دانلود: پایان نامه تأثیر جهل در احکام فقهی و قوانین حقوقی و کیفری

دانلود پایان نامه

پایان نامه کارشناسی ارشد

 

تأثیر جهل در احکام فقهی و قوانین حقوقی و کیفری

 

استاد راهنما : دکتر محمد جواد حیدری خراسانی

پاییز 1393

پایان نامه

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

(مقطع کارشناسی ارشد)

بخش هایی از متن پایان نامه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

چکیده :

یکی از مهم ترین مباحث در قوانین اعم از حقوقی و کیفری و علاوه بر آن در احکام فقهی بحث تأثیر جهل می باشد ، موضوعی که در پژوهش حاضر کوشش شده در بین مضامین و روایات ، کتب فقهی و اصولی و آثار حقوق دانان و قوانین مربوطه مطالعه و مهم ترین دستاوردهای آن نکاشته گردد. هدف از انتخاب این موضوع تعیین اصل جهل و کمیت آن در پژوهش و عدم پژوهش مسئولیت کیفری و مدنی و حل تعارضات ظاهری بین تاثیر جهل در قانون و فقه اسلامی به صورت حل تعارض بین سه قاعده مهم [ جهل به قانون رافع مسئولیت نیست با قاعده قبح عقاب بلابیان و قاعده تدرء الحدود بالشبهات ] می باشد ، به این شکل که جهل ، یک مفهوم نسبی می باشد و صلاحیت آن را ندارد که تحت قاعده ایی کلی اظهار گردد بلکه تشخیص دفاع تلقی شدن یا نشدن جهل ، یک کار دقیق قضایی می باشد که بر عهده متولیان امر قضاء قرار دارد و در هر جرمی بسته به این که در زمره حق الله و حق الناس باشد و شبهه ایی که برای قاضی و یا متهم پیدا شده و شرایط حاکم بر هر پرنده متغیر می باشد.

پس جهل یکی از موضوعاتی می باشد که بدون شناخت ماهیتش نمی توان ، درمورد آن به ویژه در جزائیات حکمی صائب صادر نمود.

یافته های پژوهش نشان می دهد عنصر جهل در رفع مسئولیت مدنی ، به گونه قطع تأثیر ندارد. و فرد جاهل در این مسئله معذور نیست ، زیرا پای حقوق مالی از دست رفته مطرح می باشد و فرد جاهل بنا بر قاعده اتلاف ، بایستی از عهده جبران خسارت برآید.

اما در مورد تأثیر جهل در رفع مسئولیت کیفری یعنی جایی که تخطی از قانون ، منجر به ثبوت احدی از کیفر ها مثل حد ، قصاص و تعزیر می گردد ، یک کار دقیق قضایی می باشد پس بایستی تا حدی که به حقوق سایر اشخاص لطمه نزند ، جاهل با حسن نیت را مبری از مسئولیت دانست ، پس در پذیرش آن بایستی به قدر متیقن اکتفا نمود.

در مورد تعارض سه قاعده [ جهل به قانون رافع مسئولیت نیست با قاعده قبح عقاب بلابیان و قاعده تدرء الحدود بالشبهات ] بایستی گفت در قوانین مدنی هیچ گونه تعارضی میان این سه قاعده وجود ندارد ، زیرا قاعده « قبح عقاب بلابیان » و قاعده « درء » حیطه کاربردشان مسائل کیفری می باشد و « قاعده جهل به قانون رافع مسئولیت نیست » مربوط به مسایل مدنی می باشد ، به این شکل که جهل به قانون رافع مسئولیت مدنی نیست ، پس همان گونه که گفته گردید جهل به هیچ وجه در مسایل مدنی رافع مسئولیت نیست.

اما در مورد تعارض این سه قاعده در مسایل کیفری بایستی گفته گردد اگر برای مقام قضایی ثابت گردد که فرد به گونه قطعی جهل به قانون داشته می باشد می تواند با اتکا به به قاعده « قبح عقاب بلابیان » و قاعده « درء » حکم برائت و یا تخفیف مجازات را صادر نماید.

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید