دانلود فایل پایان نامه : پایان نامه تطبیق آراء صاحب جواهر الکلام و صاحب مفتاح الکرامه

دانلود پایان نامه
شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

پایان نامه

(مقطع کارشناسی ارشد)

بخش هایی از متن پایان نامه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده

ربا  در اصطلاح شرعی عبارت می باشد از  زیادی که در معاملات و معاوضات با شرایط خاص حاصل می گردد . ربا بر دو قسم می باشد : الف : ربای معاملی ب : ربای قرضی . موضوع ربا در فقه اسلام ، صرف نظر از مباحث نظری ، پیامدهای عملی دارد که جامعه ما ، امروزه سخت به این مسأله مبتلا گردیده می باشد . لذا می طلبد که پیرامون آن بحث و پژوهش  صورت گیرد ، تا شبهات و ابهامات آن بر طرف گردد .

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

از آن جایی دو کتاب جواهر و مفتاح دو اثر ارزشمند و کامل و جامع فقه شیعه می باشند و فقهای ما پس از ایشان در مباحث فقهی خویش بطور گسترده از این دو منبع بهره گیری کرده و در ارائه آراء فقهی خود توجه خاصی به  نظرات فقهی این دو فقیه داشته اند ، برای مطالعه مسأله ربا ، این دو کتاب برگزیده گردید . در این پژوهش با روش توصیفیتحلیلی به بحث و مطالعه و تطبیق آراء دو عالم بزرگ شیعه صاحب مفتاح الکرامه و صاحب جواهر الکلام پیرامون تعریف ربا  و اقسام آن ، شرایط  تحقق ربا ، حیله های ربا و استثنائات آن  پرداخته شده ، و چنین نتیجه گرفته شده می باشد که ایشان در این دو کتاب در مسائل اصلی و کلی مربوط به ربا ، مانند این که برای تحقق ربای معاملی دو شرط همجنس بودن و مکیل یا موزون بودن عوضین ، لازم می باشد و ربا در کل معاملات و معاوضات می تواند اثبات گردد و همچنین در باره ی مسائل ربای قرضی ، بدون هیچ اختلاف نظری ، با هم وحدت نظر دارند . امّا  در بعضی مسائل، مانند ، به کار گیری بیع محاباتی برای فرار از ربا ، بیع اشیاء معدود به صورت نقد و نسیه ؛ و عدم ربا بین جدّ و فرزند با هم اختلاف نظر دارند .

کلید واژه ها :

ربا ، مکیل، موزون، معدود، معاوضه .

مقدمه

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید