فرمت word : پایان نامه دلایل مشروعیت استمداد و کمک‌خواهی از اولیای الهی

دانلود پایان نامه
شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

گروه: کلام شیعه

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

 

عنوان

علت های مشروعیت استمداد و کمک‌خواهی از اولیای الهی

 

استاد راهنما

حجتالاسلام و المسلمین محمدرضا بهدار

 

استاد مشاور

حجت الاسلام و المسلمین سید ابوالحسن حسنزاده

شهریور 1393

پایان نامه

(مقطع کارشناسی ارشد)

بخش هایی از متن پایان نامه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده پایاننامه:

موضوع توسل، از موضوعات و مسائل مورد اختلاف بین خاصه(شیعه) و گروهی از اهل سنت به نام وهابیت می باشد. شیعه بر اساس آیاتی از قرآن و روایات و سیره‌ی اصحاب و معصومینb اعتقاد دارد که واسطه قرار دادن اولیای الهی برای درخواست از خداوند متعال، منافات و دوگانگی با توحید ندارد به شرط آنکه به وسائط نگاه استقلالی نشود، بلکه آن‌ها وسیله دانسته شوند و مسبب الآسباب خداوند متعال می‌باشند. این‌گونه توسل، عین توحید می باشد. در قران کریم نیز اصل توسل را ضامن بقای ایمان و ملکه تقوا در ضمیر بشر دانسته و آن را به عنوان شرط رسیدن به فلاح و رستگاری می داند، زیرا که بدون توسل و استمداد از مواهب و عطایای الهی ، و آن چیز که که پروردگار برای تعالی به سوی خویش در اختیار بشر قرار داده،غیر ممکن می باشد.(مائده/35) از این‌رو کردن اتهام شرک به تحت هر عنوانی درست نیست و اتهامی  کاملا بی اساس می باشد که از سر جهل یا غرض وررزی از سوی مخالفین به شیعیان نسبت می دهند.

بر این اساس، این پژوهش با مطالعه آیات قرآن و روایات و سیره‌ی اصحاب و معصومینb ما را به این نتیجه می‌رساند که استمداد از اولیای الهی، امری منطقی، عقلی و مطابق با قرآن و شریعت اسلام می‌باشد و کلیه‌ی شبهاتی که در این باب وارد می گردد، بی اساس و قابل پاسخ‌گویی می‌باشد. دراین رساله به اثبات مشروعیت توسل و پاسخ به شبهات در این باب پرداخته خواهد گردید.

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید