزی قهرمانان تأثیر بسزایی دارد زیرا آنان پرورده‌ی عشق‌اند و هیچ قهرمانی بی‌نیاز از عشق زنی پاک دامن و زیبا رو نیست.

در شاه نامه با عشق به گونه طبیعی و روشن آن، یعنی مشارکت جسم و جان، روبه رویی زن و مرد مواجه می‌شویم که در آن غریزه‌ی ذاتی بشر با تمدن آراسته و ظرافت خاص خودش می‌گیرد.

کردارها و گفتارهای قهرمانان غنایی نیز جذاب و قابل توجه می باشد ، هیچ گاه از دایره نزاکت خارج نشده می باشد و سرشار از لطافت و احساس می باشد.

 

کلید واژه: فردوسی، شاه نامه، عاشقانه‌ها، ساختار، کردارها، گفتارها.

مقدمه

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید